| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Stawka VAT na e-booki - wyroki TSUE w sprawie Francji i Luksemburga

Stawka VAT na e-booki - wyroki TSUE w sprawie Francji i Luksemburga

Francja i Luksemburg nie mogą stosować obniżonej stawki VAT do dostawy książek elektronicznych, w przeciwieństwie do dostawy książek papierowych. To zasadnicza teza dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE z 5 marca 2015 r. w sprawach C-479/13 (Komisja Europejska przeciwko Francji) i C-502/13 (Komisja Europejska przeciwko Luksemburgowi). Zdaniem TSUE obniżona stawka VAT może być stosowana jedynie do czynności polegającej na dostawie książki znajdującej się na nośniku fizycznym.

We Francji i w Luksemburgu dostawa książek elektronicznych jest objęta obniżoną  stawką  VAT. Od dnia  1 stycznia 2012 r. Francja i Luksemburg stosują  zatem  stawkę podatku VAT wynoszącą  odpowiednio 5,5 % i 3 % do dostawy książek elektronicznych.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Książki elektroniczne (lub cyfrowe) będące przedmiotem omawianych spraw obejmują książki dostarczane odpłatnie poprzez pobieranie lub transmisję strumieniową („streaming”) ze strony  internetowej, które można przeglądać na komputerze, smartfonie, czytniku książek elektronicznych lub jakimkolwiek innym czytniku.

Komisja wniosła do Trybunału o stwierdzenie, że stosując obniżoną stawkę podatku VAT do dostawy książek elektronicznych, Francja i Luksemburg uchybiły zobowiązaniom, jakie na nich ciążą na mocy  dyrektywy VAT (Dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - Dz.U. L 347, s. 1).

W dwóch wyrokach z 5 marca 2015 r. Trybunał  stwierdził zasadność skarg Komisji o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego. Trybunał stwierdził na wstępie, że obniżona stawka VAT ma zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, o których mowa w załączniku III do dyrektywy VAT.

Załącznik  ten wymienia  między innymi  „dostarczanie książek na wszystkich nośnikach fizycznych”.

TSUE: Nie można stosować obniżonej stawki VAT na e-booki

Stawka VAT na e-booki – TSUE zostawia decyzję sądom krajowym

Trybunał  wywiódł z tego, że obniżona stawka  VAT ma zastosowanie do czynności polegającej na dostawie  książki znajdującej się na nośniku fizycznym. Nawet jeśli, w celu przeczytania książki elektronicznej, konieczny jest nośnik fizyczny (taki jak komputer ), to taki nośnik nie jest jednak dostarczany z książką elektroniczną, a zatem załącznik III  swoim zakresem stosowania nie  obejmuje dostawy takich książek.

Ponadto Trybunał stwierdził, że dyrektywa VAT wyłącza jakąkolwiek możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT do „usług świadczonych drogą elektroniczną”.

Według Trybunału dostawa książek elektronicznych stanowi taką usługę. Trybunał odrzucił argument, zgodnie z którym dostawa książek elektronicznych stanowi dostawę towarów (a nie świadczenie usług ).  

Jedynie nośnik fizyczny umożliwiający lekturę  książek elektronicznych może być bowiem zakwalifikowany jako „rzecz”, nie jest on jednak obecny podczas dostawy książek elektronicznych.

100 pytań o samochód w firmie + CD

Komisja zarzuciła również, że Luksemburg zastosował kwalifikowaną stawkę obniżoną VAT  wynoszącą  3 %,  podczas gdy dyrektywa VAT co do zasady zakazuje stosowania stawek VAT  niższych niż  5 % .

Trybunał przypomniał, że zgodnie z dyrektywą VAT państwo członkowskie może stosować stawki obniżone VAT niższe  niż  5 %, jednak pod warunkiem, iż te stawki obniżone będą zgodne z prawem Unii.  Ze względu na to, że  Trybunał  wcześniej stwierdził,  iż stosowanie stawki obniżonej VAT do dostawy książek elektronicznych nie jest zgodne z dyrektyw ą VAT, nie jest  spełniona  przesłanka zgodności z prawem Unii, a zatem Luksemburg nie może stosować kwalifikowanej stawki obniżonej VAT wynoszącej 3 % do dostawy książek elektronicznych .

Omawiane wyroki nie uniemożliwiają państwom członkowskim wprowadzenia stawki obniżonej VAT do książek na nośniku fizycznym, w szczególności takich jak  książki papierowe.

Wyrok TSUE z 5 marca 2015 r. w sprawie C‑479/13 (Komisja Europejska przeciwko Republice Francuskiej)

Wyrok TSUE z 5 marca 2015 r. w sprawie C‑502/13 (Komisja Europejska przeciwko Wielkiemu Księstwu Luksemburga)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »