| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Zasady opodatkowania wygranej lub darmowego prezentu

Zasady opodatkowania wygranej lub darmowego prezentu

W przypadku brania udziału w zakładach bukmacherskich, czy też w różnego rodzaju loteriach, a nawet przy korzystaniu ze sprzedaży promocyjnej należy mieć świadomość, że odebranie wygranej lub darmowego prezentu podlega opodatkowaniu. W jaki sposób grać i jednocześnie pozostać w zgodzie z prawem podatkowym i urzędem skarbowym?

W myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (inaczej ustawa o PIT) osoba wygrywająca nagrodę rzeczową w konkursie lub zawodach zobowiązana jest do uiszczenia podatku. Art. 30, ust. 1, pkt 2 ww. ustawy określa jego wysokość na 10% wygranej lub jej wartości rynkowej. Przepis dotyczy również darmowych produktów i usług związanych ze sprzedażą promocyjną. Jeśli wygramy konkurs na pracę plastyczną, a nagrodą będzie opłacenie czesnego na studiach artystycznych, najpierw musimy zapłacić. Podobnie w przypadku, gdy uzbieramy punkty i wymienimy je na upragniony gadżet. Nawet wówczas, gdy do jednego produktu drugi dostaniemy gratis.

Polecamy: Jak rozliczyć prezenty przekazane pracownikom z okazji jubileuszu firmy

Kiedy unikniemy opodatkowania?

Na szczęście ustawa PIT przewiduje zwolnienie z obowiązku podatkowego wygranych rzeczowych o jednorazowej wartości niższej niż 760 zł. Możemy więc kilkakrotnie wygrać lub otrzymać mniej kosztowny prezent od tego samego organizatora konkursu lub promocji pod warunkiem, że w ramach jednego losowania (przyznawania nagród, zakupu) nie przekroczymy ww. kwoty. Ulga dotyczy jedynie osób fizycznych lub przedsiębiorców prowadzących działalność rolniczą. Właściciele pozostałych, którzy uzyskali nagrodę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą muszą potraktować jej wartość jako przychód, a konkretnie przychód z innych źródeł.

Jak rozliczać dochody z uczestnictwa w programach partnerskich

Kto zapłaci podatek?

Obowiązek podatkowy obciąża osobę korzystającą z promocji lub odbierającą nagrodę. Nie płaci go ona jednak bezpośrednio. Płatnikiem (odprowadzającym podatek w imieniu podatnika) jest tutaj organizator wydarzenia. Ma on prawo zażądać od beneficjenta zapłaty 10% wartości wygranej przed jej wydaniem. Najpierw musimy zapłacić podatek, dopiero wówczas jesteśmy uprawnieni do odbioru nagrody. Nie ma natomiast obowiązku ujawniać jej w zeznaniu podatkowym. Z fiskusem wszystkich formalności winien dopełnić organizator konkursu lub promocji.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zagraniczna wygrana

Powyższe unormowania obowiązują jedynie w przypadku, gdy nagroda rzeczowa otrzymywana jest w związku z wydarzeniem krajowym. W przypadku wygranej za granicą, beneficjent powinien ujawnić ją w zeznaniu podatkowym jako przychód z innych źródeł i uiścić podatek według skali podatkowej. Będzie tak również w sytuacji, gdy wartość wygranej po przeliczeniu nie przekroczy 760 zł. Zanim jednak odbierzemy prezent i zaksięgujemy otrzymaną rzecz jako przychód, lepiej dokładnie przeczytajmy regulamin konkursu. Mogą być w nim zastrzeżenia dotyczące konieczności rozliczenia podatku w kraju organizatora. Aby nie zapłacić dwukrotnie, powinniśmy sięgnąć do przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polska podpisała umowy w tej kwestii z kilkudziesięcioma krajami i terytoriami zależnymi. Ich wykaz widnieje na stronach Ministerstwa Finansów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »