REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na Internet - jak rozliczyć w rocznym PIT?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ulga na internet w podatku PIT
ulga na internet w podatku PIT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na Internet jest przywilejem podatkowym wynikającym z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z początku była formą zachęty dla rozszerzania zasięgu globalnej sieci i modernizacji przedsiębiorstw. Zakres tej ulgi został w pewnym momencie znacząco ograniczony jednak w dalszym ciągu daje ona możliwość obniżenia kwoty podatku PIT należnemu fiskusowi.

Komu przysługuje ulga na Internet?

Ulgę na Internet można odliczyć od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej lub od przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Autopromocja

Ile wynosi ulga na Internet?

Limit kwotowy ulgi na Internet jest stosunkowo niewielki – 760 zł w skali roku. Nie ma jednocześnie ograniczeń co do formy Internetu. Ulga przysługuje zarówno wobec „tradycyjnego” łącza w miejscu zamieszkania, jak i innych rodzajów połączenia z siecią (smartfon, przenośny modem podłączony do laptopa itd.).

Jak wygląda na Internet w przypadku małżonków rozliczających się wspólnie?

W przypadku małżonków rozliczających się wspólnie – kwota 760 zł dotyczy osobno każdego z małżonków. Maksymalny limit łączny dla obojga w takim przypadku jest równy 1520 zł. Niezależnie, czy małżonkowie rozliczają się oddzielnie, czy wspólnie – limit na osobę jest równy 760 zł.

Jak sprawdzić czy można skorzystać z ulgi na Internet?

Prawo do korzystania z ulgi na Internet jest ograniczone w specyficzny sposób – ten przywilej jest możliwy do zastosowania jedynie w dwóch następujących kolejno po sobie latach podatkowych.

Ulga na Internet za 2021 r. jest dostępna dla osób, które z niej skorzystały w 2020 r. oraz dla tych, którzy wcześniej z niej nie korzystali i chcą rozpocząć jej stosowanie w 2021 r. Wydatki na Internet mogą być odliczone tylko w roku, w którym opłacono zakupioną usługę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co jest potrzebne do odliczenia ulgi na Internet?

W celu odliczenia  poniesionego wydatku z tytułu ulgi na Internet konieczne jest posiadanie dokumentu zawierającego minimalny zestaw danych, tzn. kwota zapłaty, rodzaj usługi, dane identyfikujące sprzedającego usługę (dostawca Internetu) oraz dane identyfikujące odbiorcę usługi.

Najbardziej „pewnym” dokumentem potwierdzającym wydatek na Internet jest faktura, jednak dopuszczalne są również inne dokumenty takie jak potwierdzenie przelewu bankowego, dowód wpłaty, lub potwierdzenie przekazu pocztowego.

W przypadku nabywania wielu usług od jednego podmiotu (np. Internet w pakiecie z telefonem i telewizją cyfrową), konieczne jest wyraźne rozgraniczenie jaka część opłaty dotyczy Internetu. Jeśli dokument od dostawcy nie zawiera takiego rozgraniczenia, to podatnik nie ma możliwości oszacowania we własnym zakresie. Należy się upewnić, czy dostawca usług nie ujmuje opłaty „zbiorczo”, bez szczegółowego wyliczenia kwot za różne świadczenia.

Należy zwrócić uwagę, że odliczeniu podlega jedynie „właściwa” opłata za Internet. Nie można odliczyć kosztów dodatkowych, np. wydatku na przenośny modem,  kosztów instalacji Internetu, zakupu programu antywirusowego czy oprogramowania fire wall lub naprawy albo konserwacji sieci informatycznej.

 • Ważne - w przypadku wystawienia faktury na jednego z małżonków i zapłaty dokonanej z konta drugiego małżonka, istnieje możliwość odliczenia, pod warunkiem wspólności majątkowej.

Jak wypełnić PIT - ulga na Internet?

W celu skorzystania z ulgi na Internet należy wypełnić odpowiedni formularz (PIT-28, PIT-36 lub PIT- 37). Należy ponadto pamiętać o załączniku PIT/O (informacja o ulgach).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  REKLAMA