REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować dochody Polaka pracującego w Irlandii - PITy 2007

REKLAMA

Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez Polaka pracującego w Irlandii zależy od tego gdzie znajduje się jego miejsce zamieszkania rozumiane jako centrum interesów życiowych

Interpretacja Ministra Finansów odnośnie opodatkowania obywatela polskiego pracującego w Irlandii:

Autopromocja

"1. Prawidłowe jest stanowisko Podatniczki, zgodnie z którym w okresie pobytu w Irlandii jej miejsce zamieszkania dla celów podatkowych znajdować się będzie w tym państwie

Podatniczka przeniesie bowiem centrum swoich interesów życiowych, gdyż z Irlandią łączyć ją będą ścisłe powiązania osobiste (w Polsce nie pozostawi najbliższej rodziny) oraz gospodarcze (w tym państwie będzie na co dzień mieszkać i osiągać dochód z pracy na rzecz irlandzkiego pracodawcy, który stanowić będzie jej główne źródło utrzymania).

Od dnia wyjazdu do Irlandii, w Polsce Podatniczka będzie podlegać ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium RP na zasadach określonych w art. 3 ust. 2a updof z uwzględnieniem postanowień polsko-irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.


2. Dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Irlandii podlega opodatkowaniu wyłącznie w tym państwie.

3. Dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii z tytułu najmu nieruchomości położnej na terytorium Polski podlega opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w polskim prawie podatkowym. Jednakże, dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia).

4. Zyski z tytułu całkowitego przeniesienia praw autorskich podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie miejsca zamieszkania osoby osiągającej dochód (w państwie rezydencji).

5. Dochód z tytułu należności licencyjnych powstających w Polsce wypłacanych na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce w wysokości 10 procent kwoty brutto należności licencyjnych. Dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia).

6. Dochód z tytułu odsetek powstających w Polsce (np. wypłacanych w związku z jednostkami uczestnictwa posiadanymi w polskich funduszach inwestycyjnych) wypłacanych na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce w wysokości 10 procent kwoty brutto odsetek. Dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia).

7. Dochód z tytułu odsetek wypłacanych w Irlandii w związku z posiadanymi jednostkami uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

8. Zyski z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa w polskich funduszachinwestycyjnych podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie miejsca zamieszkania osoby osiągającej dochód (w państwie rezydencji).

9. Dochód z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych nie podlega opodatkowaniu w Polsce."

KOMENTARZ EKSPERTA
Minister Finansów prawidłowo omówił zasady opodatkowania dochodów, uzyskiwanych z różnych źródeł przez obywatela polskiego, mającego miejsce zamieszkania w Irlandii.

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Regulacja ta ma zastosowanie z uwzględnieniem umów w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Umowa taka została zwarta z Irlandią dnia 13 listopada 1995 r. (Dz.U. z 1996 r. Nr 29, poz. 129).
Zgodnie z nią określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie” oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania. Warto zwrócić uwagę na fakt, że od dnia 1 stycznia 2007 r. ustawodawca definiuje „miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 3 ust. 1a updof).

Jeżeli podatnik podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, to dochody z pracy (pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia) osiągane w Irlandii oraz dochody z tytułu odsetek wypłacanych w Irlandii w związku z posiadanymi jednostkami uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Irlandii.

Inaczej wygląda opodatkowanie dochodów z najmu nieruchomości, należności licencyjnych oraz odsetek z tytułu uczestnictwa w polskich funduszach inwestycyjnych, gdyż są one opodatkowane w Polsce oraz w Irlandii (przy czym w Irlandii w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu stosuje się metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a w/w umowy).

Jest to tak zwana metoda proporcjonalnego odliczenia, która oznacza, że podatek zapłacony w Polsce podlega odliczeniu od podatku irlandzkiego obliczonego od dochodów uzyskanych tam w roku podatkowym. Odliczenie to, możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w Irlandii.

Analogiczna interpretacja Ministra Finansów, dotycząca opodatkowania dochodów z pracy zawarta jest w postanowieniu (sygnatura DD4-033-01887/ZKK/06/AP8066) z dnia 23 kwietnia 2007 r..

Interpretację skomentował
Leszek Syguła
ekspert podatkowy, prawnik,
doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu




STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatniczka zamierza wyjechać na pobyt czasowy do Irlandii na okres ok. 3-4 lat. W tym czasie Podatniczka będzie mieszkać w Irlandii i pracować w charakterze architekta na podstawie umowy o pracę lub umowy o dzieło zawartej z irlandzkim pracodawcą. Główne źródło dochodów Podatniczki stanowić będzie praca świadczona w Irlandii (ok. 80% całkowitego dochodu). Ponadto, Podatniczka zaznacza, iż w okresie pobytu w Irlandii nie będzie posiadać stałej placówki na terytorium Polski w celu wykonywania w tym państwie działalności.

Podatniczka jest osobą stanu wolnego, przy czym jej narzeczony planuje również wyjazd do Irlandii. W Polsce Podatniczka jest właścicielką mieszkania kupionego w 2004 r. Ponadto, w Polsce Podatniczka podpisała również umowę przedwstępną kupna mieszkania (zakup kredytowany w 90% przez bank) oraz planuje w najbliższym czasie zakup gruntu.

W okresie pobytu w Irlandii, Podatniczka będzie uzyskiwać następujące dochody:
1. z tytułu z pracy na terytorium Irlandii;
2. z tytułu najmu mieszkania pozostawionego w Polsce;
3. z tytułu wykonywania usług projektowych na podstawie umowy o dzieło na rzecz polskich kontrahentów, w wyniku których nastąpi całkowite przeniesienie praw autorskich;
4. z tytułu tantiem wypłacanych z Polski w związku z dziełami wykonanymi w Polsce w latach 90-tych;
5. z tytułu odsetek wypłacanych w związku z posiadanymi jednostkami uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych w Polsce i w Irlandii;
6. z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych w Polsce i w Irlandii.

Zdaniem Podatniczki w okresie pobytu w Irlandii, w tym państwie będzie się znajdować jej rezydencja podatkowa. W związku z tym, będzie na Podatniczce spoczywać obowiązek opodatkowania wyłącznie w Polsce tych dochodów, które uzyskuje w Polsce (tj. dochodów z najmu mieszkania, dochodów z tytułu usług na rzecz polskich kontrahentów w związku z którymi nastąpi całkowite przeniesienie praw autorskich, dochodów z tytułu tantiem oraz dochodów z tytułu odsetek wypłacanych w związku z jednostkami uczestnictwa w polskich funduszach inwestycyjnych oraz sprzedaży takich jednostek uczestnictwa). Natomiast dochody uzyskane w Irlandii, tj. dochody z tytułu pracy wykonywanej w Irlandii oraz dochody z tytułu odsetek wypłacanych w związku z jednostkami uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych oraz sprzedaży takich jednostek uczestnictwa podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Irlandii.


INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA:
Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 13 listopada 1995 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1996 r. Nr 29, poz. 129 z późn. zm.), Minister Finansów uznał stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w sprawie zasad opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Irlandii oraz dochodów z tytułu posiadania (oraz sprzedaży) jednostek uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych oraz za nieprawidłowe w pozostałym zakresie.

W uzasadnieniu swego postanowienia Minister Finansów stwierdził co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Artykuł 3 ust. 1a updof stanowi, iż za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Natomiast, zgodnie z art. 3 ust. 2a updof, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Stosownie do art. 3 ust. 2b updof, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1. pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
2. działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
3. działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
4. położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Zgodnie z art. 4a updof, przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b updof stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Stosownie do art. 4 ust. 1 umowy z dnia 13 listopada 1995 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, pobytu, siedzibę, miejsce zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze. Jednakże określenie to nie obejmuje żadnej osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie z tytułu dochodu osiąganego ze źródeł położonych tylko w tym Państwie.

Z powyższego wynika, iż definicja „miejsca zamieszkania” odnosi się bezpośrednio do określenia „miejsca zamieszkania” przyjętego w ustawodawstwach wewnętrznych państw będących Stronami umowy i uwzględnia różne formy więzi osobistej z państwem, które we własnym ustawodawstwie ustala podstawę do nieograniczonego obowiązku podatkowego.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów stwierdza, iż prawidłowe jest stanowisko Podatniczki, zgodnie z którym w okresie pobytu w Irlandii jej miejsce zamieszkania dla celów podatkowych znajdować się będzie w tym państwie. Podatniczka przeniesie bowiem centrum swoich interesów życiowych, gdyż z Irlandią łączyć ją będą ścisłe powiązania osobiste (w Polsce nie pozostawi najbliższej rodziny) oraz gospodarcze (w tym państwie będzie na co dzień mieszkać i osiągać dochód z pracy na rzecz irlandzkiego pracodawcy, który stanowić będzie jej główne źródło utrzymania).

Oznacza to, iż od dnia wyjazdu do Irlandii, w Polsce Podatniczka będzie podlegać ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w art. 3 ust. 2a updof z uwzględnieniem postanowień polsko-irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zasady opodatkowania dochodów z tytułu pracy najemnej zostały zawarte w art. 15 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej umowy, pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim państwie.

Oznacza to, iż dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Irlandii podlega opodatkowaniu wyłącznie w tym państwie. Prawidłowe jest zatem stanowisko Podatniczki, iż dochody z pracy wykonywanej w Irlandii będą podlegały opodatkowaniu wyłącznie w tym państwie.

Opodatkowanie dochodów z tytuł najmu nieruchomości następuje zgodnie z art. 6 polsko-irlandzkiej umowy. Stosownie do art. 6 ust. 1 umowy, dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie z majątku nieruchomego (w tym dochód z gospodarstwa rolnego i leśnego), położonego w drugim umawiającym się państwie, może być opodatkowany w tym drugim państwie. Zgodnie z art. 6 ust. 3 umowy, ww. przepis stosuje się do dochodu osiąganego z bezpośrednio użytkowania, dzierżawy, jak również każdego innego rodzaju użytkowania majątku nieruchomego oraz do dochodu z przeniesienia tytułu własności takiego majątku.

Oznacza to, iż dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii z tytułu najmu nieruchomości położnej na terytorium Polski podlega opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w polskim prawie podatkowym. Jednakże, dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia). Nieprawidłowe jest zatem stanowisko Podatniczki, iż dochód ten może opodatkować wyłącznie w Polsce.

Dochody z tytułu całkowitego przeniesienia praw autorskich podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 13 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 13 ust. 5 umowy, zyski z przeniesienia tytułu własności majątku innego niż ten, o którym mowa w poprzednich ustępach tego artykułu, podlegają opodatkowaniu tylko w tym umawiającym się państwie, w którym osoba przenosząca tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Oznacza to, iż zyski z tytułu całkowitego przeniesienia praw autorskich podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie miejsca zamieszkania osoby osiągającej dochód (w państwie rezydencji). W związku z powyższym, nieprawidłowe jest stanowisko Podatniczki, iż dochód z tytułu całkowitego przeniesienia praw autorskich do dzieła na rzecz polskiego kontrahenta podlegać będzie opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. Zasady opodatkowania dochodów z tytułu praw autorskich (tantiem) reguluje art. 12 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 12 ust. 1, należności licencyjne i opłaty za usługi techniczne powstałe w umawiającym się państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Jednakże, stosownie do art. 12 ust. 2 umowy, należności licencyjne, o których mowa w ustępie 1 tego artykułu, mogą być również opodatkowane w tym umawiającym się państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego państwa, lecz podatek wymierzony w ten sposób nie może przekroczyć 10 procent kwoty brutto należności licencyjnych.

Z powyższych przepisów wynika, iż dochód z tytułu należności licencyjnych powstających w Polsce wypłacanych na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce w wysokości 10 procent kwoty brutto należności licencyjnych. Dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia). Oznacza to, iż nieprawidłowe jest stanowisko Podatniczki, iż powyższy dochód może opodatkować wyłącznie w Polsce.

Zasady opodatkowania dochodów z tytułu odsetek wypłacanych w związku z jednostkami uczestnictwa posiadanymi w polskich funduszach inwestycyjnych reguluje art. 10 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 10 ust. 1 umowy, odsetki, które powstają w umawiającym się państwie i wypłacane są osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie.

Jednakże, stosownie do art. 10 ust. 2 umowy, odsetki takie mogą być także opodatkowane w umawiającym się państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego państwa, lecz jeżeli odbiorca jest właścicielem odsetek, podatek w ten sposób wymierzony nie może przekroczyć 10 procent kwoty brutto tych odsetek.

Z powyższych przepisów wynika, iż dochód z tytułu odsetek powstających w Polsce wypłacanych na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce w wysokości 10 procent kwoty brutto odsetek. Dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia). Oznacza to, iż nieprawidłowe jest stanowisko Podatniczki, iż powyższy dochód może opodatkować wyłącznie w Polsce.

Natomiast prawidłowo Podatniczka uznaje, iż dochód z tytułu odsetek wypłacanych w Irlandii w związku z posiadanymi jednostkami uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Dochody uzyskiwane w związku ze sprzedażą jednostek uczestnictwa podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 13 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 13 ust. 5 umowy, zyski z przeniesienia tytułu własności majątku innego niż ten, o którym mowa w poprzednich ustępach tego artykułu, podlegają opodatkowaniu tylko w tym umawiającym się państwie, w którym osoba przenosząca tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Oznacza to, iż zyski z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa w polskich funduszach inwestycyjnych podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie miejsca zamieszkania osoby osiągającej dochód (w państwie rezydencji). W związku z powyższym, nieprawidłowe jest stanowisko Podatniczki, iż powyższy dochód podlegać będzie opodatkowaniu wyłącznie w Polsce.

Natomiast prawidłowo Podatniczka uznaje, iż dochód z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych nie podlega opodatkowaniu w Polsce.



Źródło: Interpretacja Ministra Finansów z 30 maja 2007 r., nr DD4/033-054/JG/07/106
Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

    ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

    Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

    65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

    Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

    Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

    Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

    ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

    ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

    Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

    Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

    Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

    "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

    PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

    Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

    Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

    Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

    Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

    Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

    REKLAMA