REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika w postępowaniu grupowym zawiera VAT

 Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”
Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.
Czy wynagrodzenie pełnomocnika w postępowaniu grupowym zawiera VAT /Fot. Fotolia
Czy wynagrodzenie pełnomocnika w postępowaniu grupowym zawiera VAT /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zapisem ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym: „Umowa regulująca wynagrodzenie pełnomocnika może określać wynagrodzenie w stosunku do kwoty zasądzonej na rzecz powoda, nie więcej niż 20% tej kwoty”. Czy zatem podane wynagrodzenie zawiera należny podatek VAT, czy mamy do czynienia z „czystym” wynagrodzeniem w kwocie netto, do którego należy doliczyć należny podatek?

W mojej ocenie podane przez ustawodawcę wynagrodzenie ma charakter brutto, tj. wraz z należnym podatkiem VAT. Wynika to poniekąd z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług, który wskazuje, że „W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług (…)”.

Autopromocja

A co w sytuacji, kiedy ustalone w umowie z reprezentantem grupy wynagrodzenie przekracza 20% zasądzonej kwoty? Taki zapis należy oceniać w świetle art. 58 Kodeksu cywilnego. Jak wskazuje Sąd Okręgowy w Warszawie w postanowieniu z dnia 28 lutego 2013 r.: „nie ma podstaw do stwierdzenia, że naruszenie tego przepisu powoduje nieważność całej umowy z pełnomocnikiem. Ustawodawca nie zastrzegł takiego rygoru" (sygn. I C 984/12).

Wynagrodzenie adwokata z wyboru bez zwrotu VAT

Potrącenie kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia kontrahenta a korekta VAT

Żeby uniknąć powyższych wątpliwości, zasady ustalania wynagrodzenia pełnomocnika reprezentanta grupy należy formułować możliwie jak najprościej. Przykładowo, w umowie z reprezentantem grupy w pozwie zbiorowym przeciwko organizatorowi żużlowej SGP 2015 na Stadionie Narodowym w Warszawie znalazły się następujące zapisy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Z tytułu wykonania przedmiotu umowy pełnomocnikowi przysługiwało będzie wynagrodzenie w wysokości 20% zasądzonej kwoty pieniężnej. Wynagrodzenie to będzie  płatne w ciągu 14 dni od daty otrzymania środków pieniężnych, na podstawie wystawionej przez pełnomocnika faktury VAT. Obliczona w ten sposób kwota będzie całkowitą kwotą brutto wynagrodzenia pełnomocnika, zawierającą podatek VAT według aktualnie obowiązującej stawki.”

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Ujęcie wynagrodzenia pełnomocnika w sposób opisany jak wyżej pozwoli uniknąć niejasności, które pojawiły się w powoływanym jak wyżej postanowieniu. Pozwany podnosił niedopuszczalność postępowania grupowego właśnie z uwagi na zapisy umowy z reprezentantem, które przewidywały pułap wynagrodzenia wyższy niż ustawowe 20%. Ostatecznie sąd przyjął sprawę do rozpoznania w trybie pozwu zbiorowego, ale tylko z tego względu, że „ocena, czy wynagrodzenie faktycznie przekraczało 20% próg możliwa jest dopiero po zakończeniu sprawy, a nie na wstępnym etapie jej badania".

Jak widać, nawet tak prosta pozornie rzecz jak zasady ustalania wynagrodzenia mogą budzić wątpliwości.

Autor: Maciej Broniecki, Radca Prawny

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Zobacz także: Wynagrodzenia

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA