REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składek zagranicznych jeszcze nie można odliczać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zakaz odliczania w PIT składek ubezpieczeniowych zapłaconych za granicą. Podatnicy w zeznaniach za 2007 rok zaczęli uwzględniać zagraniczne składki płacone na ubezpieczenia społeczne. Fiskus zapowiada kontrole i ostrzega, że zakaz odliczania składek płaconych poza krajem obowiązuje do 30 listopada 2008 r.

Podatnicy pracujący w 2007 roku za granicą, a rozliczający się z uzyskanych dochodów w Polsce, odliczają w swoich PIT składki ubezpieczeniowe opłacane poza Polską. Takie działania tłumaczą zakwestionowaniem w ubiegłym roku przez Trybunał Konstytucyjny zakazu odliczania w polskim zeznaniu składek zapłaconych za granicą. W jednym podatnicy mają rację - Trybunał rzeczywiście zakwestionował zakaz odliczania w zeznaniach PIT zagranicznych składek ubezpieczeniowych. Jednak podatnicy zapomnieli o ograniczeniu zastosowanym przez Trybunał. Otóż odroczył on termin utraty mocy obowiązującej zakwestionowanych przepisów ustawy o PIT do 30 listopada 2008 r.

REKLAMA

Autopromocja

- Wielu podatników uważa, że skoro TK orzekł za niekonstytucyjne przepisy ustawy o PIT, uniemożliwiające odliczenie składek odprowadzonych do innych niż polski systemów ubezpieczeniowych, mogą je w tym roku odliczyć. Jednak tak nie jest, rozliczamy się na starych zasadach - wyjaśnia Agnieszka Derkacz, rzecznik prasowy z Izby Skarbowej w Opolu.

W konsekwencji w rozliczeniu za 2007 rok nie ma możliwości odliczenia składek społecznych i zdrowotnych wpłaconych do innych niż polskich systemów ubezpieczeniowych. Nad zmianą ustawy o PIT w tym zakresie pracuje Ministerstwo Finansów. Takich informacji udzieliła w wywiadzie dla GP wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

Obowiązki podatkowe

Rozliczając dochody zagraniczne, podatnik musi na początek określić, jakiemu obowiązkowi podatkowemu podlega w Polsce. Pracownicy Izby Skarbowej w Opolu przypominają, że istotą nieograniczonego obowiązku podatkowego jest to, że osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Zasadę tę stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W przypadku gdy podatnik uzyskuje dochód z pracy świadczonej poza granicami kraju i tam też przebywa znaczną część roku, zasadne staje się ustalenie jego miejsca zamieszkania, a to celem wskazania czy podatnik w odniesieniu do dochodów osiągniętych w roku podatkowym podlegał w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i był zobowiązany do złożenia zeznania rocznego - podkreśla Agnieszka Derkacz.

Dodaje, że za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP uważa się osobę fizyczną, która: posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

- Miejsce zamieszkania - jako miejsce rezydencji podatkowej - nie musi pokrywać się z miejscem nawet dłuższego faktycznego przebywania danej osoby poza granicami Polski, jeżeli temu pobytowi nie towarzyszy zamiar stałego pobytu (wyrok NSA z 7 marca 1987 r., sygn. akt III SA 393/87, niepublikowany) - podsumowuje Agnieszka Derkacz.

Rozliczanie składek

Zgodnie z art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy, obliczony według skali lub zgodnie z zasadami dla liniowego PIT, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

- Analiza treści tego przepisu prowadzi do wniosku, że podatnik może odliczyć od podatku wyłącznie kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Natomiast nie podlegają odliczeniu składki zapłacone do zagranicznych systemów ubezpieczeniowych - tłumaczą pracownicy opolskiej izby skarbowej.

Wskazują też, że zgodnie z generalną zasadą podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń.

- Wspomniany przepis pozwala jedynie na odliczenie od stanowiącego podstawę opodatkowania dochodu uiszczonych w danym roku podatkowym składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. ustawy obowiązującej na terytorium Polski. Natomiast podatnicy pracujący za granicą mają obowiązek płacić składki ubezpieczeniowe według systemu ubezpieczeniowego państwa, w którym pracują, a więc na podstawie przepisów obowiązujących na terytorium tego państwa. Składki te nie podlegają jednak odliczeniu od dochodu uzyskanego na terytorium Polski - argumentuje Krzysztof Kandut, kierownik działu PIT w Izbie Skarbowej w Opolu.

Trybunał orzekł na przyszłość

Jak już wspominałam Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy ustawy o PIT uniemożliwiające odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne i składek na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzonych do innych niż polski systemów ubezpieczeniowych, jeżeli nie zostały odliczone w innym niż Polska państwie UE (sygn. akt K 18/06). Jakie znaczenie ma ten wyrok?

Zdaniem specjalistów z Izby Skarbowej w Opolu wyrok TK odnosi się wyłącznie do osób rozliczających się w Polsce z całości uzyskanych dochodów - pochodzących ze źródeł polskich, jak i zagranicznych. Wyrok ten dotyczy podatników, którzy osiągnęli dochody ze źródeł położonych w kraju UE, z którym umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przewiduje zastosowanie w Polsce metody proporcjonalnego odliczenia, która uniemożliwia dokonanie odliczeń składek opłaconych w innym państwie członkowskim UE (Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Holandia).

- Trybunał Konstytucyjny odroczył termin utraty mocy obowiązującej zakwestionowanych przepisów ustawy o PIT do 30 listopada 2008 r. Urzędom skarbowym zgodnie z ustawą o urzędach i izbach skarbowych powierzone zostały do realizacji określone zadania. Jako organy wykonawcze nie mogą działać wbrew przepisom. Zatem do opodatkowania dochodów uzyskanych za granicą oraz do stosowania odliczeń od dochodu i podatku należy stosować obowiązujące przepisy prawa podatkowego - podsumowuje Krzysztof Kandut.

Fiskus skontroluje zeznanie

Wiadomo, że każde zeznanie podatkowe może zostać skontrolowane przez organy podatkowe. Powstaje więc pytanie, co przy dochodach zagranicznych najbardziej zainteresuje fiskusa?

Według ekspertów Izby Skarbowej w Opolu zasady przeliczania przychodów, jak i kosztów wyrażonych w walutach obcych na złotówki sprawiają podatnikom najwięcej problemów. Zagadnienia te będą analizowane przez organy podatkowe w przypadku kontroli zeznania podatkowego. Ponadto organy podatkowe zwrócą uwagę także na to, czy podatnik właściwie zinterpretował przepisy dotyczące metody unikania podwójnego opodatkowania czy odpowiednio zastosował zwolnienie do części przychodów w wysokości odpowiadającej kwocie 30 proc. diety ustalonej dla danego kraju za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy oraz czy podatnik zastosował właściwe dla źródła przychodów koszty uzyskania przychodów.

Ważne!

Podatnik uzyskujący dochody poza granicami Polski i składający w Polsce zeznanie ma prawo do zastosowania ulg i odliczeń przewidzianych w ustawie o PIT

30 listopada 2008 r. to ostatni dzień obowiązywania zakazu odliczania w polskim PIT zagranicznych składek ubezpieczeniowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczanie składek ubezpieczeniowych w PIT

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

REKLAMA

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

REKLAMA

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

REKLAMA