Krótszy okres przedawnienia dla zobowiązań podatkowych od 1 stycznia 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Przedawnienie stanowi jedną z form wygasania zobowiązaniowych skutków prawnych, zaś jego celem jest zachowanie pewności obrotu prawnego. Wygasanie zobowiązań publicznoprawnych na skutek upływu terminu przedawnienia oznacza, że pomimo niezaspokojenia wierzyciela, jakim jest organ podatkowy, stosunek zobowiązaniowy przestaje istnieć z mocy prawa. Upływ terminu przedawnienia organ powinien uwzględnić z urzędu. Celem instytucji przedawnienia wobec zobowiązań publicznoprawnych jest gwarancja, że po upływie określonego w ustawie czasu, zarówno podatnicy nie będą narażeni na jakiekolwiek działania ze strony organów zmierzające do określania i egzekwowania od nich należności podatkowych.
REKLAMA
Rezygnacja członka zarządu a odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe spółki z o.o.
Obecnie Ordynacja podatkowa reguluje 5 letni okres przedawnienia dla zobowiązań podatkowych. Sytuacja ta sprawia, że wystarczy, by właściwy organ na dzień przed upływem terminu przedawnienia formalnie rozpoczął postępowanie w sprawie ściągnięcia zaległości, i postępowanie może trwać znacznie dłużej niż przewiduje to wskazany termin przedawnienia. Może to stanowić swoistą pułapkę nawet dla uczciwych podatników. Analiza problemu wskazuje, że nie powinno być dopuszczalne takie uregulowanie instytucji przedawnienia, które prowadzić będzie do istnienia po stronie podatników czy płatników składek niepewności co do ich sytuacji prawnej przez bardzo długi okres. Terminy przedawnienia nie powinny także przekraczać czasu, w którym możliwe będzie wykazanie przez uczciwego podatnika, że należycie wywiązał się z obowiązku ponoszenia ciężarów podatkowych.
W związku z powyższym projekt nowelizacji zakłada skrócenie okresu przedawnienia dla zobowiązań podatkowych do 3 lat. Pozwoli to na zniesienie bezterminowych kontroli, które skutkują narastającymi zobowiązaniami podatkowymi.
Oprac. Alicja Fal
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat