REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy uzyskanie dochodu przez małoletnie dziecko wyklucza skorzystanie z ulgi na dziecko

Joanna Krawczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Brat uzyskuje dochody i rozlicza się wspólnie z żoną. Mają 17-letniego syna, na którego odliczą sobie ulgę rodzinną. Jednocześnie syn ten jest sportowcem i w roku ubiegłym uzyskał nagrody sportowe w wysokości 5900 zł. Otrzymał on informację o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C z informacją, że są to nagrody sportowe. W jaki sposób rozliczyć przychód małoletniego? Czy rodzice nie tracą możliwości odliczenia ulgi rodzinnej?

rada

Autopromocja

Przychód małoletniego z tytułu nagród sportowych należy opodatkować 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W związku z tym, że podatku nie pobrał płatnik, tylko wystawił PIT-8C, to rodzice w imieniu dziecka powinni złożyć PIT-36 oraz zapłacić podatek . Uzyskanie dochodu przez małoletnie dziecko nie powoduje utraty prawa do ulgi „na dziecko” przez rodziców.

uzasadnienie

Uzyskanie dochodów przez dziecko może wykluczyć prawo do odliczenia ulgi „na dziecko”, ale tylko wtedy, gdy dochody uzyskało dziecko pełnoletnie. Nie można bowiem skorzystać z ulgi tylko wtedy, gdy podatnik wychowuje dziecko pełnoletnie, uczące się, jeżeli dziecko to jednocześnie osiągnęło dochody, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku, z tytułu renty rodzinnej lub w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (art. 27f w zw. z art. 6 ust. 4 updof).

W opisanym przypadku chodzi o dziecko małoletnie. Na podstawie Kodeksu cywilnego osobą małoletnią jest osoba, która nie ukończyła 18. roku życia. Dlatego rodzice, którzy składają wspólne rozliczenie roczne, mogą od podatku obliczonego od sumy ich dochodów odliczyć kwotę 1145,08 zł z tytułu wychowywania 17-letniego dziecka. Fakt osiągnięcia przez niego własnych dochodów nie ma żadnego wpływu na prawo rodziców do tej ulgi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że małoletnie dziecko uzyskało dochody, które powinny zostać opodatkowane i to podatkiem zryczałtowanym w wysokości 10%. W ten sposób są opodatkowane wygrane w konkursach, w tym w konkursach sportowych. Ze zwolnienia od opodatkowania korzystają tylko takie nagrody, których jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł. Oznacza to, że gdy wartość nagrody wyniosła 800 zł, należy ją opodatkować w całości (od 800 zł), a nie tylko od różnicy (800 zł - 760 zł).

Podatek zryczałtowany od wygranej powinien pobrać płatnik, czyli jednostka, która dokonała wypłaty nagrody. Jeśli tego nie zrobił, ograniczając się tylko do wystawienia informacji PIT-8C, to 10% podatek od wartości otrzymanych nagród (z wyłączeniem tych, których wartość nie przekroczyła 760 zł) należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 w części K w poz. 187 i dokonać zapłaty tego podatku. W imieniu małoletniego dziecka powinni to zrobić rodzice. Należy zaznaczyć, że tego rodzaju przychodów nie łączy się z przychodami rodziców, dlatego, że są to przychody opodatkowane w sposób zryczałtowany, a nie według skali podatkowej.

• art. 6 ust. 4, art. 7, art. 21 ust. 1 pkt 68, art. 27f, art. 30 ust. 1 pkt 2 i ust. 8,art. 45 ust. 3b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Joanna Krawczyk

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

    W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

    Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

    Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

    Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

    Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

    Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

    Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

    Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

    Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

    Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

    Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

    Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

    Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

    Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

    Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

    Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

    Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

    REKLAMA