| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na zainstalowanie w samochodzie alarmu, klimatyzacji oraz instalacji gazowej

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na zainstalowanie w samochodzie alarmu, klimatyzacji oraz instalacji gazowej

W prowadzonej działalności wykorzystuję samochód, który stanowi środek trwały firmy. Podjęliśmy decyzję o zainstalowaniu w samochodzie alarmu, klimatyzacji oraz instalacji gazowej. Czy te wydatki można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Jeżeli nie, to czy wartość początkową samochodu należy powiększyć o całość nakładów, czy tylko o wydatki przekraczające limit 3500 zł?

RADA

Jeżeli wartość montażu alarmu, klimatyzacji lub instalacji gazowej nie przekroczy każdorazowo 3500 zł, można zaliczyć ją bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku gdy wartość ta jest wyższa od 3500 zł, zwiększa się o nią wartość początkową samochodu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu (przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji), wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł.

W odniesieniu do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego przedmiotowe akcesoria (alarm, klimatyzacja, instalacja gazowa) stanowią części peryferyjne samochodu, tj. część od samochodu odrębną, ale pozostającą z nim w stosunku gospodarczego podporządkowania, mającą charakter pomocniczy.

W związku z powyższym, jeżeli wartość montażu alarmu, klimatyzacji lub instalacji gazowej nie przekroczy każdorazowo 3500 zł, można zaliczyć ją bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Jednak gdy wartość ta jest wyższa od 3500 zł, zwiększa się o nią wartość początkową samochodu.

Problemem rozliczania nakładów na zamontowanie akcesoriów w samochodzie będącym środkiem trwałym firmy zajmowały się organy podatkowe. W piśmie z 6 lipca 2005 r. nr PBI/P/415 -27/05/72060 Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdził, że:

(...) w sytuacji gdy ulepszenie jest wynikiem wymiany części składowych lub peryferyjnych, wydatki na nabycie tych części zwiększają wartość początkową środków trwałych tylko wówczas, gdy ich jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł. Gdy cena jest niższa od 3500 zł, wydatki na nabycie poszczególnych części składowych lub peryferyjnych stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie poniesienia wydatku. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że koszt montażu instalacji gazowej wyniesie ok. 2000 zł, czyli nie przekroczy 3500 zł, a tym samym poniesiony wydatek w całości będzie stanowił koszt uzyskania przychodów (...).

Podsumowując, należy stwierdzić, że przepisy podatkowe dają możliwość zaliczania wydatków ulepszających środek trwały, których łączna wartość nie przekroczy w ciągu roku kwoty 3500 zł, bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Dopiero poniesienie kolejnych wydatków na ulepszenie środka trwałego, których suma od początku roku podatkowego przekroczy kwotę 3500 zł, powoduje obowiązek powiększenia wartości początkowej środka trwałego. Należy tego dokonać w miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie limitu. W tym też miesiącu podatnik powinien zmniejszyć koszty o kwotę poniesionych wcześniej wydatków. Prawidłowość takiego postępowania potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Gdański z 3 lutego 2004 r., nr BI/0050604/03, czytamy, że:

(...) poniesienie wydatku na ulepszenie środka trwałego w wysokości poniżej 3500 zł nie stanowi ulepszenia środka trwałego i nie powoduje obowiązku podwyższenia wartości początkowej (...). Wydatki w takim przypadku stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Dopiero poniesienie kolejnych wydatków na ulepszenie środka trwałego, których suma od początku roku podatkowego przekroczy kwotę 3500 zł, powoduje obowiązek powiększenia wartości początkowej środka trwałego, jeżeli wydatki te jednocześnie spowodowały wzrost wartości środka trwałego mierzonej kryteriami określonymi w tym przepisie. (...) odpisów od podwyższonej wartości początkowej dokonuje się, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po tym, w którym podwyższoną wartość początkową tego środka trwałego wprowadzono do ewidencji (...).

l art. 22g ust. 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK