| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Podwózka samochodem i użyczenie mieszkania podlegają opodatkowaniu

Podwózka samochodem i użyczenie mieszkania podlegają opodatkowaniu

Dzięki portalom internetowym i aplikacjom mobilnym oferującym możliwość znalezienia towarzysza na wspólny przejazd lub okazjonalny wynajem lokali, idea ekonomii współdzielenia staje się coraz bardziej popularna. Usługi świadczone z wykorzystaniem tego typu portali, pod względem podatkowym są traktowane tak samo jak te organizowane w tradycyjny sposób, a tym samym podlegają opodatkowaniu.

Pomysł wspólnych przejazdów lub okazjonalnego wynajmowania mieszkań miał być sposobem na obniżenie kosztów podróży lub użytkowania mieszkania. Tymczasem jak wyjaśnia w odpowiedzi na poselską interpelację, wiceminister finansów Jarosław Neneman, osoby udostępniające swoje lokale lub podwożące innych pasażerów powinny od przychodu z takiej działalności odprowadzić podatek. Tymczasem niewielu usługodawców, którzy skorzystali z portali internetowych o tym nie pamięta. Niedopełnienie tego obowiązku może wynikać z braku świadomości co do brzmienia przepisów, jednak jak twierdzi wiceminister w wielu przypadkach jest to zamierzone omijanie obowiązujących przepisów.

Wiceminister wyraźnie podkreślił, że każdy opłacony przejazd lub wynajmu nieruchomości rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Dla fiskusa nie jest istotne czy usługodawca otrzymał zapłatę za pośrednictwem portalu lub aplikacji, która pomogła mu znaleźć zainteresowanych jego usługą, czy bezpośrednio od osób, dla których tę usługę świadczył.

PIT od aut służbowych - zmiany korzystne dla najbogatszych

Osoby korzystające z tego typu portali mogą nie mieć takiej świadomości, ale decydując się na wspólny przejazd, zawierają ze sobą odpłatną umową cywilnoprawną o świadczenie usług. Minister finansów wskazał, że jest to podstawa opodatkowania, niezależnie czy taka umowa doszła do skutku przy wykorzystaniu aplikacji lub stron internatowych czy też w sposób tradycyjny.

Art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PDOF) jako źródła przychodów wskazuje między innymi:

1) najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze

(art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PDOF),

2) inne źródła (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOF),

3) pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOF).

Powołując się na ten przepis minister wskazał, że kierowcy zarabiający na udostępnianiu przejazdów powinni do osiąganego dochodu stosować stawki podatkowe określone według skali podatkowej (18 i 32 proc.) albo płacić 19-proc. podatek liniowy, jeśli spełnią definicję działalności gospodarczej zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Należy przy tym zaznaczyć, że zgodnie z zasadą samoopoadtkowania, podatnicy sami powinno obliczać należny podatek i wpłacać na niego zaliczki w trakcie roku podatkowego, nie czekając na wezwanie organów skarbowych. Wpłat należy dokonywać  do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »