Jakie są zasady ustalania wartości wyposażenia zakładu zagranicznego przedsiębiorcy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Istotnie od 1 stycznia 2015 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r., została dodana nowa regulacja, precyzująca zasady ustalania wartości składników majątkowych stanowiących „wyposażenie" zakładu zagranicznego, prowadzonego przez zagranicznego przedsiębiorcę w Polsce. Zgodnie bowiem z dodanym do art. 22 updof nowym ust. 1n, w przypadku prowadzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczny zakład, wartość poszczególnych składników majątku wchodzących w skład zagranicznego zakładu ustala się, z zastrzeżeniem ust. 1, w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych tego podatnika, niezaliczonej do kosztów w jakiejkolwiek formie.
Nowo dodany ust. 1n do art. 22 updof nakazuje przy tym odpowiednio stosować przepis art. 22 ust. 1l updof. Odpowiednie stosowanie art. 22 ust. 1l updof oznacza, że w przypadku zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nabytych w drodze wkładu niepieniężnego (aportu), koszty uzyskania przychodów ustala się w wysokości, o której mowa w art. 22 ust. 1k updof, pomniejszonej o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne. Art. 22 ust. 1k updof wskazuje, że należy ustalać te koszty dwojako:
- w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - w przypadku składników zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
- w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia - w przypadku pozostałych składników.
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Jeśli więc zdecyduje się Pan na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce poprzez zagraniczny zakład swojej angielskiej firmy, to wyposażając położony w Polsce zakład w poszczególne składniki majątkowe będzie Pan musiał zastosować powyższe zasady ustalania ich wartości dla celów podatkowych.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 22 ust. 1k i 1n ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 2 pkt 9 lit. e) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz.1328)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat