reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Ulga na dziecko w przypadku maturzysty

Ulga na dziecko w przypadku maturzysty

Moje pełnoletnie dziecko w kwietniu 2010 r. otrzymało świadectwo ukończenia liceum. W maju i czerwcu zdawało egzamin maturalny. W lipcu otrzymało wyniki tego egzaminu. Dziecko nie podjęło nauki w szkole wyższej. Za ile miesięcy 2010 r. przysługuje mi jako rodzicowi ulga z tytułu wychowania tego dziecka?

W przedstawionym przypadku ulga przysługuje za 8 miesięcy 2010 r. (za okres od 1 stycznia do 31 sierpnia tego roku).

Od 1 stycznia 2009 r. ulga prorodzinna obliczana jest miesięcznie, za każdy miesiąc, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską albo sprawował opiekę. Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:

1) na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych,

2) wstąpiło w związek małżeński (art. 27f ust. 2 u.p.d.o.f.).

Przepisy te odpowiednio stosuje się do rodziców utrzymujących dzieci pełnoletnie, uczące się w szkołach do ukończenia przez nie 25 roku życia, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub 30b u.p.d.o.f., z wyjątkiem renty rodzinnej (art. 27f ust. 6 u.p.d.o.f.). Termin „odpowiednie stosowanie” daje sporą dowolność w interpretacji tych przepisów. Jednak bezpiecznym rozwiązaniem jest przyjęcie, że w przedstawionym przypadku ulga przysługuje za 8 miesięcy 2010 r. (za okres od 1 stycznia do 31 sierpnia tego roku). Rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się 1 września każdego roku, a kończy - 31 sierpnia następnego roku (art. 63 ustawy o systemie oświaty). W przedstawionym przypadku rok szkolny dziecka skończył się 31 sierpnia 2010 r. W takim przypadku dziecko należy uznać za uczące się w okresie styczeń-sierpień 2010 r., mimo że faktycznie w okresie lipiec-sierpień są już wakacje.

Takie rozwiązanie zgodnie jest również ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów zawartym w komunikacie z 22 kwietnia 2010 r. (treść komunikatu zamieszczamy poniżej). Ministerstwo potwierdza w nim, że w przypadku maturzysty, który nie kontynuuje nauki - ulga rodzinna przysługuje także za miesiące wakacyjne. Podatnik, który inaczej zastosował ulgę w złożonym zeznaniu rocznym za 2010 r., może złożyć korektę tego zeznania rocznego. Do korekty zeznania należy dołączyć pisemne wyjaśnienie przyczyn korekty (art. 81 § 2 ordynacji podatkowej).

Komunikat Ministerstwa Finansów z 22 kwietnia 2010 r. w sprawie stosowania ulgi prorodzinnej na dzieci uczące się lub studiujące do ukończenia 25. roku życia.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi rocznego rozliczenia ulgi prorodzinnej, przede wszystkim na dzieci uczące się lub studiujące do ukończenia 25. roku życia, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że:

1) w przypadku uczniów kontynuujących naukę w szkole - ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego,

2) w przypadku maturzysty, który nie kontynuuje nauki - ulga przysługuje także za miesiące wakacyjne,

3) w przypadku maturzysty, który podejmuje naukę w szkole wyższej - ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego,

4) w przypadku studentów kształcących się w dwóch etapach (studia licencjackie i magisterskie) - ulga ta przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego w sytuacji, gdy student po zdaniu egzaminu został zakwalifikowany na studia magisterskie.

Jeżeli jednak studia nie są kontynuowane lub występuje przerwa (na przykład student nie od razu podejmuje kolejny etap studiów), to ulga przysługuje tylko za miesiące nauki włącznie z miesiącem, w którym został złożony egzamin dyplomowy.

Podstawa prawna:

- art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn.zm.).

reklama

Czytaj także

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama