REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT?

Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT?
Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT?

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku zeznań podatkowych PIT-37 i PIT-38 za 2021 rok, jeżeli podatnik nie podejmie żadnych czynności w celu ich wypełnienia i złożenia, to przygotowane (wypełnione) przez Krajową Administrację Skarbową wersje tych zeznań (w usłudze Twój e-PIT) zostaną 2 maja 2022 automatycznie zaakceptowane (złożone). Zatem w przypadku tych PIT-ów podatnik nie może ponieść odpowiedzialności za niezłożenie deklaracji, bo składane są one automatycznie. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że jeżeli przygotowane i zaakceptowane przez KAS zeznanie PIT-37 lub PIT-38 trzeba skorygować, to będzie można to zrobić również po 2 maja w usłudze Twój e-PIT, elektronicznie przez e-Deklaracje lub papierowo. W przypadku innych rocznych zeznań podatkowych (w tym PIT-36, PIT-36L, PIT-39, PIT-28, PIT-16A) podatnik nie może liczyć, że urząd skarbowy (KAS) wypełni za niego obowiązek wypełnienia i złożenia deklaracji.
rozwiń >

PIT-37 – dla kogo?

Formularz PIT-37 jest przeznaczony dla podatników, do których ma zastosowanie art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o PIT”, i którzy w roku podatkowym:

Autopromocja

1) uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej) wyłącznie za pośrednictwem płatnika lub innych podmiotów obowiązanych do sporządzenia imiennej informacji o wysokości tych dochodów (przychodów), tj. w szczególności z tytułu:

- wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych (ilekroć jest mowa o „stosunku pracy i stosunkach pokrewnych”, oznacza to stosunek służbowy, stosunek pracy, spółdzielczy stosunek pracy oraz pracę nakładczą),

- emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych),

- świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną,

- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,

- stypendiów,

- przychodów z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej),

- przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych,

- świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

- należności za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,

- należności z umowy aktywizacyjnej,

2) nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,

3) nie są obowiązani doliczać dochodów małoletnich dzieci,

4) nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych,

5) nie odliczają tzw. minimalnego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 30g ustawy o PIT.

W przypadku podatników wnoszących o łączne opodatkowanie dochodów małżonków powyższe warunki dotyczą obojga małżonków. Podatnicy, którzy ich nie spełniają, a ma do nich zastosowanie art. 45 ust. 1 ustawy o PIT, wypełniają zeznanie PIT-36.

Formularz PIT-37 przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowujących swoje dochody indywidualnie, jak i łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, w tym także dla osób mających miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, które przychody wymienione w art. 29 ust. 1 ustawy opodatkowują przy zastosowaniu skali podatkowej.

Wyboru sposobu opodatkowania podatnicy dokonują w poz. 6, 7 i 8 poprzez zaznaczenie odpowiednich kwadratów. Przed zaznaczeniem odpowiednich kwadratów należy zapoznać się z warunkami, jakie trzeba spełnić, aby skorzystać z wybranego sposobu opodatkowania.

PIT-38 – dla kogo?

Formularz PIT-38 jest przeznaczony dla podatników, którzy w roku podatkowym:

1) uzyskali przychody:

a) z odpłatnego zbycia: papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka), pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających, udziałów (akcji) w spółkach, w tym ogółu praw i obowiązków w spółce niemającej osobowości prawnej, będącej podatnikiem podatku dochodowego* , albo udziałów w spółdzielni;

b) z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

2) uzyskali przychody lub ponieśli koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.

Automatyczne złożenie PIT-a. Zmiany w udostępnionej przez KAS wersji zeznania podatkowego

Roczne zeznania PIT-37 i PIT-38 przygotowane przez KAS (urząd skarbowy) są dostępne dla podatnika od 15 lutego 2022 r. w usłudze Twój e-PIT na podatki.gov.pl.

Zeznania PIT-37 i PIT-38 udostępnione przez KAS uwzględniają dane o dochodach zawarte w informacjach PIT-8C przesyłanych przez płatników do urzędu skarbowego.

Jeżeli do 2 maja 2022 r. podatnik nie zaakceptuje zeznania udostępnionego przez organ podatkowy, albo go nie odrzuci, nastąpi automatyczna akceptacja tego zeznania, równoznaczna z jego złożeniem w dniu 2 maja 2022 r.

Automatyczna akceptacja ma jednak zastosowanie wyłącznie w przypadku zeznań udostępnionych podatnikom, którzy oprócz dochodów wykazywanych w PIT-8C, nie uzyskali innych dochodów podlegających wykazaniu i opodatkowaniu w zeznaniu PIT-38.

Udostępnione przez KAS zeznania PIT-37 i PIT-38 można edytować. W szczególności podatnik może wprowadzić w udostępnionym mu zeznaniu uwzględnić ulgi i odliczenia, czy wprowadzić (zmienić) organizację pożytku publicznego, której chce przekazać 1% swojego podatku. Wprowadzone przez podatnika zmiany do udostępnionego przez KAS zeznania PIT-37 lub PIT-38 wymagają ich zaakceptowania.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że akceptacja przez podatnika udostępnionego zeznania przed 2 maja 2022 r. – bez wprowadzenia w nim zmian albo po ich wprowadzeniu – oznacza złożenie przez podatnika zeznania w dniu dokonania akceptacji.

Trzeba też wiedzieć, że akceptacja przez podatnika zmian wprowadzonych do złożonego zeznania oznacza złożenie korekty zeznania w dniu dokonania tej akceptacji.

Potwierdzeniem złożenia zeznania elektronicznego PIT jest otrzymanie urzędowego poświadczenia odbioru (UPO).

Brak akceptacji zmian wprowadzonych do przygotowanego przez KAS zeznania - skutki

Gdy podatnik wprowadził zmiany w zeznaniu w usłudze Twój e-PIT np. zmienił rachunek bankowy, uwzględnił ulgę podatkową, czy wskazał nową organizację pożytku publicznego, ale zmienionego zeznania nie zaakceptował i nie wysłał, to wówczas zmiany te nie znajdą się w zeznaniu podatkowym automatycznie złożonym 2 maja 2022 r. Podatnik po wprowadzeniu zmian musi je zaakceptować i wysłać lub złożyć zeznanie w innej formie: pisemnie lub elektronicznie za pomocą systemu e-Deklaracje do 2 maja 2022 r. Gdy podatnik tego nie zrobi, to automatycznie zaakceptowane zostanie zeznanie przygotowane dla podatnika przez Krajową Administrację Skarbową.

Zmiana automatycznie złożonego zeznania PIT po 2 maja 2022 r.

Tak jak wspomniano wyżej, jeżeli podatnik nie dokona żadnych zmian w przygotowanych przez KAS (urząd skarbowy) i udostępnionych dla podatnika od 15 lutego 2022 r. w usłudze Twój e-PIT (na podatki.gov.pl) zeznaniach PIT-37 i PIT-38 (także nie zaakceptuje zeznania udostępnionego przez organ podatkowy, albo go nie odrzuci), to z dniem 2 maja 2022 r. nastąpi automatyczne złożenie tego zeznania.

Gdy podatnik po 2 maja zorientuje się, że chciałby zmienić automatycznie złożone zeznanie podatkowe (np. uwzględnić ulgę podatkową), to może to zrobić również po 2 maja w usłudze Twój e-PIT, elektronicznie przez e-Deklaracje lub papierowo.

Zwrot nadpłaty PIT a automatycznie złożone zeznanie

Podatnicy mają wątpliwości w jakim terminie otrzymają zwrot nadpłaty podatku dochodowego jeżeli zeznania PIT-37 i PIT-38 zostanie złożone automatycznie na ww. zasadach. Tj. gdy podatnik nie zaakceptuje ani nie odrzuci zeznania udostępnionego przez organ podatkowy?

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że w tej sytuacji termin do zwrotu nadpłaty będzie liczony od dnia następującego po dniu, w którym upływa termin składania zeznań. Termin składania zeznań przypada w 2022 roku 2 maja, a więc termin zwrotu nadpłaty (45 dni dla zeznań składanych w formie elektronicznej) liczony będzie od 3 maja 2022 r.

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA