REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwózka samochodem i użyczenie mieszkania podlegają opodatkowaniu

Karolina Dołęgowska
Podwózka samochodem i użyczenie mieszkania podlegają opodatkowaniu / Fotolia
Podwózka samochodem i użyczenie mieszkania podlegają opodatkowaniu / Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Dzięki portalom internetowym i aplikacjom mobilnym oferującym możliwość znalezienia towarzysza na wspólny przejazd lub okazjonalny wynajem lokali, idea ekonomii współdzielenia staje się coraz bardziej popularna. Usługi świadczone z wykorzystaniem tego typu portali, pod względem podatkowym są traktowane tak samo jak te organizowane w tradycyjny sposób, a tym samym podlegają opodatkowaniu.

Pomysł wspólnych przejazdów lub okazjonalnego wynajmowania mieszkań miał być sposobem na obniżenie kosztów podróży lub użytkowania mieszkania. Tymczasem jak wyjaśnia w odpowiedzi na poselską interpelację, wiceminister finansów Jarosław Neneman, osoby udostępniające swoje lokale lub podwożące innych pasażerów powinny od przychodu z takiej działalności odprowadzić podatek. Tymczasem niewielu usługodawców, którzy skorzystali z portali internetowych o tym nie pamięta. Niedopełnienie tego obowiązku może wynikać z braku świadomości co do brzmienia przepisów, jednak jak twierdzi wiceminister w wielu przypadkach jest to zamierzone omijanie obowiązujących przepisów.

Wiceminister wyraźnie podkreślił, że każdy opłacony przejazd lub wynajmu nieruchomości rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Dla fiskusa nie jest istotne czy usługodawca otrzymał zapłatę za pośrednictwem portalu lub aplikacji, która pomogła mu znaleźć zainteresowanych jego usługą, czy bezpośrednio od osób, dla których tę usługę świadczył.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

PIT od aut służbowych - zmiany korzystne dla najbogatszych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby korzystające z tego typu portali mogą nie mieć takiej świadomości, ale decydując się na wspólny przejazd, zawierają ze sobą odpłatną umową cywilnoprawną o świadczenie usług. Minister finansów wskazał, że jest to podstawa opodatkowania, niezależnie czy taka umowa doszła do skutku przy wykorzystaniu aplikacji lub stron internatowych czy też w sposób tradycyjny.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PDOF) jako źródła przychodów wskazuje między innymi:

1) najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze

Autopromocja

KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych

Kto i kiedy musi wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Co należy mieć, aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Kary za naruszenie obowiązków w zakresie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Te oraz inne zagadnienia poruszone zostaną podczas tego webinarium.

Webinarium: KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych + certyfikat gwarantowany

(art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PDOF),

2) inne źródła (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOF),

3) pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOF).

Powołując się na ten przepis minister wskazał, że kierowcy zarabiający na udostępnianiu przejazdów powinni do osiąganego dochodu stosować stawki podatkowe określone według skali podatkowej (18 i 32 proc.) albo płacić 19-proc. podatek liniowy, jeśli spełnią definicję działalności gospodarczej zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Należy przy tym zaznaczyć, że zgodnie z zasadą samoopoadtkowania, podatnicy sami powinno obliczać należny podatek i wpłacać na niego zaliczki w trakcie roku podatkowego, nie czekając na wezwanie organów skarbowych. Wpłat należy dokonywać  do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego.


W interpelacji wskazano, że kierowcy powinni także rozliczać VAT według stawki 8%, jeśli w ciągu roku zarobią więcej niż 150 000 zł. Podkreślono przy tym, że osobom udostępniającym swój samochód prywatnie, nie przysługuje preferencyjna stawka VAT 4 %, do której mają prawo taksówkarze świadczący swoje usługi profesjonalnie.

Osoby udostępniające nieruchomości, ale nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą wybrać stawkę ryczałtowego PIT, która wynosi 8,5 %.

W zakresie VAT usługa najmu z zakwaterowaniem, jest objęta 8 % podatkiem (art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 i z poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług).

Jednakże podatnicy mają szansę uniknąć zapłaty VATu w dwóch sytuacjach. Po pierwsze jeżeli ich obrót roczny nie przekroczy 150 000 zł (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług), a po drugie jeżeli najem lub dzierżawa nieruchomości mieszkalnych nastąpi wyłącznie na cele mieszkaniowe (art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług).

Jak rozliczyć nieodpłatne udostępnienie samochodu zleceniobiorcy

Zaznaczono jednak, że ocena czy i na jakich zasadach w konkretnych przypadkach udostępnienie samochodu czy mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wymaga szczegółowej analizy w każdym stanie faktycznym.

Jeżeli chodzi o konieczność zastosowania kas fiskalnych przez osoby oferujące wspólne przejazdy, to w odpowiedzi na interpelację przypomniano, że z chwilą rozpoczęcia wykonywania m.in. usług przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji oraz przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami, podatnik jest zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Osoby wynajmujące mieszkania, mogą uniknąć konieczności korzystania z kas fiskalnych, pod warunkiem, że świadczenie usług w całości zostanie udokumentowane fakturą.

Ze względu na rosnącą popularność portali, których ułatwiają łączenie osób oferujących towary lub usługi z ich odbiorcami, taka działalność stała się konkurencyjna dla firm świadczących usługi w tradycyjny sposób. W poselskiej interpelacji wskazano, że osoby udostępniające wspólne przejazdy, mogą zarobić w ciągu miesiąca nawet kilka tysięcy złotych. Zazwyczaj od tego przychodu nie są odprowadzana ani podatki, ani składki ZUS, co negatywnie wpływa na budżet państwa. Minister finansów zaznaczył, że urzędom kontroli skarbowej zlecono dokładniejsze przyjrzenie się temu zjawisku i zwiększenie liczby kontroli w tym zakresie.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA