Wartość początkowa środków trwałych stanowiących wyposażenie położonego w Polsce zakładu zagranicznego przedsiębiorcy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących do końca 2014 r. nie było regulacji dotyczących ustalania wartości początkowej składników majątku podlegających zaliczeniu do środków trwałych, stanowiących wyposażenie położonego w Polsce zakładu zagranicznego przedsiębiorcy. Zmiana w tym zakresie nastąpiła od 1 stycznia 2015 r. Od tej daty obowiązuje dodany do art. 22g ust. 1 updof (ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r.) nowy pkt 7. Zgodnie z jego treścią, w razie prowadzenia przez podatnika niebędącego polskim rezydentem podatkowym działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczny zakład, wartością początkową środków trwałych bądź wartości niematerialnych i prawnych jest ich wartość przyjęta dla celów podatkowych i wynikająca z ksiąg podatkowych tego podatnika, niezaliczona do kosztów w jakiejkolwiek formie (czyli ta, o której jest mowa w art. 22 ust. 1n updof), jednak nie wyższa od wartości rynkowej danego składnika majątku.
Jakie są zasady ustalania wartości wyposażenia zakładu zagranicznego przedsiębiorcy
Dlatego, ustalając na potrzeby amortyzacji wartość początkową poszczególnych składników majątku stanowiących wyposażenie polskiego zakładu Pana niemieckiej firmy, powinien Pan przyjąć podatkową wartość tych składników ujętą w księgach Pana firmy. Nie może ona jednak być wyższa niż wartość rynkowa każdego z tych składników. Dla celów amortyzacji powinna zatem zostać przyjęta niższa z tych wartości.
Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 22g ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 2 pkt 10 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat