Czy wynagrodzenie pełnomocnika w postępowaniu grupowym zawiera VAT
REKLAMA
REKLAMA
W mojej ocenie podane przez ustawodawcę wynagrodzenie ma charakter brutto, tj. wraz z należnym podatkiem VAT. Wynika to poniekąd z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług, który wskazuje, że „W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług (…)”.
REKLAMA
A co w sytuacji, kiedy ustalone w umowie z reprezentantem grupy wynagrodzenie przekracza 20% zasądzonej kwoty? Taki zapis należy oceniać w świetle art. 58 Kodeksu cywilnego. Jak wskazuje Sąd Okręgowy w Warszawie w postanowieniu z dnia 28 lutego 2013 r.: „nie ma podstaw do stwierdzenia, że naruszenie tego przepisu powoduje nieważność całej umowy z pełnomocnikiem. Ustawodawca nie zastrzegł takiego rygoru" (sygn. I C 984/12).
Wynagrodzenie adwokata z wyboru bez zwrotu VAT
Potrącenie kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia kontrahenta a korekta VAT
Żeby uniknąć powyższych wątpliwości, zasady ustalania wynagrodzenia pełnomocnika reprezentanta grupy należy formułować możliwie jak najprościej. Przykładowo, w umowie z reprezentantem grupy w pozwie zbiorowym przeciwko organizatorowi żużlowej SGP 2015 na Stadionie Narodowym w Warszawie znalazły się następujące zapisy:
„Z tytułu wykonania przedmiotu umowy pełnomocnikowi przysługiwało będzie wynagrodzenie w wysokości 20% zasądzonej kwoty pieniężnej. Wynagrodzenie to będzie płatne w ciągu 14 dni od daty otrzymania środków pieniężnych, na podstawie wystawionej przez pełnomocnika faktury VAT. Obliczona w ten sposób kwota będzie całkowitą kwotą brutto wynagrodzenia pełnomocnika, zawierającą podatek VAT według aktualnie obowiązującej stawki.”
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Ujęcie wynagrodzenia pełnomocnika w sposób opisany jak wyżej pozwoli uniknąć niejasności, które pojawiły się w powoływanym jak wyżej postanowieniu. Pozwany podnosił niedopuszczalność postępowania grupowego właśnie z uwagi na zapisy umowy z reprezentantem, które przewidywały pułap wynagrodzenia wyższy niż ustawowe 20%. Ostatecznie sąd przyjął sprawę do rozpoznania w trybie pozwu zbiorowego, ale tylko z tego względu, że „ocena, czy wynagrodzenie faktycznie przekraczało 20% próg możliwa jest dopiero po zakończeniu sprawy, a nie na wstępnym etapie jej badania".
Jak widać, nawet tak prosta pozornie rzecz jak zasady ustalania wynagrodzenia mogą budzić wątpliwości.
Autor: Maciej Broniecki, Radca Prawny
Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”
Zobacz także: Wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat