Stawka VAT na e-booki - wyroki TSUE w sprawie Francji i Luksemburga
REKLAMA
REKLAMA
We Francji i w Luksemburgu dostawa książek elektronicznych jest objęta obniżoną stawką VAT. Od dnia 1 stycznia 2012 r. Francja i Luksemburg stosują zatem stawkę podatku VAT wynoszącą odpowiednio 5,5 % i 3 % do dostawy książek elektronicznych.
REKLAMA
500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF
Książki elektroniczne (lub cyfrowe) będące przedmiotem omawianych spraw obejmują książki dostarczane odpłatnie poprzez pobieranie lub transmisję strumieniową („streaming”) ze strony internetowej, które można przeglądać na komputerze, smartfonie, czytniku książek elektronicznych lub jakimkolwiek innym czytniku.
Komisja wniosła do Trybunału o stwierdzenie, że stosując obniżoną stawkę podatku VAT do dostawy książek elektronicznych, Francja i Luksemburg uchybiły zobowiązaniom, jakie na nich ciążą na mocy dyrektywy VAT (Dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - Dz.U. L 347, s. 1).
W dwóch wyrokach z 5 marca 2015 r. Trybunał stwierdził zasadność skarg Komisji o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego. Trybunał stwierdził na wstępie, że obniżona stawka VAT ma zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, o których mowa w załączniku III do dyrektywy VAT.
Załącznik ten wymienia między innymi „dostarczanie książek na wszystkich nośnikach fizycznych”.
TSUE: Nie można stosować obniżonej stawki VAT na e-booki
Stawka VAT na e-booki – TSUE zostawia decyzję sądom krajowym
Trybunał wywiódł z tego, że obniżona stawka VAT ma zastosowanie do czynności polegającej na dostawie książki znajdującej się na nośniku fizycznym. Nawet jeśli, w celu przeczytania książki elektronicznej, konieczny jest nośnik fizyczny (taki jak komputer ), to taki nośnik nie jest jednak dostarczany z książką elektroniczną, a zatem załącznik III swoim zakresem stosowania nie obejmuje dostawy takich książek.
Ponadto Trybunał stwierdził, że dyrektywa VAT wyłącza jakąkolwiek możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT do „usług świadczonych drogą elektroniczną”.
Według Trybunału dostawa książek elektronicznych stanowi taką usługę. Trybunał odrzucił argument, zgodnie z którym dostawa książek elektronicznych stanowi dostawę towarów (a nie świadczenie usług ).
Jedynie nośnik fizyczny umożliwiający lekturę książek elektronicznych może być bowiem zakwalifikowany jako „rzecz”, nie jest on jednak obecny podczas dostawy książek elektronicznych.
100 pytań o samochód w firmie + CD
Komisja zarzuciła również, że Luksemburg zastosował kwalifikowaną stawkę obniżoną VAT wynoszącą 3 %, podczas gdy dyrektywa VAT co do zasady zakazuje stosowania stawek VAT niższych niż 5 % .
Trybunał przypomniał, że zgodnie z dyrektywą VAT państwo członkowskie może stosować stawki obniżone VAT niższe niż 5 %, jednak pod warunkiem, iż te stawki obniżone będą zgodne z prawem Unii. Ze względu na to, że Trybunał wcześniej stwierdził, iż stosowanie stawki obniżonej VAT do dostawy książek elektronicznych nie jest zgodne z dyrektyw ą VAT, nie jest spełniona przesłanka zgodności z prawem Unii, a zatem Luksemburg nie może stosować kwalifikowanej stawki obniżonej VAT wynoszącej 3 % do dostawy książek elektronicznych .
Omawiane wyroki nie uniemożliwiają państwom członkowskim wprowadzenia stawki obniżonej VAT do książek na nośniku fizycznym, w szczególności takich jak książki papierowe.
Wyrok TSUE z 5 marca 2015 r. w sprawie C‑479/13 (Komisja Europejska przeciwko Republice Francuskiej)
Wyrok TSUE z 5 marca 2015 r. w sprawie C‑502/13 (Komisja Europejska przeciwko Wielkiemu Księstwu Luksemburga)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat