| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jaki jest termin zawiadomienia o wyborze ustalania daty powstania przychodu z tytułu zaliczek

Jaki jest termin zawiadomienia o wyborze ustalania daty powstania przychodu z tytułu zaliczek

Czy jest jakiś termin na złożenie urzędowi skarbowemu zawiadomienia, że chcę korzystać z ułatwienia w postaci możliwości ujmowania zaliczek rejestrowanych na kasie fiskalnej jako przychody w momen­cie ich pobrania? Czy mogę się wycofać z takiego sposobu ustalania daty powstania przychodu w do­wolnym momencie?

Tak. Terminy złożenia zawiadomienia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu ustalania daty powstania przychodu zostały określone w znowelizowanych przepisach obu ustaw podatkowych - odpowiednio w znowelizowanym art. 14 ust. 1j updof oraz art. 12 ust. 3g updop.

Podatnicy PIT muszą złożyć zawiadomienie w terminie do 20 stycznia. W przypadku podatników rozpoczyna­jących ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej powyższe zawiadomienie musi zostać złożone w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnicy ci rozpoczęli ewidencjo­nowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Kiedy zaliczki zarejestrowane na kasie fiskalnej można ująć w przychodach

Natomiast podatnicy CIT zawiadomienie o wyborze tego sposobu ustalania daty powstania przychodu muszą złożyć w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczyna­jących ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej - zawiadomienie musi zostać złożone w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnicy ci rozpoczęli ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W przepisach został też ściśle określony graniczny termin, w którym podatnicy mogą zrezygnować z tego sposobu ustalania daty powstania przychodu (znowelizowany art. 14 ust. 1k updof oraz art. 12 ust. 3h updop).

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Podatnicy PIT muszą to uczynić w terminie do 20 stycznia roku następującego po roku, w którym podatnicy ci korzystali z tego sposobu ustalania daty powstania przychodu. Natomiast podatnicy CIT - w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego następującego po roku podatkowym, w którym podatnicy ci korzystali z tego sposobu ustalania daty powstania przychodu. Upływ granicznego terminu na dokonanie rezygnacji skutku­je zatem koniecznością kontynuowania tego sposobu ustalania przychodu do końca danego roku podatkowego, gdyż zawiadomienie o jego wyborze nadal zachowuje swoją ważność.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 14 ust. 1j i ust. 1k ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 12 ust. 3g i ust. 3h ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 3 pkt 3 lit. b), art. 4 pkt 2 ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK