REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składek zagranicznych jeszcze nie można odliczać

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zakaz odliczania w PIT składek ubezpieczeniowych zapłaconych za granicą. Podatnicy w zeznaniach za 2007 rok zaczęli uwzględniać zagraniczne składki płacone na ubezpieczenia społeczne. Fiskus zapowiada kontrole i ostrzega, że zakaz odliczania składek płaconych poza krajem obowiązuje do 30 listopada 2008 r.

Podatnicy pracujący w 2007 roku za granicą, a rozliczający się z uzyskanych dochodów w Polsce, odliczają w swoich PIT składki ubezpieczeniowe opłacane poza Polską. Takie działania tłumaczą zakwestionowaniem w ubiegłym roku przez Trybunał Konstytucyjny zakazu odliczania w polskim zeznaniu składek zapłaconych za granicą. W jednym podatnicy mają rację - Trybunał rzeczywiście zakwestionował zakaz odliczania w zeznaniach PIT zagranicznych składek ubezpieczeniowych. Jednak podatnicy zapomnieli o ograniczeniu zastosowanym przez Trybunał. Otóż odroczył on termin utraty mocy obowiązującej zakwestionowanych przepisów ustawy o PIT do 30 listopada 2008 r.

REKLAMA

Autopromocja

- Wielu podatników uważa, że skoro TK orzekł za niekonstytucyjne przepisy ustawy o PIT, uniemożliwiające odliczenie składek odprowadzonych do innych niż polski systemów ubezpieczeniowych, mogą je w tym roku odliczyć. Jednak tak nie jest, rozliczamy się na starych zasadach - wyjaśnia Agnieszka Derkacz, rzecznik prasowy z Izby Skarbowej w Opolu.

W konsekwencji w rozliczeniu za 2007 rok nie ma możliwości odliczenia składek społecznych i zdrowotnych wpłaconych do innych niż polskich systemów ubezpieczeniowych. Nad zmianą ustawy o PIT w tym zakresie pracuje Ministerstwo Finansów. Takich informacji udzieliła w wywiadzie dla GP wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

Obowiązki podatkowe

REKLAMA

Rozliczając dochody zagraniczne, podatnik musi na początek określić, jakiemu obowiązkowi podatkowemu podlega w Polsce. Pracownicy Izby Skarbowej w Opolu przypominają, że istotą nieograniczonego obowiązku podatkowego jest to, że osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Zasadę tę stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W przypadku gdy podatnik uzyskuje dochód z pracy świadczonej poza granicami kraju i tam też przebywa znaczną część roku, zasadne staje się ustalenie jego miejsca zamieszkania, a to celem wskazania czy podatnik w odniesieniu do dochodów osiągniętych w roku podatkowym podlegał w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i był zobowiązany do złożenia zeznania rocznego - podkreśla Agnieszka Derkacz.

Dodaje, że za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP uważa się osobę fizyczną, która: posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

- Miejsce zamieszkania - jako miejsce rezydencji podatkowej - nie musi pokrywać się z miejscem nawet dłuższego faktycznego przebywania danej osoby poza granicami Polski, jeżeli temu pobytowi nie towarzyszy zamiar stałego pobytu (wyrok NSA z 7 marca 1987 r., sygn. akt III SA 393/87, niepublikowany) - podsumowuje Agnieszka Derkacz.

Rozliczanie składek

Zgodnie z art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy, obliczony według skali lub zgodnie z zasadami dla liniowego PIT, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

- Analiza treści tego przepisu prowadzi do wniosku, że podatnik może odliczyć od podatku wyłącznie kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Natomiast nie podlegają odliczeniu składki zapłacone do zagranicznych systemów ubezpieczeniowych - tłumaczą pracownicy opolskiej izby skarbowej.

Wskazują też, że zgodnie z generalną zasadą podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń.

- Wspomniany przepis pozwala jedynie na odliczenie od stanowiącego podstawę opodatkowania dochodu uiszczonych w danym roku podatkowym składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. ustawy obowiązującej na terytorium Polski. Natomiast podatnicy pracujący za granicą mają obowiązek płacić składki ubezpieczeniowe według systemu ubezpieczeniowego państwa, w którym pracują, a więc na podstawie przepisów obowiązujących na terytorium tego państwa. Składki te nie podlegają jednak odliczeniu od dochodu uzyskanego na terytorium Polski - argumentuje Krzysztof Kandut, kierownik działu PIT w Izbie Skarbowej w Opolu.

Trybunał orzekł na przyszłość

Jak już wspominałam Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy ustawy o PIT uniemożliwiające odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne i składek na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzonych do innych niż polski systemów ubezpieczeniowych, jeżeli nie zostały odliczone w innym niż Polska państwie UE (sygn. akt K 18/06). Jakie znaczenie ma ten wyrok?

Zdaniem specjalistów z Izby Skarbowej w Opolu wyrok TK odnosi się wyłącznie do osób rozliczających się w Polsce z całości uzyskanych dochodów - pochodzących ze źródeł polskich, jak i zagranicznych. Wyrok ten dotyczy podatników, którzy osiągnęli dochody ze źródeł położonych w kraju UE, z którym umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przewiduje zastosowanie w Polsce metody proporcjonalnego odliczenia, która uniemożliwia dokonanie odliczeń składek opłaconych w innym państwie członkowskim UE (Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Holandia).

- Trybunał Konstytucyjny odroczył termin utraty mocy obowiązującej zakwestionowanych przepisów ustawy o PIT do 30 listopada 2008 r. Urzędom skarbowym zgodnie z ustawą o urzędach i izbach skarbowych powierzone zostały do realizacji określone zadania. Jako organy wykonawcze nie mogą działać wbrew przepisom. Zatem do opodatkowania dochodów uzyskanych za granicą oraz do stosowania odliczeń od dochodu i podatku należy stosować obowiązujące przepisy prawa podatkowego - podsumowuje Krzysztof Kandut.

Fiskus skontroluje zeznanie

Wiadomo, że każde zeznanie podatkowe może zostać skontrolowane przez organy podatkowe. Powstaje więc pytanie, co przy dochodach zagranicznych najbardziej zainteresuje fiskusa?

Według ekspertów Izby Skarbowej w Opolu zasady przeliczania przychodów, jak i kosztów wyrażonych w walutach obcych na złotówki sprawiają podatnikom najwięcej problemów. Zagadnienia te będą analizowane przez organy podatkowe w przypadku kontroli zeznania podatkowego. Ponadto organy podatkowe zwrócą uwagę także na to, czy podatnik właściwie zinterpretował przepisy dotyczące metody unikania podwójnego opodatkowania czy odpowiednio zastosował zwolnienie do części przychodów w wysokości odpowiadającej kwocie 30 proc. diety ustalonej dla danego kraju za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy oraz czy podatnik zastosował właściwe dla źródła przychodów koszty uzyskania przychodów.

Ważne!

Podatnik uzyskujący dochody poza granicami Polski i składający w Polsce zeznanie ma prawo do zastosowania ulg i odliczeń przewidzianych w ustawie o PIT

30 listopada 2008 r. to ostatni dzień obowiązywania zakazu odliczania w polskim PIT zagranicznych składek ubezpieczeniowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczanie składek ubezpieczeniowych w PIT

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

DeepSeek – czy jest lepszy od ChatGPT?

Świat obiegła informacja, że Chińczycy zbudowali model sztucznej inteligencji, który osiąga zbliżony poziom precyzji do wyników ChataGPT, a jednocześnie oferuje gigantyczne oszczędności w zakresie energii. Programiści wychwalają Deep Seek pod niebiosa. Jednocześnie powstaje pytanie: jak model ten wypada na tle konkurencji w oczach użytkowników modeli językowych, którzy pracują, albo uczniów, którzy szukają wsparcia w nauce. Porównuje to dr Dominik Skowroński z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

REKLAMA

eCMR – kiedy wdrożenie w Polsce i Europie - harmonogram. Ponad 2 lata opóźnienia elektronicznych listów przewozowych

Elektroniczne listy przewozowe (eCMR) mają za zadanie uprościć i zdigitalizować procesy logistyczne, eliminując papierowe dokumenty. Jednak wdrażanie kluczowego rozporządzenia eFTI w UE ma poważne opóźnienia. Pierwotnie zakładano, że pierwsze platformy do wymiany informacji zaczną działać w październiku 2024 roku, a inspekcje będą miały obowiązek uwzględniać elektroniczne listy przewozowe najpóźniej od sierpnia 2025. Już wiemy, że tak się nie stanie. Choć pełne zastosowanie przepisów ma nastąpić dopiero w lipcu 2027 roku, to widać, że prace legislacyjne ruszyły do przodu. Pod koniec 2024 roku pojawił się także projekt zmian, m.in. w ustawie o transporcie drogowym, który porusza tematykę korzystania z elektronicznych listów przewozowych w Polsce. Jak dokładnie wygląda kwestia wdrożenia eCMR w naszym kraju i Europie?

Jakie cyberataki są najczęstsze? Jak się zabezpieczać? Pierwszy raport ENISA o cyberbezpieczeństwie w UE

Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) opublikowała pierwszy raport z zakresu cyberbezpieczeństwa w krajach członkowskich UE. Dokument powstały na podstawie art. 18 dyrektywy NIS 2 zawiera informacje o dojrzałości Europy w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego oraz zalecenia polityczne dotyczące eliminacji potencjalnych zagrożeń. Raport dostarcza również informacji o tym, z jakich metod najczęściej korzystają cyberprzestępcy. Okazuje się, że w większości przypadków są to ataki typu DoS / DDoS / RDoS, które stanowiły ponad 41 proc. wszystkich incydentów przeprowadzonych na terenie UE od lipca 2023 do czerwca 2024 roku. Co więcej, na celowniku cyberprzestępców znajduje się przede wszystkim administracja publiczna. O tym, jak bronić się przed cyberzagrożeniami, opowiadają eksperci Linux Polska.

Rząd uderza w e-palaczy! Nowa akcyza sprawi, że wrócą do tradycyjnych papierosów?

Nadchodzi drastyczna podwyżka podatków na e-papierosy i podgrzewacze tytoniu! Eksperci alarmują: nowe przepisy mogą doprowadzić do podwójnego opodatkowania i wzrostu cen nawet o 80 zł na sztukę. Legalny rynek stanie się nieopłacalny, a palacze mogą masowo wrócić do tradycyjnych papierosów lub sięgnąć po produkty z szarej strefy.

Działalność gospodarcza osoby z niepełnosprawnością. Refundacja PFRON, zwolnienie ze składki zdrowotnej

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z różnych ulg i form pomocy. Ich zakres i wysokość zależy od stopnia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności oraz ewentualnego prawa do renty. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat najpowszechniejszych form wsparcia – w zakresie składki zdrowotnej oraz refundacji składek społecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Kwestia zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej opisana została z uwzględnieniem prawa przedsiębiorcy do renty.

REKLAMA

Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

REKLAMA