Rozliczanie kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych
REKLAMA
Pracodawcy zaś niejednokrotnie zastanawiają się, czy wydatki pracowników na korzystanie z samochodów prywatnych do celów służbowych mogą być ich kosztem i w jaki sposób prawidłowo rozliczać się z pracownikiem w takich sytuacjach.
REKLAMA
Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek
Poniżej zostaną przedstawione najważniejsze zasady rozliczania tego typu wydatków.
Formy rozliczania wydatków:
Przejazdy lokalne |
Przejazdy zamiejscowe |
- Stały miesięczny ryczałt kwotowy |
- Rozliczanie faktycznie przejechanych kilometrów |
- Rozliczanie faktycznie przejechanych kilometrów |
Podstawa rozliczeń:
Umowa między pracodawcą a pracownikiem określająca m.in.:
- dane identyfikacyjne pojazdu wraz ze wskazaniem pojemności skokowej silnika;
- zgodę pracodawcy na refundację wydatków związanych z eksploatacją samochodu;
- określenie zasad refundacji wydatków na używanie samochodu do celów służbowych;
- zobowiązanie pracownika do używania samochodu prywatnego w celach związanych z działalnością gospodarczą pracodawcy;
- zgodę pracodawcy na użytkowanie prywatnego samochodu pracownika;
- termin obowiązywania umowy i sposób jej rozwiązania.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)
Decydując się na rozliczanie jazd lokalnych na podstawie stałego ryczałtu miesięcznego należy pamiętać o maksymalnej liczbie kilometrów możliwych do rozliczenia przez pracodawcę i uznania jako koszt firmy. Ustalił ją Minister Infrastruktury w rozporządzeniu z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy i uzależnił ją od liczby mieszkańców w miejscowości, w której pracownik jest zatrudniony:
- 300 km - w mieście do 100 tys. mieszkańców;
- 500 km - w mieście od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców;
- 700 km - w mieście powyżej 500 tys. mieszkańców.
Konieczne jest również przedłożenie przez pracownika w każdym miesiącu oświadczenia o użytkowaniu samochodu prywatnego do celów służbowych zawierającego poza danymi identyfikującymi pojazd, informacji o dniach nieobecności w pracy i dniach niedysponowania samochodem. Informacje te są bowiem podstawą do zmniejszania wymiaru ryczałtu przypadającego na dany miesiąc (w wysokości 1/20 za każdy dzień roboczy nieobecności lub niedysponowania samochodem w pracy).
Natomiast jeżeli podjęta zostaje decyzja o odstąpieniu od stałego ryczałtu miesięcznego i rozliczenie z pracownikiem następowało będzie na podstawie faktycznie przejechanych kilometrów wówczas sporządza się w tzw. ewidencję przebiegu pojazdu.
Elementy ewidencji przebiegu pojazdu (na podstawie art.23 ust.7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art.16 ust.5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych):
- data wyjazdu
- cel wyjazdu
- trasa skąd - dokąd
- ilość faktycznie przejechanych kilometrów
- ustalona stawka za 1 km trasy
- wartość ilość km stawka zł/km
Stawka za 1 km przebiegu (uregulowana przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy):
- samochód osobowy o poj. skokowej do 900cm3 - 0,5214
- samochód osobowy o poj. skokowej powyżej 900 cm3 - 0,8358
- motocykl - 0,2302
- motorower - 0,1382
Konsekwencje podatkowe dla pracownika:
REKLAMA
- w myśl art. 12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pracodawca jest obowiązany do potrącania zaliczki na podatek dochodowy od dokonanych wypłat dla pracownika z tytułu zwrotu wydatków związanych z używaniem samochodu prywatnego do celów służbowych;
- wyjątek od powyższej reguły reguluje art.21 ust.1 pkt.23b uznając, iż wolny od podatku jest zwrot wyżej wymienionych wydatków, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu wynika wprost z przepisów innych ustaw (np. zwrot wydatków listonoszom regulowany przez ustawę o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej Poczta Polska z dnia 5 września 2008r. - art.19, a wysokość zwrotu wolnego o d podatku określona w art.34a ust.2 ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001r.)
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne:
Zwrot kosztów używania przez pracowników samochodów prywatnych do celów służbowych do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej stawki za 1 km przebiegu określonej w rozporządzeniu - nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne - pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Podstawa prawna:
- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. ze zmianami
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy z dnia 25 marca 2002 r.
- Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r.
- Ustawę o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej Poczta Polska z dnia 5 września 2008 r.
- Ustawa o transporcie drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. ze zm.
Katarzyna Ochnicka
Senior Menedżer
Departament Outsourcingu Rachunkowości
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat