Od sprzedaży udziałów w spółce z o.o. trzeba zapłacić 19% podatku
REKLAMA
Jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
REKLAMA
Koszty podatkowe
Wartość kosztów podatkowych to nic innego, jak wydatki poniesione w celu objęcia udziałów w spółce, które stały się przedmiotem transakcji sprzedaży. Można zatem stwierdzić, że jest to przede wszystkim, cena za jaką dokonano nabycia udziałów, albo wysokość wkładów, jakie w zamian za nie wniesiono przy zakładaniu spółki. Większy problem może pojawić się dopiero w momencie gdy, zbywane udziały były objęte za wkład niepieniężny. W takim przypadku, ustawa wskazuje, że na dzień zbycia tych udziałów koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:
• nominalnej wartości objętych udziałów z dnia ich objęcia, jeżeli te udziały zostały objęte
w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
• przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg i ewidencji, określonej na dzień objęcia tych udziałów lub wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.
19% dochodu trafi do fiskusa
Po ustaleniu wysokości przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów oraz kosztów poniesionych w związku z ich nabyciem, konieczne jest odprowadzenie do urzędu skarbowego stosownej kwoty podatku, którego wartość obliczana jest od ich różnicy, czyli od dochodu. Podatek dochodowy w tym przypadku wynosi 19%.
Oznacza to, że w związku ze sprzedażą udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, udziałowiec osiąga dochód opodatkowany 19% podatkiem dochodowym. Podatek ten liczony jest od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży udziałów, a wydatkami poniesionymi na ich nabycie. Oznacza to, że w sytuacji, gdy udział zostanie sprzedany za taką samą kwotę, za którą był nabyty, to nie wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu.
Poczekaj do kwietnia i złóż PIT-38
Podobnie jak w przypadku innych źródeł, dochód z kapitału należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym, składanym do 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Dla tego rodzaju dochodów właściwe jest zeznanie PIT-38.
Elżbieta Węcławik,
Dominik Mędrzycki
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA