Jaki jest termin zawiadomienia o wyborze ustalania daty powstania przychodu z tytułu zaliczek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Terminy złożenia zawiadomienia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu ustalania daty powstania przychodu zostały określone w znowelizowanych przepisach obu ustaw podatkowych - odpowiednio w znowelizowanym art. 14 ust. 1j updof oraz art. 12 ust. 3g updop.
Podatnicy PIT muszą złożyć zawiadomienie w terminie do 20 stycznia. W przypadku podatników rozpoczynających ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej powyższe zawiadomienie musi zostać złożone w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnicy ci rozpoczęli ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Kiedy zaliczki zarejestrowane na kasie fiskalnej można ująć w przychodach
Natomiast podatnicy CIT zawiadomienie o wyborze tego sposobu ustalania daty powstania przychodu muszą złożyć w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej - zawiadomienie musi zostać złożone w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnicy ci rozpoczęli ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
W przepisach został też ściśle określony graniczny termin, w którym podatnicy mogą zrezygnować z tego sposobu ustalania daty powstania przychodu (znowelizowany art. 14 ust. 1k updof oraz art. 12 ust. 3h updop).
Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Podatnicy PIT muszą to uczynić w terminie do 20 stycznia roku następującego po roku, w którym podatnicy ci korzystali z tego sposobu ustalania daty powstania przychodu. Natomiast podatnicy CIT - w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego następującego po roku podatkowym, w którym podatnicy ci korzystali z tego sposobu ustalania daty powstania przychodu. Upływ granicznego terminu na dokonanie rezygnacji skutkuje zatem koniecznością kontynuowania tego sposobu ustalania przychodu do końca danego roku podatkowego, gdyż zawiadomienie o jego wyborze nadal zachowuje swoją ważność.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 14 ust. 1j i ust. 1k ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 12 ust. 3g i ust. 3h ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
- art. 3 pkt 3 lit. b), art. 4 pkt 2 ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat