Ulga internetowa w 2013 roku
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przemysław Molik: Kto obecnie może odliczać wydatki z tytułu opłat za dostęp do internetu?
Marcin Łoboda: Od początku roku w ustawie o PIT (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) obowiązują nowe przepisy. Treść odpowiedniego art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy pozostała bez zmian, a zatem podstawę obliczenia podatku można pomniejszyć o wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet, przy czym odliczenie to nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 760 zł. Nowością jest zaś ust. 6h, który wszedł w życie 1 stycznia tego roku. Stanowi on, że odliczenie przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z niego.
W jaki sposób interpretować ten przepis? Co będzie w sytuacji, gdy podatnik korzystał dotychczas z ulgi internetowej tylko raz, np. w rozliczeniu za 2010 r.? Czy obecnie za 2013 r. będzie mógł z niej skorzystać jeszcze raz, skoro nowy ust. 6h mówi o odliczeniu ulgi w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych?
W nowelizacji ustawodawca wskazał, że podatnik, który w zeznaniu podatkowym składanym za 2012 r. po raz pierwszy skorzystał z ulgi internetowej, może jeszcze to zrobić za 2013 r. Wynika z tego, że jeżeli podatnik korzystał z ulgi jednokrotnie, ale w innym okresie niż 2012 r., wówczas traci już prawo do jej stosowania.
Załóżmy, że podatnik skorzysta z odliczenia wydatków na internet w rozliczeniu za 2013 i 2014 r. W 2015 r. ulgi nie odliczy, bo już utraci takie prawo. Czy składając zeznanie za 2016 r., podatnik może ponownie skorzystać z odliczenia, skoro w poprzednim okresie rozliczeniowym, czyli za 2015 r., ulgi nie stosował?
Podatnik, po skorzystaniu z ulgi w przewidzianym ustawowo terminie, nie będzie już mieć możliwości ponownego nabycia prawa do jej odliczania. Użyty przez ustawodawcę „okres poprzedzający” oznacza wszystkie lata przed dokonaniem odliczenia, a nie jedynie ostatni rok podatkowy.
Powiedzmy, że wspólne gospodarstwo domowe prowadzą małżonkowie. Dotychczas faktury za internet były wystawiane na męża, który od kilku lat korzystał z ulgi internetowej. W 2013 r. mąż rozwiązał umowę z operatorem np. z powodu zbyt drogiej oferty. Następnie w tym samym roku jego żona podpisała nową, korzystniejszą dla nich umowę. Czy z uwagi na to, że usługa internetu będzie świadczona pod tym samym adresem, żona zostanie pozbawiona prawa do odliczenia ulgi?
Nie, o ile żona nigdy wcześniej nie korzystała z ulgi internetowej (bądź korzystała z odliczenia jedynie za 2012 r.). Obecnie w zeznaniu rocznym za 2013 r. będzie mogła dokonać takiego odliczenia. Ulga internetowa jest indywidualnym odliczeniem danego podatnika i ma wpływ jedynie na podstawę opodatkowania jego własnych dochodów. Co za tym idzie - to, że wcześniej z ulgi korzystał mąż, nie ma żadnego wpływu na prawo do odliczenia ulgi internetowej przez żonę. Bez znaczenia pozostaje również to, że faktury będą wystawiane na ten sam adres gospodarstwa domowego.
Dalsza część rozmowy w Dzienniku Gazeta Prawna
Rozmawiał Przemysław Molik
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat