Czy zamiana mieszkania jest opodatkowana
REKLAMA
Łukasz Grzejdziak
REKLAMA
doradca podatkowy, KPMG
Tak
Przy czym każda ze stron musi ocenić indywidualnie warunki, które będą zobowiązywały do opodatkowania zamiany i niezależnie od sytuacji partnera transakcji.
W opisanym przypadku mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem, w drodze zamiany praw majątkowych do nieruchomości: spółdzielczego prawa własnościowego oraz prawa do lokalu wynikającego z decyzji organu gminy. Zasady opodatkowania takiej transakcji zostały określone w art. 19 ust. 2 ustawy o PIT. Każda ze stron transakcji uzyskuje przychód o wartości nieruchomości lub prawa zbywanego w drodze zamiany. Wartość ta powinna zostać ustalona na podstawie cen rynkowych obowiązujących w danym rejonie. Jeżeli wartość transakcji przyjęta dla celów podatkowych znacznie odbiega, zdaniem urzędu, od cen rynkowych, urząd ma możliwość określenia rynkowej wartości uzyskanego przychodu.
Jeżeli chodzi natomiast o zasady opodatkowania i ewentualną wysokość podatku należnego w rezultacie transakcji zamiany, to każda ze stron musi ocenić te kwestie indywidualnie i niezależnie od sytuacji partnera transakcji. Możliwe są trzy rozwiązania: po pierwsze, podatek nie jest należny z uwagi na brak obowiązku podatkowego, po drugie, zainteresowany opłaci 10 proc. od przychodu uzyskanego w ramach transakcji (dotyczy to sytuacji, gdy stosuje się zasady opodatkowania obowiązujące do końca 2006 roku) lub po trzecie - zainteresowany opłaci 19 proc. podatku od kwoty uzyskanego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty nabycia (dotyczy to sytuacji, gdy stosować się będzie przepisy podatkowe obowiązujące od 1 stycznia 2007 r. i zwolnienie nie będzie mogło być zastosowane).
Fakt istnienia lub braku obowiązku opłacenia podatku oraz jego ewentualna wysokość zależy od wielu indywidualnych czynników, takich jak: moment nabycia prawa do zbywanej nieruchomości, okres posiadania tego prawa, okres zameldowania na pobyt stały, złożenie oświadczenia do urzędu - dlatego też w przedstawionym pytaniu nie ma informacji umożliwiających rozstrzygnięcie, czy w konkretnej sytuacji każdy z zainteresowanych opłaci podatek i w jakiej wysokości. Ostateczne rozstrzygnięcie wymaga analizy sytuacji konkretnego przypadku indywidualnej osoby.
(MGM)
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 19 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat