REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można złożyć PIT po terminie?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Złożenie PIT-u po terminie. Czynny żal może bezpłatnie uchronić przed karą
Złożenie PIT-u po terminie. Czynny żal może bezpłatnie uchronić przed karą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdego roku jakaś liczba podatników składa zeznanie PIT po terminie. Niezależnie od tego, czy przyczyną było obiektywne zdarzenie losowe, czy zwykłe roztargnienie, należy wziąć pod uwagę pewne podstawowe regulacje, przede wszystkim czynny żal. Dzięki temu pojawia się szansa, aby opóźnienie w złożeniu deklaracji podatkowej skończyło się bez negatywnych konsekwencji.

Termin na złożenie PIT-u w 2022 r. Do kiedy należy złożyć deklarację podatkową?

Deklarację w podatku PIT za poprzedni rok podatkowy należy złożyć do końca kwietnia następnego roku podatkowego. Wypełniony formularz PIT za 2021 r. można złożyć do 2 maja 2022 r. Jest to spowodowane układem dni w obecnym roku, tzn. ostatni dzień kwietnia 2022 r. przypada na sobotę. Z tego powodu czas na złożenie PIT-u za 2021 r. został wydłużony o 2 dni, do 2 maja 2022 r. Dotyczy to formularzy PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39.

REKLAMA

Autopromocja

Należy jednocześnie podkreślić, że termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż termin na złożenie innych zeznań w podatku PIT i upływa 28 lutego 2022 r. Dotyczy podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Złożenie PIT-u po terminie. Odpowiedzialność karno-skarbowa

Odpowiedzialność karno-skarbowa za złożenie PIT-u po terminie jest określona w art. 56 § 4 Kodeksu Karnego Skarbowego:

„Karze określonej w § 3 (wykroczenie skarbowe polegające na narażeniu podatku na uszczuplenie) podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub składa je niezgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego.”

Dolna granica kary grzywny za wykroczenie skarbowe to jedna dziesiąta minimalnego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jest czynny żal?

Czynny żal to sposób na uniknięcie kary grzywny za złożenie PIT-u (lub innej wymaganej deklaracji podatkowej) po terminie. Ten przywilej został uregulowany w art. 16 Kodeksu Karnego Skarbowego. Zgodnie z treścią tego przepisu:

§ 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ(…) ujawniając istotne okoliczności tego czynu(…)

§ 2.  Przepis § 1 stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym(…)

W przypadku złożenia PIT-u np. 4 maja lub później należy jednocześnie z deklaracją podatkową uiścić pełną kwotę należnego podatku, a także opisać okoliczności, które spowodowały opóźnienie. Uwaga banalna ale konieczna: należy napisać prawdę, niezależnie czy powód był poważny, czy błahy. Czynny żal może być złożony także ustnie do protokołu lub w formie elektronicznej.

Kluczowy element instytucji czynnego żalu – można użyć tego przywileju jedynie zanim organ podatkowy dowiedział się o niedopełnieniu obowiązku lub podjął czynność związaną z tym zaniechaniem.

Czynny żal nie musi być składany na urzędowym formularzu jednak musi zawierać określone elementy, w szczególności:

  • Dane osobowe strony składającej czynny żal
  • Wskazanie adresata tzn. organu podatkowego
  • opis popełnionego czynu i jego okoliczności

Organ podatkowy może uznać czynny żal za skuteczny lub nieskuteczny. Nie jest konieczne składanie czynnego żalu łącznie z korektą zeznania podatkowego (korekta deklaracji to odrębna konstrukcja prawna). Złożenie czynnego żalu jest bezpłatne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA