Czy wydatki na energię mogą być kosztem
REKLAMA
REKLAMA
MAGDALENA FITALI-WOŹNIAK
REKLAMA
konsultant w dziale doradztwa, Grupa Gumułka - Kancelaria Prawa Finansowego
Tak
Jeśli wydatki te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Osoby fizyczne, które prowadzą księgę przychodów i rozchodów, mają do wyboru dwie metody rozliczania kosztów. Mogą je rozliczać jak w księgach rachunkowych tzw. metodą memoriałową, gdzie koszty bezpośrednie wiążą z przychodem, natomiast koszty pośrednie odliczają w momencie poniesienia (art. 22 ust. 5a-c ustawy o PIT) albo stosować metodę uproszczoną (art. 22 ust. 6b ustawy o PIT). Ten drugi sposób, zwany metodą kasową, polega na rozliczaniu wszystkich kosztów w momencie poniesienia i stosuje go większość przedsiębiorców.
Podatnik, który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, ma obowiązek stosować przepisy określone w rozporządzeniu ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). Termin dokonywania zapisów w księdze wydatków ponoszonych przez podatnika związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą uzależniony jest od ich rodzaju, tj. czy wydatki dotyczą zakupu materiałów podstawowych oraz towarów handlowych czy pozostałych wydatków. Zgodnie z par. 17 ust. 1 ww. rozporządzenia zakup materiałów podstawowych i towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem par. 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Stosownie natomiast do par. 17 ust. 2 ww. rozporządzenia zapisów pozostałych wydatków dokonuje się z zastrzeżeniem par. 20 i 30, jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podsumowując, podatnik powinien wpisać datę poniesienia wydatku, czyli datę wystawienia faktury przez kontrahenta. Potwierdza to treść pkt 3 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
AGNIESZKA POKOJSKA I ŁUKASZ ZALEWSKI
PODSTAWA PRAWNA
- Art. 22 ust. 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat