| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy uzyskanie dochodu przez małoletnie dziecko wyklucza skorzystanie z ulgi na dziecko

Czy uzyskanie dochodu przez małoletnie dziecko wyklucza skorzystanie z ulgi na dziecko

Brat uzyskuje dochody i rozlicza się wspólnie z żoną. Mają 17-letniego syna, na którego odliczą sobie ulgę rodzinną. Jednocześnie syn ten jest sportowcem i w roku ubiegłym uzyskał nagrody sportowe w wysokości 5900 zł. Otrzymał on informację o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C z informacją, że są to nagrody sportowe. W jaki sposób rozliczyć przychód małoletniego? Czy rodzice nie tracą możliwości odliczenia ulgi rodzinnej?


rada

Przychód małoletniego z tytułu nagród sportowych należy opodatkować 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W związku z tym, że podatku nie pobrał płatnik, tylko wystawił PIT-8C, to rodzice w imieniu dziecka powinni złożyć PIT-36 oraz zapłacić podatek . Uzyskanie dochodu przez małoletnie dziecko nie powoduje utraty prawa do ulgi „na dziecko” przez rodziców.

uzasadnienie

Uzyskanie dochodów przez dziecko może wykluczyć prawo do odliczenia ulgi „na dziecko”, ale tylko wtedy, gdy dochody uzyskało dziecko pełnoletnie. Nie można bowiem skorzystać z ulgi tylko wtedy, gdy podatnik wychowuje dziecko pełnoletnie, uczące się, jeżeli dziecko to jednocześnie osiągnęło dochody, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku, z tytułu renty rodzinnej lub w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (art. 27f w zw. z art. 6 ust. 4 updof).

W opisanym przypadku chodzi o dziecko małoletnie. Na podstawie Kodeksu cywilnego osobą małoletnią jest osoba, która nie ukończyła 18. roku życia. Dlatego rodzice, którzy składają wspólne rozliczenie roczne, mogą od podatku obliczonego od sumy ich dochodów odliczyć kwotę 1145,08 zł z tytułu wychowywania 17-letniego dziecka. Fakt osiągnięcia przez niego własnych dochodów nie ma żadnego wpływu na prawo rodziców do tej ulgi.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że małoletnie dziecko uzyskało dochody, które powinny zostać opodatkowane i to podatkiem zryczałtowanym w wysokości 10%. W ten sposób są opodatkowane wygrane w konkursach, w tym w konkursach sportowych. Ze zwolnienia od opodatkowania korzystają tylko takie nagrody, których jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł. Oznacza to, że gdy wartość nagrody wyniosła 800 zł, należy ją opodatkować w całości (od 800 zł), a nie tylko od różnicy (800 zł - 760 zł).

Podatek zryczałtowany od wygranej powinien pobrać płatnik, czyli jednostka, która dokonała wypłaty nagrody. Jeśli tego nie zrobił, ograniczając się tylko do wystawienia informacji PIT-8C, to 10% podatek od wartości otrzymanych nagród (z wyłączeniem tych, których wartość nie przekroczyła 760 zł) należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 w części K w poz. 187 i dokonać zapłaty tego podatku. W imieniu małoletniego dziecka powinni to zrobić rodzice. Należy zaznaczyć, że tego rodzaju przychodów nie łączy się z przychodami rodziców, dlatego, że są to przychody opodatkowane w sposób zryczałtowany, a nie według skali podatkowej.

• art. 6 ust. 4, art. 7, art. 21 ust. 1 pkt 68, art. 27f, art. 30 ust. 1 pkt 2 i ust. 8,art. 45 ust. 3b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Joanna Krawczyk

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »