REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r.

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

W rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r. wzrasta ulga na dzieci. Ulga na pierwsze i drugie dziecko tak jak w poprzednich latach wynosi 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł rocznie). Wzrasta natomiast ulga na trzecie oraz czwarte i każde kolejne dziecko. I tak miesięczna kwota odliczenia wynosi obecnie: w 139,01 zł (1668,12 zł rocznie) – na trzecie dziecko; w 185,34 zł (2224,08 zł rocznie) – na czwarte i każde następne dziecko.

Autopromocja


Czy nadwyżka przejdzie na kolejny rok

Zawodowa rodzina zastępcza wychowuje pięcioro małoletnich dzieci. Wyliczyli, że za 2013 r. będzie im przysługiwało odliczenie w wysokości 8340,36 zł. Wiedzą, że nie będą w stanie go w całości wykorzystać. Małżonkowie zeznania roczne składają wspólnie. Czy w związku z tym, że ulgę dla rodzin wielodzietnych podniesiono tak znacznie, zmieniły się zasady jej odliczania?


Mechanizm odliczania ulgi nie zmienił się. To znaczy, że może ona pomniejszyć wyłącznie podatek obliczony na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Odlicza się ją od kwoty, jaką uzyskujemy po pomniejszeniu podatku o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne i tylko do tej wysokości. W praktyce może się oczywiście zdarzyć, że uzyskany w ten sposób limit jest niższy niż przysługująca kwota ulgi prorodzinnej. W takim wypadku nie odliczymy całej ulgi, a jedynie jej część (do wysokości podatku pomniejszonego o składkę zdrowotną). Tak się stanie, jeśli podatnik nie uzyskuje wystarczająco dużego dochodu, a w konsekwencji - nie ma na tyle wysokiego podatku, aby uwzględnić pełne odliczenie.

Dokładnie z taką sytuacją mamy tu do czynienia. Odliczenie ulgi we wspólnym zeznaniu składanym przez rodziców zastępczych spowoduje, że ich zobowiązanie względem fiskusa się wyzeruje, a organ podatkowy zwróci odprowadzane w ciągu roku zaliczki. Niewykorzystana kwota ulgi jednak przepadnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto też przypomnieć, że ulgę prorodzinną podatnicy wychowujący wspólnie dzieci mogą odliczyć zarówno we wspólnym PIT (jeśli są małżeństwem mającym do tego prawo), jak i w osobnych zeznaniach, jeśli rozliczają się odrębnie. Pamiętać muszą natomiast, że kwota ulgi przysługuje im łącznie, przy czym mogą się nią podzielić dowolnie.


Podstawa prawna:

- Art. 27f ust. 1, ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).


Czy na każde dziecko jest wyższa preferencja

Małżonkowie wychowują czworo małoletnich dzieci. Najmłodsza pociecha ma dwa lata, najstarsza trzynaście. Słyszeli, że w rozliczeniu za 2013 rok będą mogli odliczyć wyższą ulgę prorodzinną niż dotychczas. Czy większą kwotę będą mogli uwzględnić w rocznym PIT na wszystkie czworo dzieci?


Rzeczywiście w rozliczeniach podatkowych za obecny rok (a więc składanych do 30 kwietnia 2014 r.) po raz pierwszy będą miały zastosowanie nowe zasady odliczenia ulgi prorodzinnej. Znacząco zyskają na nich rodziny wielodzietne, którym przyznano wyższą ulgę. Kwota odliczenia wzrośnie, jednak nie na wszystkie dzieci.

W uproszczeniu - ulgę zwiększoną o połowę będzie można odliczyć na trzecie dziecko, natomiast aż o 100 proc. - na czwarte i każde kolejne. Jak widać wysokość kwoty ulgi prorodzinnej na dwoje pierwszych dzieci nie zmienia się. Co to w praktyce oznacza?

 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA