REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT złożony po terminie - zasady, skutki, ulgi, odsetki, nadpłata, czynny żal

PIT złożony po terminie - skutki, odsetki, nadpłata, czynny żal; PIT 2022
PIT złożony po terminie - skutki, odsetki, nadpłata, czynny żal; PIT 2022

REKLAMA

REKLAMA

PIT złożony po terminie. Na podstawie ustawy o PIT podatnicy są obowiązani składać zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (w tym PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39), w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (w 2022 roku wyjątkowo był na to czas do 2 maja). Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w 15 lutego roku następującego po roku podatkowym. Wyjątkami są tu deklaracja PIT-16A i deklaracja PIT-19A (składane do końca stycznia) oraz zeznanie ryczałtowców PIT-28 (składanie od 15 lutego do końca tego miesiąca).

Nie złożyłeś PIT-a w terminie? Nadal masz obowiązek jego złożenia

Ministerstwo Finansów podkreśla, że upływ terminu na złożenie zeznania podatkowego PIT nie oznacza oczywiście, że obowiązek jego złożenia minął. Zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym powinno być złożone także po upływie ustawowego terminu, z wyjątkiem sytuacji, gdy doszło do przedawnienia zobowiązania podatkowego w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa.

Autopromocja

PIT-37 i PIT-38 składane automatycznie

Wyjątkiem od tej zasady są także zeznania PIT-37 i PIT-38, bo w ich przypadku 2 maja 2022 roku nastąpiło automatyczne złożenie w formie i treści przygotowanej przez administrację podatkową w ramach usługi Twój e-PIT.

W PIT-37 wykazywane są w szczególności przychody z takich źródeł jak: stosunek pracy, emerytury i renty, działalność wykonywana osobiście (np. z umów zlecenia czy o dzieło), prawa autorskie i prawa pokrewne. Zeznanie to przeznaczone jest dla podatników, którzy nie prowadzili działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Natomiast PIT-38 składają podatnicy, którzy uzyskali przychody ze zbycia udziałów i instrumentów finansowych (w tym m.in. papierów wartościowych, udziałów w spółkach albo udziałów w spółdzielni).

W przypadku tych dochodów bowiem organy podatkowe dysponują danymi o dochodach uzyskanych przez podatników. Pochodzą one z imiennych informacji podatkowych sporządzanych przez płatników lub innych podmiotów obowiązanych do sporządzenia imiennej informacji o wysokości dochodów (przychodów). Obowiązek ich sporządzenia i przekazania właściwemu urzędowi skarbowemu i podatnikowi określa ustawa PIT.

Instrukcję złożenia zeznania PIT-37 lub PIT-38, z wykorzystaniem usługi Twój e- PIT, można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/twoj-e-pit-jak-go-zlozyc-krok-po-kroku/
. Warto podkreślić, że w przypadku PIT-37 i PIT-38 przygotowanych przez administrację podatkową, podatnik może (przed 2 maja 2022 r.):
- zaakceptować zeznanie;

- zmodyfikować treść zeznania (np. zmienić dane ulgi na dzieci, dodać inną ulgę, zmienić organizację pożytku publicznego, zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem);
- odrzucić PIT przygotowany w usłudze Twój e-PIT i samodzielnie przygotować i wypełnić formularz zeznania (zarówno w usłudze Twój e-PIT, jak i w innej formie;
- nie zrobić nic - wtedy 30 kwietnia zeznanie przygotowane przez administrację podatkową zostanie automatycznie złożone (uznane formalnie za złożone).

Niezłożenia PIT-a w terminie - konieczny czynny żal

Uchybienie terminu w złożeniu zeznania PIT stanowi czyn zabroniony na gruncie Kodeksu karnego skarbowego. W takim przypadku sprawca może skorzystać z instytucji czynnego żalu, poprzez złożenie zawiadomienia do Naczelnika Urzędu Skarbowego. Czynny żal musi spełniać warunki określone w art. 16 kodeksu karnego skarbowego, w tym m.in. zostać złożony przez sprawcę czynu zabronionego i być przez niego podpisany.

Odsetki

Podatek niezapłacony w terminie płatności (czyli w przypadku większości zeznań PIT - do 2 maja 2022 r.) jest zaległością podatkową, od której nalicza się odsetki za zwłokę. Podatnik powinien naliczyć odsetki za zwłokę od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku PIT, tj. od 3 maja 2022 r., do dnia zapłaty podatku, włącznie z tym dniem. Stawka odsetek za zwłokę do zaległości podatkowych wynosi aktualnie 12% (w stosunku rocznym).
Odsetki za zwłokę zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Nie są naliczane odsetki w sytuacji, gdy ich wysokość nie przekroczyłaby 8,70 zł. Zaległość podatkowa z tytułu podatku PIT wraz z odsetkami za zwłokę powinna zostać wpłacona niezwłocznie, przy użyciu mikrorachunku podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadpłata

Nadpłata wykazana w zeznaniu PIT złożonym za pomocą środków komunikacji elektronicznej podlega zwrotowi w terminie 45 dni od dnia jego złożenia, a w pozostałych przypadkach – w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania.

Ulgi i preferencje podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że korzystanie z preferencji podatkowych w postaci wspólnego opodatkowania dochodów małżonków albo opodatkowania dochodów jako osoba samotnie wychowująca dzieci, czy z ulg podatkowych przewidzianych w ustawie PIT, nie jest uzależnione od terminowego złożenia zeznania podatkowego przez podatnika. Innymi słowy, uchybienie terminu złożenia zeznania za dany rok, nie powoduje, że podatnik traci prawo do preferencyjnego opodatkowania dochodów czy skorzystania z przysługujących mu ulg.

Tylko w przypadku przekazania przez naczelnika urzędu skarbowego na rzecz OPP kwoty w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego, zwanej dalej „kwotą 1%”, jest uwarunkowane złożeniem zeznania podatkowego w terminie. Kwota ta może być też przekazana, jeśli podatek należny wynika z korekty zeznania złożonego w terminie, o ile korektę tę złożono w ciągu miesiąca od upływu terminu na złożenie zeznania. Z kolei w przypadku emerytów i rencistów, którzy otrzymali od organu rentowego roczne obliczenie podatku (PIT-40A) termin na złożenie wniosku o przekazanie kwoty 1%, w oświadczeniu PIT-OP, upływa z dniem 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (w 2022 roku wyjątkowo do 2 maja).

Zatem złożenie zeznania podatkowego albo jego korekty, a także oświadczenia PIT-OP po terminie (w przypadku korekty zeznania po upływie maja) w zasadzie wyklucza przekazanie kwoty 1% na rzecz wybranej przez podatnika OPP.

oprac. Paweł Huczko

Źródło: Odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytania redakcji portalu infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA