Najczęściej popełniane błędy przez podatników w zeznaniach podatkowych
REKLAMA
Najwięcej błędów w zeznaniach, jak wskazują liczne komunikaty opublikowane na stronach internetowych urzędów skarbowych, pojawia się już na etapie wprowadzania podstawowych danych takich jak: NIP, wybór pomiędzy deklaracją pierwotną a korektą, numer rachunku bankowego, czy też brak podpisu i pieczątki firmowej podatnika na odpowiednim formularzu. Wypełniając zeznania podatkowe podatnicy popełniają również często błędy rachunkowe. Poważniejsze problemy, z którymi borykają się podatnicy, wiążą się z poszczególnymi rodzajami formularzy.
REKLAMA
Podatek od towarów i usług
Poprawność wypełniania zeznań podatkowych w podatku VAT (VAT-7, VAT-7K oraz VAT UE) stoi pod znakiem zapytania. Podatnicy często mylą wewnątrzwspólnotową dostawę towarów z eksportem, co wpływa zarówno na poprawność deklaracji VAT, jak i informacji podsumowujących (VAT-UE), prowadząc do rozbieżności kwot wykazywanych jako transakcje wewnątrz wspólnotowe w obu tych dokumentach.
Według Laury Strzemieckiej, młodszego konsultanta podatkowego w firmie Accace, najwięcej problemów wydaje się przysparzać podatnikom deklaracja podatku VAT i to już na etapie dokonywania obliczeń. Dużo problemów powodują niejasne przepisy, określające moment powstania obowiązku podatkowego dla poszczególnych usług, determinujący możliwość odliczenia VAT naliczonego w danym okresie sprawozdawczym oraz regulacje ograniczające w pewnych przypadkach możliwość zredukowania VAT należnego o naliczony.
Kiedy po wielkich trudach podatnik rozprawi się z ogromem liczb i przepisów, kolejnym zadaniem jest wypełnienie odpowiedniego formularza. Niestety i ten etap nie należy do najprostszych. Zdarza się bowiem, że podatnik jednocześnie wykaże tę samą kwotę do zwrotu i przeniesienia na następny miesiąc, chcąc wystąpić o zwrot podatku, zaznaczy nieodpowiedni termin lub nie dołączy wymaganego wniosku o zwrot. I tak co miesiąc bądź co kwartał, w zależności od wyboru metody rozliczenia.
Podatek dochodowy od osób prawnych
REKLAMA
W przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych raz do roku pojawia się dodatkowy temat, mianowicie CIT-8, który należy złożyć w terminie do 31 marca. Uporanie się z nim to również nie lada wyczyn. Znów ogrom przepisów narzuca, co można uznać za koszt podatkowy uzyskania przychodu, a co znajduje się poza tym zbiorem. Prawidłowe zakwalifikowanie poniesionych wydatków do odpowiedniej grupy wymaga biegłości i precyzji.
„Jak wynika z komunikatów urzędów skarbowych, problem zaliczek należnych za dany rok podatkowy nie do końca jest jasny dla podatników. Mianowicie zdarza się, iż zaliczka należna za ostatni miesiąc roku podatkowego nie zostaje wykazana w zeznaniu, bądź miejsce należnych zaliczek zajmują kwoty faktycznie wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy” - mówi Laura Strzemiecka z firmy Accace.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Poza błędami formalnymi, popełnianymi przez wszystkich podatników (osoby fizyczne i prawne), podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych najczęściej dopuszczają się pomyłek w zakresie działań rachunkowych dokonywanych w rozliczeniu rocznym. Polegają one przede wszystkim na nieprawidłowym zaokrąglaniu podstawy obliczenia podatku oraz kwoty do zapłaty. Częstym błędem jest również nieprawidłowe rozliczanie ulg za korzystanie z Internetu (do wysokości 760 zł). „Należy pamiętać, aby nie zastosować takiego odliczenia w podwójnej wysokości w przypadku rozliczeń dokonywanych wspólnie z małżonkiem. Niewykorzystana ulga prorodzinna nie przechodzi na następny rok. Kwota ulgi może być rozliczana tylko w danym roku podatkowym” - komentuje Laura Strzemiecka, młodszy konsultant podatkowy w firmie Accace.
Również wspólne rozliczenia roczne z małżonkiem są przyczyną wielu błędów w zeznaniu. Między innymi błędne jest złożenie wspólnego zeznania podatkowego przez nowożeńców (za pierwszy rok po ślubie) oraz wspólne rozliczenie za rok podatkowy, w którym wspólność majątkowa małżeńska ustała w tracie roku podatkowego. Dość częstym problemem dla podatników jest wykazywanie dochodów zagranicznych. Polscy rezydenci podatkowi, zarabiający za granicą powinni wykazać w deklaracji i rozliczyć w Polsce przychody zagraniczne, jeżeli umowa z danym krajem obcym nie stanowi, że są one zwolnione z opodatkowania.
Konsekwencje
Popełnienie błędu w deklaracji rodzi obowiązek złożenia korekty zeznania, a niekiedy nawet konieczność osobistego stawienia się w urzędzie skarbowym i złożenia wyjaśnień. Należy pamiętać, że w razie składania deklaracji korygującej, niezbędne jest dołączenie pisemnego uzasadnienia przyczyny korekty. „Może się również zdarzyć, iż na skutek zaniedbania, bądź innych zdarzeń podatnik nie spełni swojego ustawowego obowiązku i zaniecha złożenia zeznania w terminie. Wtedy na ratunek zapominalskim przybywa instytucja czynnego żalu. Jest to instytucja pozwalająca na uniknięcie odpowiedzialności karnej skarbowej. Trzeba jedna pamiętać, iż jest to środek nadzwyczajny, nie gwarantujący 100% sukcesu, dlatego warto pilnować terminów do składania zeznań podatkowych, aby uniknąć negatywnych skutków na gruncie Kodeksu karnego skarbowego” - mówi Laura Strzemiecka z firmy Accace.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA