REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najczęściej popełniane błędy przez podatników w zeznaniach podatkowych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Terminowe składanie zeznań podatkowych należy do obowiązków podatników. Niedopełnienie takiego obowiązku w terminie określonym w ustawie może rodzić konsekwencje na gruncie Kodeksu karnego skarbowego. Jednak samo dotrzymanie terminu nie gwarantuje sukcesu. Jak wskazują eksperci z działu podatkowego firmy Accace, problemy zaczynają się już na etapie wyboru odpowiedniego formularza, gdyż te dość często ulegają zmianie. Wybór niewłaściwego formularza powoduje obowiązek ponownego wypełnienia zeznania w formie korekty.


Najwięcej błędów w zeznaniach, jak wskazują liczne komunikaty opublikowane na stronach internetowych urzędów skarbowych, pojawia się już na etapie wprowadzania podstawowych danych takich jak: NIP, wybór pomiędzy deklaracją pierwotną a korektą, numer rachunku bankowego, czy też brak podpisu i pieczątki firmowej podatnika na odpowiednim formularzu. Wypełniając zeznania podatkowe podatnicy popełniają również często błędy rachunkowe. Poważniejsze problemy, z którymi borykają się podatnicy, wiążą się z poszczególnymi rodzajami formularzy.

REKLAMA

Autopromocja


Podatek od towarów i usług


Poprawność wypełniania zeznań podatkowych w podatku VAT (VAT-7, VAT-7K oraz VAT UE) stoi pod znakiem zapytania. Podatnicy często mylą wewnątrzwspólnotową dostawę towarów z eksportem, co wpływa zarówno na poprawność deklaracji VAT, jak i informacji podsumowujących (VAT-UE), prowadząc do rozbieżności kwot wykazywanych jako transakcje wewnątrz wspólnotowe w obu tych dokumentach.

Według Laury Strzemieckiej, młodszego konsultanta podatkowego w firmie Accace, najwięcej problemów wydaje się przysparzać podatnikom deklaracja podatku VAT i to już na etapie dokonywania obliczeń. Dużo problemów powodują niejasne przepisy, określające moment powstania obowiązku podatkowego dla poszczególnych usług, determinujący możliwość odliczenia VAT naliczonego w danym okresie sprawozdawczym oraz regulacje ograniczające w pewnych przypadkach możliwość zredukowania VAT należnego o naliczony.

Kiedy po wielkich trudach podatnik rozprawi się z ogromem liczb i przepisów, kolejnym zadaniem jest wypełnienie odpowiedniego formularza. Niestety i ten etap nie należy do najprostszych. Zdarza się bowiem, że podatnik jednocześnie wykaże tę samą kwotę do zwrotu i przeniesienia na następny miesiąc, chcąc wystąpić o zwrot podatku, zaznaczy nieodpowiedni termin lub nie dołączy wymaganego wniosku o zwrot. I tak co miesiąc bądź co kwartał, w zależności od wyboru metody rozliczenia.


Podatek dochodowy od osób prawnych


W przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych raz do roku pojawia się dodatkowy temat, mianowicie CIT-8, który należy złożyć w terminie do 31 marca. Uporanie się z nim to również nie lada wyczyn. Znów ogrom przepisów narzuca, co można uznać za koszt podatkowy uzyskania przychodu, a co znajduje się poza tym zbiorem. Prawidłowe zakwalifikowanie poniesionych wydatków do odpowiedniej grupy wymaga biegłości i precyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Jak wynika z komunikatów urzędów skarbowych, problem zaliczek należnych za dany rok podatkowy nie do końca jest jasny dla podatników. Mianowicie zdarza się, iż zaliczka należna za ostatni miesiąc roku podatkowego nie zostaje wykazana  w zeznaniu, bądź miejsce należnych zaliczek zajmują kwoty faktycznie wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy” - mówi Laura Strzemiecka z firmy Accace.

 


Podatek dochodowy od osób fizycznych


Poza błędami formalnymi, popełnianymi przez wszystkich podatników (osoby fizyczne i prawne), podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych najczęściej dopuszczają się pomyłek w zakresie działań rachunkowych dokonywanych w rozliczeniu rocznym. Polegają one przede wszystkim na nieprawidłowym zaokrąglaniu podstawy obliczenia podatku oraz kwoty do zapłaty. Częstym błędem jest również nieprawidłowe rozliczanie ulg za korzystanie z Internetu (do wysokości 760 zł). „Należy pamiętać, aby nie zastosować takiego odliczenia w podwójnej wysokości w przypadku rozliczeń dokonywanych wspólnie z małżonkiem. Niewykorzystana ulga prorodzinna nie przechodzi na następny rok. Kwota ulgi może być rozliczana tylko w danym roku podatkowym” - komentuje Laura Strzemiecka, młodszy konsultant podatkowy w firmie Accace.

Również wspólne rozliczenia roczne z małżonkiem są przyczyną wielu błędów w zeznaniu. Między innymi błędne jest złożenie wspólnego zeznania podatkowego przez nowożeńców (za pierwszy rok po ślubie) oraz wspólne rozliczenie za rok podatkowy, w którym wspólność majątkowa małżeńska ustała w tracie roku podatkowego. Dość częstym problemem dla podatników jest wykazywanie dochodów zagranicznych. Polscy rezydenci podatkowi, zarabiający za granicą powinni wykazać w deklaracji i rozliczyć w Polsce przychody zagraniczne, jeżeli umowa z danym krajem obcym nie stanowi, że są one zwolnione z opodatkowania.


Konsekwencje


Popełnienie błędu w deklaracji rodzi obowiązek złożenia korekty zeznania, a niekiedy nawet konieczność osobistego stawienia się w urzędzie skarbowym i złożenia wyjaśnień. Należy pamiętać, że w razie składania deklaracji korygującej, niezbędne jest dołączenie pisemnego uzasadnienia przyczyny korekty. „Może się również zdarzyć, iż na skutek zaniedbania, bądź innych zdarzeń podatnik nie spełni swojego ustawowego obowiązku i zaniecha złożenia zeznania w terminie. Wtedy na ratunek zapominalskim przybywa instytucja czynnego żalu. Jest to instytucja pozwalająca na uniknięcie odpowiedzialności karnej skarbowej. Trzeba jedna pamiętać, iż jest to środek nadzwyczajny, nie gwarantujący 100% sukcesu, dlatego warto pilnować terminów do składania zeznań podatkowych, aby uniknąć negatywnych skutków na gruncie Kodeksu karnego skarbowego” - mówi Laura Strzemiecka z firmy Accace.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Accace

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA