reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Raportowanie schematów podatkowych - sankcje

Raportowanie schematów podatkowych - sankcje

Sankcje za nieprawidłowości związane z raportowaniem schematów podatkowych omawia Marcin Muchowski, doradca podatkowy z Rödl & Partner Warszawa.

Jakie sankcje przewidują przepisy?

Pierwsza grupa to kary określone w ordynacji podatkowej za brak procedury przeciwdziałania nieraportowaniu schematów podatkowych przez podmioty obowiązane. Chodzi tu o promotorów, a także podmioty zatrudniające promotorów lub wypłacające im wynagrodzenie, których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, przekroczyły w roku poprzedzającym rok obrotowy równowartość 8 mln zł. Kary mogą wynieść do 10 mln zł.

Drugą grupę stanowią sankcje z kodeksu karnego skarbowego za uchybienia w procesie raportowania schematów podatkowych. Nowe przepisy przewidują kary grzywny – w 2019 r. do 21,6 mln zł – za niezaraportowanie schematu czy spóźnione złożenie raportu, a także inne zachowania wskazane w art. 80f kodeksu karnego skarbowego. Dodatkowo przewidziana jest kara grzywny za posługiwanie się nieważnym numerem schematu podatkowego – w 2019 r. do 7,2 mln zł.

Co wpływa na wysokość kary?

Czynniki różnią się nieco w przypadku sankcji administracyjnych i karnych. W obu przypadkach istotna jest waga naruszenia, czas jego trwania oraz działania podjęte po zaistnieniu naruszenia celem jego ograniczenia. Organy badają też sytuację majątkową osoby fizycznej, będącej sprawcą naruszenia (majątek, przychody, koszty, nadzwyczajne okoliczności skutkujące mniejszymi możliwościami zarobkowymi).

Dodatkowo w przypadku przestępstw z KKS, jeśli uda się wykazać, że zachodzą szczególne okoliczności wskazujące na niski stopień społecznej szkodliwości czynu, a sposób i okoliczności jego popełnienia nie wskazują na rażące lekceważenie prawa lub reguł ostrożności wymaganych w danych okolicznościach, sprawca odpowiada jak za wykroczenie skarbowe, co oznacza że maksymalny wymiar kary grzywny w 2019 r. nie przekroczy 45 000 zł.

Więcej na temat raportowania schematów podatkowych w broszurze Raportowanie MDR w praktyce” przygotowanej przez ekspertów Rödl & Partner”.

Polecamy: VAT Zmiany od 1 września i 1 listopada 2019 r.

Polecamy: Split payment od 1 listopada 2019 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama