REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najczęściej popełniane błędy przez podatników w zeznaniach podatkowych

REKLAMA

Terminowe składanie zeznań podatkowych należy do obowiązków podatników. Niedopełnienie takiego obowiązku w terminie określonym w ustawie może rodzić konsekwencje na gruncie Kodeksu karnego skarbowego. Jednak samo dotrzymanie terminu nie gwarantuje sukcesu. Jak wskazują eksperci z działu podatkowego firmy Accace, problemy zaczynają się już na etapie wyboru odpowiedniego formularza, gdyż te dość często ulegają zmianie. Wybór niewłaściwego formularza powoduje obowiązek ponownego wypełnienia zeznania w formie korekty.


Najwięcej błędów w zeznaniach, jak wskazują liczne komunikaty opublikowane na stronach internetowych urzędów skarbowych, pojawia się już na etapie wprowadzania podstawowych danych takich jak: NIP, wybór pomiędzy deklaracją pierwotną a korektą, numer rachunku bankowego, czy też brak podpisu i pieczątki firmowej podatnika na odpowiednim formularzu. Wypełniając zeznania podatkowe podatnicy popełniają również często błędy rachunkowe. Poważniejsze problemy, z którymi borykają się podatnicy, wiążą się z poszczególnymi rodzajami formularzy.

Autopromocja


Podatek od towarów i usług


Poprawność wypełniania zeznań podatkowych w podatku VAT (VAT-7, VAT-7K oraz VAT UE) stoi pod znakiem zapytania. Podatnicy często mylą wewnątrzwspólnotową dostawę towarów z eksportem, co wpływa zarówno na poprawność deklaracji VAT, jak i informacji podsumowujących (VAT-UE), prowadząc do rozbieżności kwot wykazywanych jako transakcje wewnątrz wspólnotowe w obu tych dokumentach.

Według Laury Strzemieckiej, młodszego konsultanta podatkowego w firmie Accace, najwięcej problemów wydaje się przysparzać podatnikom deklaracja podatku VAT i to już na etapie dokonywania obliczeń. Dużo problemów powodują niejasne przepisy, określające moment powstania obowiązku podatkowego dla poszczególnych usług, determinujący możliwość odliczenia VAT naliczonego w danym okresie sprawozdawczym oraz regulacje ograniczające w pewnych przypadkach możliwość zredukowania VAT należnego o naliczony.

Kiedy po wielkich trudach podatnik rozprawi się z ogromem liczb i przepisów, kolejnym zadaniem jest wypełnienie odpowiedniego formularza. Niestety i ten etap nie należy do najprostszych. Zdarza się bowiem, że podatnik jednocześnie wykaże tę samą kwotę do zwrotu i przeniesienia na następny miesiąc, chcąc wystąpić o zwrot podatku, zaznaczy nieodpowiedni termin lub nie dołączy wymaganego wniosku o zwrot. I tak co miesiąc bądź co kwartał, w zależności od wyboru metody rozliczenia.


Podatek dochodowy od osób prawnych


W przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych raz do roku pojawia się dodatkowy temat, mianowicie CIT-8, który należy złożyć w terminie do 31 marca. Uporanie się z nim to również nie lada wyczyn. Znów ogrom przepisów narzuca, co można uznać za koszt podatkowy uzyskania przychodu, a co znajduje się poza tym zbiorem. Prawidłowe zakwalifikowanie poniesionych wydatków do odpowiedniej grupy wymaga biegłości i precyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Jak wynika z komunikatów urzędów skarbowych, problem zaliczek należnych za dany rok podatkowy nie do końca jest jasny dla podatników. Mianowicie zdarza się, iż zaliczka należna za ostatni miesiąc roku podatkowego nie zostaje wykazana  w zeznaniu, bądź miejsce należnych zaliczek zajmują kwoty faktycznie wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy” - mówi Laura Strzemiecka z firmy Accace.

 


Podatek dochodowy od osób fizycznych


Poza błędami formalnymi, popełnianymi przez wszystkich podatników (osoby fizyczne i prawne), podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych najczęściej dopuszczają się pomyłek w zakresie działań rachunkowych dokonywanych w rozliczeniu rocznym. Polegają one przede wszystkim na nieprawidłowym zaokrąglaniu podstawy obliczenia podatku oraz kwoty do zapłaty. Częstym błędem jest również nieprawidłowe rozliczanie ulg za korzystanie z Internetu (do wysokości 760 zł). „Należy pamiętać, aby nie zastosować takiego odliczenia w podwójnej wysokości w przypadku rozliczeń dokonywanych wspólnie z małżonkiem. Niewykorzystana ulga prorodzinna nie przechodzi na następny rok. Kwota ulgi może być rozliczana tylko w danym roku podatkowym” - komentuje Laura Strzemiecka, młodszy konsultant podatkowy w firmie Accace.

Również wspólne rozliczenia roczne z małżonkiem są przyczyną wielu błędów w zeznaniu. Między innymi błędne jest złożenie wspólnego zeznania podatkowego przez nowożeńców (za pierwszy rok po ślubie) oraz wspólne rozliczenie za rok podatkowy, w którym wspólność majątkowa małżeńska ustała w tracie roku podatkowego. Dość częstym problemem dla podatników jest wykazywanie dochodów zagranicznych. Polscy rezydenci podatkowi, zarabiający za granicą powinni wykazać w deklaracji i rozliczyć w Polsce przychody zagraniczne, jeżeli umowa z danym krajem obcym nie stanowi, że są one zwolnione z opodatkowania.


Konsekwencje


Popełnienie błędu w deklaracji rodzi obowiązek złożenia korekty zeznania, a niekiedy nawet konieczność osobistego stawienia się w urzędzie skarbowym i złożenia wyjaśnień. Należy pamiętać, że w razie składania deklaracji korygującej, niezbędne jest dołączenie pisemnego uzasadnienia przyczyny korekty. „Może się również zdarzyć, iż na skutek zaniedbania, bądź innych zdarzeń podatnik nie spełni swojego ustawowego obowiązku i zaniecha złożenia zeznania w terminie. Wtedy na ratunek zapominalskim przybywa instytucja czynnego żalu. Jest to instytucja pozwalająca na uniknięcie odpowiedzialności karnej skarbowej. Trzeba jedna pamiętać, iż jest to środek nadzwyczajny, nie gwarantujący 100% sukcesu, dlatego warto pilnować terminów do składania zeznań podatkowych, aby uniknąć negatywnych skutków na gruncie Kodeksu karnego skarbowego” - mówi Laura Strzemiecka z firmy Accace.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Accace
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA