Od 1 lipca można ustanowić pełnomocnika ogólnego w sprawach podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy o pełnomocnictwach szczególnych oraz do doręczeń. Podstawą zmian była ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1649).
REKLAMA
Od 1 lipca 2016 r. ta sama ustawa wprowadziła nowy typ pełnomocnictwa, tzw. pełnomocnictwo ogólne. Różnica w datach wejścia w życie przepisów wynika z tego, że pełnomocnictwa ogólne będą ujawniane w specjalnym e-rejestrze. Po ujawnieniu w nim pełnomocnictwa każdy organ podatkowy będzie mógł sprawdzić za pośrednictwem Internetu umocowanie pełnomocnika ogólnego.
Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik
Stworzenie ogólnopolskiego rejestru pełnomocnictw ogólnych powoduje, że ten typ pełnomocnictwa będzie składany jako dokument elektroniczny. Tylko wyjątkowo można je złożyć w urzędzie w wersji papierowej. Urzędowy wzór pełnomocnictwa określa Minister Finansów w rozporządzeniu. Według projektu tego rozporządzenia:
- formularz pełnomocnictwa ogólnego będzie oznaczony jako PPO-1,
- formularz zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu pełnomocnictwa ogólnego będzie oznaczony symbolem OPO-1.
Oprac. Tomasz Król
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat