Czy można złożyć PIT po terminie?
REKLAMA
REKLAMA
Termin na złożenie PIT-u w 2022 r. Do kiedy należy złożyć deklarację podatkową?
Deklarację w podatku PIT za poprzedni rok podatkowy należy złożyć do końca kwietnia następnego roku podatkowego. Wypełniony formularz PIT za 2021 r. można złożyć do 2 maja 2022 r. Jest to spowodowane układem dni w obecnym roku, tzn. ostatni dzień kwietnia 2022 r. przypada na sobotę. Z tego powodu czas na złożenie PIT-u za 2021 r. został wydłużony o 2 dni, do 2 maja 2022 r. Dotyczy to formularzy PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39.
REKLAMA
Należy jednocześnie podkreślić, że termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż termin na złożenie innych zeznań w podatku PIT i upływa 28 lutego 2022 r. Dotyczy podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Złożenie PIT-u po terminie. Odpowiedzialność karno-skarbowa
Odpowiedzialność karno-skarbowa za złożenie PIT-u po terminie jest określona w art. 56 § 4 Kodeksu Karnego Skarbowego:
„Karze określonej w § 3 (wykroczenie skarbowe polegające na narażeniu podatku na uszczuplenie) podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub składa je niezgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego.”
Dolna granica kary grzywny za wykroczenie skarbowe to jedna dziesiąta minimalnego wynagrodzenia.
Czym jest czynny żal?
Czynny żal to sposób na uniknięcie kary grzywny za złożenie PIT-u (lub innej wymaganej deklaracji podatkowej) po terminie. Ten przywilej został uregulowany w art. 16 Kodeksu Karnego Skarbowego. Zgodnie z treścią tego przepisu:
§ 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ(…) ujawniając istotne okoliczności tego czynu(…)
§ 2. Przepis § 1 stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym(…)
W przypadku złożenia PIT-u np. 4 maja lub później należy jednocześnie z deklaracją podatkową uiścić pełną kwotę należnego podatku, a także opisać okoliczności, które spowodowały opóźnienie. Uwaga banalna ale konieczna: należy napisać prawdę, niezależnie czy powód był poważny, czy błahy. Czynny żal może być złożony także ustnie do protokołu lub w formie elektronicznej.
Kluczowy element instytucji czynnego żalu – można użyć tego przywileju jedynie zanim organ podatkowy dowiedział się o niedopełnieniu obowiązku lub podjął czynność związaną z tym zaniechaniem.
Czynny żal nie musi być składany na urzędowym formularzu jednak musi zawierać określone elementy, w szczególności:
- Dane osobowe strony składającej czynny żal
- Wskazanie adresata tzn. organu podatkowego
- opis popełnionego czynu i jego okoliczności
Organ podatkowy może uznać czynny żal za skuteczny lub nieskuteczny. Nie jest konieczne składanie czynnego żalu łącznie z korektą zeznania podatkowego (korekta deklaracji to odrębna konstrukcja prawna). Złożenie czynnego żalu jest bezpłatne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat