REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na Internet - jak rozliczyć w rocznym PIT?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ulga na internet w podatku PIT
ulga na internet w podatku PIT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na Internet jest przywilejem podatkowym wynikającym z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z początku była formą zachęty dla rozszerzania zasięgu globalnej sieci i modernizacji przedsiębiorstw. Zakres tej ulgi został w pewnym momencie znacząco ograniczony jednak w dalszym ciągu daje ona możliwość obniżenia kwoty podatku PIT należnemu fiskusowi.

Komu przysługuje ulga na Internet?

Ulgę na Internet można odliczyć od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej lub od przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA

Autopromocja

Ile wynosi ulga na Internet?

Limit kwotowy ulgi na Internet jest stosunkowo niewielki – 760 zł w skali roku. Nie ma jednocześnie ograniczeń co do formy Internetu. Ulga przysługuje zarówno wobec „tradycyjnego” łącza w miejscu zamieszkania, jak i innych rodzajów połączenia z siecią (smartfon, przenośny modem podłączony do laptopa itd.).

Jak wygląda na Internet w przypadku małżonków rozliczających się wspólnie?

W przypadku małżonków rozliczających się wspólnie – kwota 760 zł dotyczy osobno każdego z małżonków. Maksymalny limit łączny dla obojga w takim przypadku jest równy 1520 zł. Niezależnie, czy małżonkowie rozliczają się oddzielnie, czy wspólnie – limit na osobę jest równy 760 zł.

Jak sprawdzić czy można skorzystać z ulgi na Internet?

Prawo do korzystania z ulgi na Internet jest ograniczone w specyficzny sposób – ten przywilej jest możliwy do zastosowania jedynie w dwóch następujących kolejno po sobie latach podatkowych.

Ulga na Internet za 2021 r. jest dostępna dla osób, które z niej skorzystały w 2020 r. oraz dla tych, którzy wcześniej z niej nie korzystali i chcą rozpocząć jej stosowanie w 2021 r. Wydatki na Internet mogą być odliczone tylko w roku, w którym opłacono zakupioną usługę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co jest potrzebne do odliczenia ulgi na Internet?

W celu odliczenia  poniesionego wydatku z tytułu ulgi na Internet konieczne jest posiadanie dokumentu zawierającego minimalny zestaw danych, tzn. kwota zapłaty, rodzaj usługi, dane identyfikujące sprzedającego usługę (dostawca Internetu) oraz dane identyfikujące odbiorcę usługi.

Najbardziej „pewnym” dokumentem potwierdzającym wydatek na Internet jest faktura, jednak dopuszczalne są również inne dokumenty takie jak potwierdzenie przelewu bankowego, dowód wpłaty, lub potwierdzenie przekazu pocztowego.

REKLAMA

W przypadku nabywania wielu usług od jednego podmiotu (np. Internet w pakiecie z telefonem i telewizją cyfrową), konieczne jest wyraźne rozgraniczenie jaka część opłaty dotyczy Internetu. Jeśli dokument od dostawcy nie zawiera takiego rozgraniczenia, to podatnik nie ma możliwości oszacowania we własnym zakresie. Należy się upewnić, czy dostawca usług nie ujmuje opłaty „zbiorczo”, bez szczegółowego wyliczenia kwot za różne świadczenia.

Należy zwrócić uwagę, że odliczeniu podlega jedynie „właściwa” opłata za Internet. Nie można odliczyć kosztów dodatkowych, np. wydatku na przenośny modem,  kosztów instalacji Internetu, zakupu programu antywirusowego czy oprogramowania fire wall lub naprawy albo konserwacji sieci informatycznej.

  • Ważne - w przypadku wystawienia faktury na jednego z małżonków i zapłaty dokonanej z konta drugiego małżonka, istnieje możliwość odliczenia, pod warunkiem wspólności majątkowej.

Jak wypełnić PIT - ulga na Internet?

W celu skorzystania z ulgi na Internet należy wypełnić odpowiedni formularz (PIT-28, PIT-36 lub PIT- 37). Należy ponadto pamiętać o załączniku PIT/O (informacja o ulgach).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA