REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga internetowa w 2013 roku

Przemysław Molik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2013 r. podatnicy PIT mogą nadal odliczać od dochodu wydatki na dostęp do internetu w ramach tzw. ulgi internetowej, ale zmieniły się zasady tego odliczenia. Kto obecnie może odliczać wydatki z tytułu opłat za dostęp do internetu? Zdaniem Marcina Łobody, dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy to, że wcześniej z ulgi korzystał mąż, nie ma żadnego wpływu na prawo do odliczenia jej przez żonę, która podpisze z operatorem nową umowę.

 

REKLAMA

Autopromocja

Przemysław Molik: Kto obecnie może odliczać wydatki z tytułu opłat za dostęp do internetu?

Marcin Łoboda: Od początku roku w ustawie o PIT (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) obowiązują nowe przepisy. Treść odpowiedniego art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy pozostała bez zmian, a zatem podstawę obliczenia podatku można pomniejszyć o wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet, przy czym odliczenie to nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 760 zł. Nowością jest zaś ust. 6h, który wszedł w życie 1 stycznia tego roku. Stanowi on, że odliczenie przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z niego.

W jaki sposób interpretować ten przepis? Co będzie w sytuacji, gdy podatnik korzystał dotychczas z ulgi internetowej tylko raz, np. w rozliczeniu za 2010 r.? Czy obecnie za 2013 r. będzie mógł z niej skorzystać jeszcze raz, skoro nowy ust. 6h mówi o odliczeniu ulgi w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych?

W nowelizacji ustawodawca wskazał, że podatnik, który w zeznaniu podatkowym składanym za 2012 r. po raz pierwszy skorzystał z ulgi internetowej, może jeszcze to zrobić za 2013 r. Wynika z tego, że jeżeli podatnik korzystał z ulgi jednokrotnie, ale w innym okresie niż 2012 r., wówczas traci już prawo do jej stosowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Załóżmy, że podatnik skorzysta z odliczenia wydatków na internet w rozliczeniu za 2013 i 2014 r. W 2015 r. ulgi nie odliczy, bo już utraci takie prawo. Czy składając zeznanie za 2016 r., podatnik może ponownie skorzystać z odliczenia, skoro w poprzednim okresie rozliczeniowym, czyli za 2015 r., ulgi nie stosował?

Podatnik, po skorzystaniu z ulgi w przewidzianym ustawowo terminie, nie będzie już mieć możliwości ponownego nabycia prawa do jej odliczania. Użyty przez ustawodawcę „okres poprzedzający” oznacza wszystkie lata przed dokonaniem odliczenia, a nie jedynie ostatni rok podatkowy.

 

Powiedzmy, że wspólne gospodarstwo domowe prowadzą małżonkowie. Dotychczas faktury za internet były wystawiane na męża, który od kilku lat korzystał z ulgi internetowej. W 2013 r. mąż rozwiązał umowę z operatorem np. z powodu zbyt drogiej oferty. Następnie w tym samym roku jego żona podpisała nową, korzystniejszą dla nich umowę. Czy z uwagi na to, że usługa internetu będzie świadczona pod tym samym adresem, żona zostanie pozbawiona prawa do odliczenia ulgi?

Nie, o ile żona nigdy wcześniej nie korzystała z ulgi internetowej (bądź korzystała z odliczenia jedynie za 2012 r.). Obecnie w zeznaniu rocznym za 2013 r. będzie mogła dokonać takiego odliczenia. Ulga internetowa jest indywidualnym odliczeniem danego podatnika i ma wpływ jedynie na podstawę opodatkowania jego własnych dochodów. Co za tym idzie - to, że wcześniej z ulgi korzystał mąż, nie ma żadnego wpływu na prawo do odliczenia ulgi internetowej przez żonę. Bez znaczenia pozostaje również to, że faktury będą wystawiane na ten sam adres gospodarstwa domowego.

Dalsza część rozmowy w Dzienniku Gazeta Prawna


Rozmawiał Przemysław Molik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA