REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady opodatkowania wygranej lub darmowego prezentu

Zasady opodatkowania wygranej lub darmowego prezentu /Fot. Fotolia
Zasady opodatkowania wygranej lub darmowego prezentu /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku brania udziału w zakładach bukmacherskich, czy też w różnego rodzaju loteriach, a nawet przy korzystaniu ze sprzedaży promocyjnej należy mieć świadomość, że odebranie wygranej lub darmowego prezentu podlega opodatkowaniu. W jaki sposób grać i jednocześnie pozostać w zgodzie z prawem podatkowym i urzędem skarbowym?

REKLAMA

Autopromocja

W myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (inaczej ustawa o PIT) osoba wygrywająca nagrodę rzeczową w konkursie lub zawodach zobowiązana jest do uiszczenia podatku. Art. 30, ust. 1, pkt 2 ww. ustawy określa jego wysokość na 10% wygranej lub jej wartości rynkowej. Przepis dotyczy również darmowych produktów i usług związanych ze sprzedażą promocyjną. Jeśli wygramy konkurs na pracę plastyczną, a nagrodą będzie opłacenie czesnego na studiach artystycznych, najpierw musimy zapłacić. Podobnie w przypadku, gdy uzbieramy punkty i wymienimy je na upragniony gadżet. Nawet wówczas, gdy do jednego produktu drugi dostaniemy gratis.

Polecamy: Jak rozliczyć prezenty przekazane pracownikom z okazji jubileuszu firmy

Kiedy unikniemy opodatkowania?

Na szczęście ustawa PIT przewiduje zwolnienie z obowiązku podatkowego wygranych rzeczowych o jednorazowej wartości niższej niż 760 zł. Możemy więc kilkakrotnie wygrać lub otrzymać mniej kosztowny prezent od tego samego organizatora konkursu lub promocji pod warunkiem, że w ramach jednego losowania (przyznawania nagród, zakupu) nie przekroczymy ww. kwoty. Ulga dotyczy jedynie osób fizycznych lub przedsiębiorców prowadzących działalność rolniczą. Właściciele pozostałych, którzy uzyskali nagrodę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą muszą potraktować jej wartość jako przychód, a konkretnie przychód z innych źródeł.

Jak rozliczać dochody z uczestnictwa w programach partnerskich

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto zapłaci podatek?

Obowiązek podatkowy obciąża osobę korzystającą z promocji lub odbierającą nagrodę. Nie płaci go ona jednak bezpośrednio. Płatnikiem (odprowadzającym podatek w imieniu podatnika) jest tutaj organizator wydarzenia. Ma on prawo zażądać od beneficjenta zapłaty 10% wartości wygranej przed jej wydaniem. Najpierw musimy zapłacić podatek, dopiero wówczas jesteśmy uprawnieni do odbioru nagrody. Nie ma natomiast obowiązku ujawniać jej w zeznaniu podatkowym. Z fiskusem wszystkich formalności winien dopełnić organizator konkursu lub promocji.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zagraniczna wygrana

Powyższe unormowania obowiązują jedynie w przypadku, gdy nagroda rzeczowa otrzymywana jest w związku z wydarzeniem krajowym. W przypadku wygranej za granicą, beneficjent powinien ujawnić ją w zeznaniu podatkowym jako przychód z innych źródeł i uiścić podatek według skali podatkowej. Będzie tak również w sytuacji, gdy wartość wygranej po przeliczeniu nie przekroczy 760 zł. Zanim jednak odbierzemy prezent i zaksięgujemy otrzymaną rzecz jako przychód, lepiej dokładnie przeczytajmy regulamin konkursu. Mogą być w nim zastrzeżenia dotyczące konieczności rozliczenia podatku w kraju organizatora. Aby nie zapłacić dwukrotnie, powinniśmy sięgnąć do przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polska podpisała umowy w tej kwestii z kilkudziesięcioma krajami i terytoriami zależnymi. Ich wykaz widnieje na stronach Ministerstwa Finansów.

Praktyka

Konieczność opłacenia podatku przed otrzymaniem prezentu jest znacznie bardziej uciążliwa w przypadku nagród rzeczowych niż pieniężnych. Od tych drugich płatnik (organizator promocji, zawodów czy konkursu) odlicza 10% i pozostałą część wypłaca zwycięzcy. Przykładowo, trafiając „szóstkę” w zakładach Lotto, otrzymamy jedynie 90% sugerowanej w kolekturze kwoty. Dla wygranych w grach liczbowych i losowych obowiązuje również wyższa kwota zwolniona od podatku. Aktualnie jest to 2280 zł. Sytuacja ta spowodowała, że zdarzały się przypadki nieodebrania cennej nagrody rzeczowej z powodu braku środków na opłacenie podatku. Powodowało to zniechęcenie do samej idei konkursów. Aktualnie organizatorzy starają się możliwie ułatwić uczestnikom odbiór nagród. Jak mówi Daniel Potasz z portalu Qday.pl – Nasi użytkownicy nie płacą podatku od wygranej przy odbiorze nagrody. Wzięliśmy ten obowiązek na siebie. Jeśli ktoś zostaje nagrodzony, nie powinien za to wyróżnienie płacić. Takie działanie powoli staje się normą wśród organizatorów wydarzeń konkursowych.

Opodatkowanie dochodów ze źródeł nieujawnionych - zmiany od 1 stycznia 2016 r.

Bez wątpienia 10% podatek nie jest powodem, by zrezygnować w uczestnictwie w zawodach i korzystać z produktów darmowych. Warto jednak najpierw doczytać regulamin. Rzetelny organizator jasno przedstawi warunki odbioru nagrody, a często również zapłaci podatek w imieniu zwycięzcy.

Źródło: MondayNews

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA