REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady opodatkowania wygranej lub darmowego prezentu

Zasady opodatkowania wygranej lub darmowego prezentu /Fot. Fotolia
Zasady opodatkowania wygranej lub darmowego prezentu /Fot. Fotolia

REKLAMA

W przypadku brania udziału w zakładach bukmacherskich, czy też w różnego rodzaju loteriach, a nawet przy korzystaniu ze sprzedaży promocyjnej należy mieć świadomość, że odebranie wygranej lub darmowego prezentu podlega opodatkowaniu. W jaki sposób grać i jednocześnie pozostać w zgodzie z prawem podatkowym i urzędem skarbowym?

W myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (inaczej ustawa o PIT) osoba wygrywająca nagrodę rzeczową w konkursie lub zawodach zobowiązana jest do uiszczenia podatku. Art. 30, ust. 1, pkt 2 ww. ustawy określa jego wysokość na 10% wygranej lub jej wartości rynkowej. Przepis dotyczy również darmowych produktów i usług związanych ze sprzedażą promocyjną. Jeśli wygramy konkurs na pracę plastyczną, a nagrodą będzie opłacenie czesnego na studiach artystycznych, najpierw musimy zapłacić. Podobnie w przypadku, gdy uzbieramy punkty i wymienimy je na upragniony gadżet. Nawet wówczas, gdy do jednego produktu drugi dostaniemy gratis.

Polecamy: Jak rozliczyć prezenty przekazane pracownikom z okazji jubileuszu firmy

Kiedy unikniemy opodatkowania?

Na szczęście ustawa PIT przewiduje zwolnienie z obowiązku podatkowego wygranych rzeczowych o jednorazowej wartości niższej niż 760 zł. Możemy więc kilkakrotnie wygrać lub otrzymać mniej kosztowny prezent od tego samego organizatora konkursu lub promocji pod warunkiem, że w ramach jednego losowania (przyznawania nagród, zakupu) nie przekroczymy ww. kwoty. Ulga dotyczy jedynie osób fizycznych lub przedsiębiorców prowadzących działalność rolniczą. Właściciele pozostałych, którzy uzyskali nagrodę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą muszą potraktować jej wartość jako przychód, a konkretnie przychód z innych źródeł.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Jak rozliczać dochody z uczestnictwa w programach partnerskich

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto zapłaci podatek?

Obowiązek podatkowy obciąża osobę korzystającą z promocji lub odbierającą nagrodę. Nie płaci go ona jednak bezpośrednio. Płatnikiem (odprowadzającym podatek w imieniu podatnika) jest tutaj organizator wydarzenia. Ma on prawo zażądać od beneficjenta zapłaty 10% wartości wygranej przed jej wydaniem. Najpierw musimy zapłacić podatek, dopiero wówczas jesteśmy uprawnieni do odbioru nagrody. Nie ma natomiast obowiązku ujawniać jej w zeznaniu podatkowym. Z fiskusem wszystkich formalności winien dopełnić organizator konkursu lub promocji.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Zagraniczna wygrana

Powyższe unormowania obowiązują jedynie w przypadku, gdy nagroda rzeczowa otrzymywana jest w związku z wydarzeniem krajowym. W przypadku wygranej za granicą, beneficjent powinien ujawnić ją w zeznaniu podatkowym jako przychód z innych źródeł i uiścić podatek według skali podatkowej. Będzie tak również w sytuacji, gdy wartość wygranej po przeliczeniu nie przekroczy 760 zł. Zanim jednak odbierzemy prezent i zaksięgujemy otrzymaną rzecz jako przychód, lepiej dokładnie przeczytajmy regulamin konkursu. Mogą być w nim zastrzeżenia dotyczące konieczności rozliczenia podatku w kraju organizatora. Aby nie zapłacić dwukrotnie, powinniśmy sięgnąć do przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polska podpisała umowy w tej kwestii z kilkudziesięcioma krajami i terytoriami zależnymi. Ich wykaz widnieje na stronach Ministerstwa Finansów.

Praktyka

Konieczność opłacenia podatku przed otrzymaniem prezentu jest znacznie bardziej uciążliwa w przypadku nagród rzeczowych niż pieniężnych. Od tych drugich płatnik (organizator promocji, zawodów czy konkursu) odlicza 10% i pozostałą część wypłaca zwycięzcy. Przykładowo, trafiając „szóstkę” w zakładach Lotto, otrzymamy jedynie 90% sugerowanej w kolekturze kwoty. Dla wygranych w grach liczbowych i losowych obowiązuje również wyższa kwota zwolniona od podatku. Aktualnie jest to 2280 zł. Sytuacja ta spowodowała, że zdarzały się przypadki nieodebrania cennej nagrody rzeczowej z powodu braku środków na opłacenie podatku. Powodowało to zniechęcenie do samej idei konkursów. Aktualnie organizatorzy starają się możliwie ułatwić uczestnikom odbiór nagród. Jak mówi Daniel Potasz z portalu Qday.pl – Nasi użytkownicy nie płacą podatku od wygranej przy odbiorze nagrody. Wzięliśmy ten obowiązek na siebie. Jeśli ktoś zostaje nagrodzony, nie powinien za to wyróżnienie płacić. Takie działanie powoli staje się normą wśród organizatorów wydarzeń konkursowych.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Opodatkowanie dochodów ze źródeł nieujawnionych - zmiany od 1 stycznia 2016 r.

Bez wątpienia 10% podatek nie jest powodem, by zrezygnować w uczestnictwie w zawodach i korzystać z produktów darmowych. Warto jednak najpierw doczytać regulamin. Rzetelny organizator jasno przedstawi warunki odbioru nagrody, a często również zapłaci podatek w imieniu zwycięzcy.

Źródło: MondayNews

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  Negatywne nastroje wśród przedsiębiorców. Brakuje rezerw na inwestycje

  Negatywne nastroje wśród polskich przedsiębiorców. W firmach skończyły się rezerwy na inwestycje.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Które obligacje dają najwięcej zarobić?

  Oto zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Oprocentowanie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych - koniec września 2023 [Tabela]

  Jakie oprocentowanie oferują banki pod koniec września 2023 r. na lokatach i kontach oszczędnościowych? Czy jeszcze warto oszczędzać w ten sposób? Jak informuje HRE Investment Trust tak mocnego i powszechnego cięcia oprocentowania w bankach dawno już nie widzieliśmy, a wszystko za sprawą wrześniowej obniżki stóp procentowych NBP przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeszcze latem część instytucji kusiła nas oprocentowaniem na poziomie 10% - dziś trudno znaleźć coś na ponad 7%. 

  Dywersje w systemie podatkowym, czyli o prawie tworzonym w zlej wierze

  Czy zmiany w systemie podatkowym (a zwłaszcza w prawie) mogą mieć ukryte cele, będąc swoistą dywersją polityczną czy ekonomiczną, mającą komuś celowo zaszkodzić? Pyta i odpowiada profesor Witold Modzelewski.

  Opodatkowanie świadczeń dla oddelegowanych pracowników. Przełomowy wyrok NSA

  NSA wydał wyrok, w którym zmienia swoje stanowisko z 2018 roku na temat opodatkowania świadczeń przy oddelegowaniu pracownika. W najnowszym orzeczeniu NSA wskazuje, że zakwaterowanie i transport w czasie oddelegowania nie podlegają opodatkowaniu.

  REKLAMA