REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można złożyć PIT po terminie?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Złożenie PIT-u po terminie. Czynny żal może bezpłatnie uchronić przed karą
Złożenie PIT-u po terminie. Czynny żal może bezpłatnie uchronić przed karą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdego roku jakaś liczba podatników składa zeznanie PIT po terminie. Niezależnie od tego, czy przyczyną było obiektywne zdarzenie losowe, czy zwykłe roztargnienie, należy wziąć pod uwagę pewne podstawowe regulacje, przede wszystkim czynny żal. Dzięki temu pojawia się szansa, aby opóźnienie w złożeniu deklaracji podatkowej skończyło się bez negatywnych konsekwencji.

Termin na złożenie PIT-u w 2022 r. Do kiedy należy złożyć deklarację podatkową?

Deklarację w podatku PIT za poprzedni rok podatkowy należy złożyć do końca kwietnia następnego roku podatkowego. Wypełniony formularz PIT za 2021 r. można złożyć do 2 maja 2022 r. Jest to spowodowane układem dni w obecnym roku, tzn. ostatni dzień kwietnia 2022 r. przypada na sobotę. Z tego powodu czas na złożenie PIT-u za 2021 r. został wydłużony o 2 dni, do 2 maja 2022 r. Dotyczy to formularzy PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39.

Autopromocja

Należy jednocześnie podkreślić, że termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż termin na złożenie innych zeznań w podatku PIT i upływa 28 lutego 2022 r. Dotyczy podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Złożenie PIT-u po terminie. Odpowiedzialność karno-skarbowa

Odpowiedzialność karno-skarbowa za złożenie PIT-u po terminie jest określona w art. 56 § 4 Kodeksu Karnego Skarbowego:

„Karze określonej w § 3 (wykroczenie skarbowe polegające na narażeniu podatku na uszczuplenie) podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub składa je niezgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego.”

Dolna granica kary grzywny za wykroczenie skarbowe to jedna dziesiąta minimalnego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jest czynny żal?

Czynny żal to sposób na uniknięcie kary grzywny za złożenie PIT-u (lub innej wymaganej deklaracji podatkowej) po terminie. Ten przywilej został uregulowany w art. 16 Kodeksu Karnego Skarbowego. Zgodnie z treścią tego przepisu:

§ 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ(…) ujawniając istotne okoliczności tego czynu(…)

§ 2.  Przepis § 1 stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym(…)

W przypadku złożenia PIT-u np. 4 maja lub później należy jednocześnie z deklaracją podatkową uiścić pełną kwotę należnego podatku, a także opisać okoliczności, które spowodowały opóźnienie. Uwaga banalna ale konieczna: należy napisać prawdę, niezależnie czy powód był poważny, czy błahy. Czynny żal może być złożony także ustnie do protokołu lub w formie elektronicznej.

Kluczowy element instytucji czynnego żalu – można użyć tego przywileju jedynie zanim organ podatkowy dowiedział się o niedopełnieniu obowiązku lub podjął czynność związaną z tym zaniechaniem.

Czynny żal nie musi być składany na urzędowym formularzu jednak musi zawierać określone elementy, w szczególności:

 • Dane osobowe strony składającej czynny żal
 • Wskazanie adresata tzn. organu podatkowego
 • opis popełnionego czynu i jego okoliczności

Organ podatkowy może uznać czynny żal za skuteczny lub nieskuteczny. Nie jest konieczne składanie czynnego żalu łącznie z korektą zeznania podatkowego (korekta deklaracji to odrębna konstrukcja prawna). Złożenie czynnego żalu jest bezpłatne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ula
  2022-04-27 10:38:03
  Ja rozliczam się z programem Pitax. Darmowa alternatywa z podpowiedziami, jakie odliczenia stosować.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

"Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

REKLAMA