REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwózka samochodem i użyczenie mieszkania podlegają opodatkowaniu

Karolina Dołęgowska
Podwózka samochodem i użyczenie mieszkania podlegają opodatkowaniu / Fotolia
Podwózka samochodem i użyczenie mieszkania podlegają opodatkowaniu / Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki portalom internetowym i aplikacjom mobilnym oferującym możliwość znalezienia towarzysza na wspólny przejazd lub okazjonalny wynajem lokali, idea ekonomii współdzielenia staje się coraz bardziej popularna. Usługi świadczone z wykorzystaniem tego typu portali, pod względem podatkowym są traktowane tak samo jak te organizowane w tradycyjny sposób, a tym samym podlegają opodatkowaniu.

Autopromocja

Pomysł wspólnych przejazdów lub okazjonalnego wynajmowania mieszkań miał być sposobem na obniżenie kosztów podróży lub użytkowania mieszkania. Tymczasem jak wyjaśnia w odpowiedzi na poselską interpelację, wiceminister finansów Jarosław Neneman, osoby udostępniające swoje lokale lub podwożące innych pasażerów powinny od przychodu z takiej działalności odprowadzić podatek. Tymczasem niewielu usługodawców, którzy skorzystali z portali internetowych o tym nie pamięta. Niedopełnienie tego obowiązku może wynikać z braku świadomości co do brzmienia przepisów, jednak jak twierdzi wiceminister w wielu przypadkach jest to zamierzone omijanie obowiązujących przepisów.

Wiceminister wyraźnie podkreślił, że każdy opłacony przejazd lub wynajmu nieruchomości rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Dla fiskusa nie jest istotne czy usługodawca otrzymał zapłatę za pośrednictwem portalu lub aplikacji, która pomogła mu znaleźć zainteresowanych jego usługą, czy bezpośrednio od osób, dla których tę usługę świadczył.

PIT od aut służbowych - zmiany korzystne dla najbogatszych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby korzystające z tego typu portali mogą nie mieć takiej świadomości, ale decydując się na wspólny przejazd, zawierają ze sobą odpłatną umową cywilnoprawną o świadczenie usług. Minister finansów wskazał, że jest to podstawa opodatkowania, niezależnie czy taka umowa doszła do skutku przy wykorzystaniu aplikacji lub stron internatowych czy też w sposób tradycyjny.

Art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PDOF) jako źródła przychodów wskazuje między innymi:

1) najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze

(art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PDOF),

2) inne źródła (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOF),

3) pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOF).

Powołując się na ten przepis minister wskazał, że kierowcy zarabiający na udostępnianiu przejazdów powinni do osiąganego dochodu stosować stawki podatkowe określone według skali podatkowej (18 i 32 proc.) albo płacić 19-proc. podatek liniowy, jeśli spełnią definicję działalności gospodarczej zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Należy przy tym zaznaczyć, że zgodnie z zasadą samoopoadtkowania, podatnicy sami powinno obliczać należny podatek i wpłacać na niego zaliczki w trakcie roku podatkowego, nie czekając na wezwanie organów skarbowych. Wpłat należy dokonywać  do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego.


W interpelacji wskazano, że kierowcy powinni także rozliczać VAT według stawki 8%, jeśli w ciągu roku zarobią więcej niż 150 000 zł. Podkreślono przy tym, że osobom udostępniającym swój samochód prywatnie, nie przysługuje preferencyjna stawka VAT 4 %, do której mają prawo taksówkarze świadczący swoje usługi profesjonalnie.

Osoby udostępniające nieruchomości, ale nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą wybrać stawkę ryczałtowego PIT, która wynosi 8,5 %.

W zakresie VAT usługa najmu z zakwaterowaniem, jest objęta 8 % podatkiem (art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 i z poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług).

Jednakże podatnicy mają szansę uniknąć zapłaty VATu w dwóch sytuacjach. Po pierwsze jeżeli ich obrót roczny nie przekroczy 150 000 zł (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług), a po drugie jeżeli najem lub dzierżawa nieruchomości mieszkalnych nastąpi wyłącznie na cele mieszkaniowe (art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług).

Jak rozliczyć nieodpłatne udostępnienie samochodu zleceniobiorcy

Zaznaczono jednak, że ocena czy i na jakich zasadach w konkretnych przypadkach udostępnienie samochodu czy mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wymaga szczegółowej analizy w każdym stanie faktycznym.

Jeżeli chodzi o konieczność zastosowania kas fiskalnych przez osoby oferujące wspólne przejazdy, to w odpowiedzi na interpelację przypomniano, że z chwilą rozpoczęcia wykonywania m.in. usług przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji oraz przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami, podatnik jest zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Osoby wynajmujące mieszkania, mogą uniknąć konieczności korzystania z kas fiskalnych, pod warunkiem, że świadczenie usług w całości zostanie udokumentowane fakturą.

Ze względu na rosnącą popularność portali, których ułatwiają łączenie osób oferujących towary lub usługi z ich odbiorcami, taka działalność stała się konkurencyjna dla firm świadczących usługi w tradycyjny sposób. W poselskiej interpelacji wskazano, że osoby udostępniające wspólne przejazdy, mogą zarobić w ciągu miesiąca nawet kilka tysięcy złotych. Zazwyczaj od tego przychodu nie są odprowadzana ani podatki, ani składki ZUS, co negatywnie wpływa na budżet państwa. Minister finansów zaznaczył, że urzędom kontroli skarbowej zlecono dokładniejsze przyjrzenie się temu zjawisku i zwiększenie liczby kontroli w tym zakresie.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA