reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Do czego upoważnia pełnomocnictwo ogólne w sprawach podatkowych

Do czego upoważnia pełnomocnictwo ogólne w sprawach podatkowych

Od początku lipca 2016 r. obowiązują przepisy dotyczące udzielania pełnomocnictw ogólnych. Nowe regulacje stanowią o pełnomocnictwie ogólnym, które upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej. Dotychczas wymagane było złożenie pełnomocnictwa do akt każdej toczącej się sprawy, co wiązało się również z uiszczaniem opłaty skarbowej od każdego składanego dokumentu przez pełnomocnika.

Nowe przepisy w zakresie pełnomocnictw wprowadziła ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1649).

Pełnomocnictwo ogólne upoważnia do podejmowania czynności w imieniu podatnika we wszystkich sprawach podatkowych i innych sprawach, które należą do właściwości organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej. W celu uproszczenia zgłaszania pełnomocnictw, zgodnie z brzmieniem dodanego art. 138d Ordynacji podatkowej, pełnomocnictwo ogólne oraz zawiadomienie o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu zgłasza mocodawca, wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego według ustalonego przez Ministra Finansów wzoru. Wzór ten stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2016 r. w sprawie wzoru pełnomocnictwa ogólnego i wzoru zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tego pełnomocnictwa.

Wzór pełnomocnictwa ogólnego (PPO-1)

Jednakże w przypadku wystąpienia problemów technicznych uniemożliwiających złożenie pełnomocnictwa w formie elektronicznej, powinno ono zostać złożone w formie pisemnej. W celu gromadzenia informacji o udzielanych pełnomocnictwach ogólnych, ustawodawca utworzył Centralny Rejestr Pełnomocnictw Ogólnych. Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji i ministrem właściwym do spraw gospodarki określi w drodze rozporządzenia szczegółowy sposób zgłaszania pełnomocnictw ogólnych za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz ich przekazywania do Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych. Rozporządzenie to stanowi jednak na razie poddany konsultacjom projekt. Zgodnie z nowymi przepisami, złożenie dokumentu stwierdzającego udzielone pełnomocnictwo ogólne (odpisu, wypisu lub kopii) jest zwolnione od uiszczenia opłaty skarbowej.

Ustanowienie pełnomocnika ogólnego może nastąpić w dowolnym momencie, również w toku prowadzonego postępowania. Ponadto adwokaci, radcowie prawni oraz doradcy podatkowi mogą sami zgłaszać fakt udzielenia im pełnomocnictwa, jego zmian, odwołania lub wypowiedzenia. Co więcej, na przykładzie innych postępowań, adwokat, radca prawny i doradca podatkowy jest zobowiązany działać na rzecz mocodawcy jeszcze przez dwa tygodnie po wypowiedzeniu pełnomocnictwa, chyba że mocodawca zwolni go z tego obowiązku. Udzielenie pełnomocnictwa ogólnego jednej lub kilku osobom nie wyłącza możliwości udzielenia pełnomocnictwa szczególnego innej osobie do działania w konkretnej sprawie.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Istotnym jest fakt, iż ustanowienie, zmiana zakresu, odwołanie lub wypowiedzenie pełnomocnictwa ogólnego wywiera skutek od dnia wpływu do Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych, do którego dostęp posiadają organy podatkowe i kontroli skarbowej. Zgodnie z art. 80a Ordynacji podatkowej, w celu składania podpisów na deklaracjach podatkowych nadal jest konieczne udzielenie odrębnego pełnomocnictwa.

Autor: Leszek Dutkiewicz, Russell Bedford Poland, Dyrektor Biura w Katowicach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Do czego upoważnia pełnomocnictwo ogólne w sprawach podatkowych /Fotolia
Do czego upoważnia pełnomocnictwo ogólne w sprawach podatkowych /Fotolia

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama