reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2007 > Wspólne rozliczenie z dzieckiem mimo małżeństwa

Wspólne rozliczenie z dzieckiem mimo małżeństwa

Samotnie wychowywałam dzieci przez część 2007 r. We wrześniu 2007 roku wyszłam za mąż (nie jest to ojciec dzieci). Czy w takim przypadku mogę za 2007 rok rozliczyć się jako samotny rodzic ?


Tak. Podatnik, który w trakcie roku zawrze związek małżeński, może skorzystać z rozliczenia podatkowego dla rodzica samotnie wychowującego dziecko.

Tomasz Rysiak, prawnik z Kancelarii Magnusson, wyjaśnia, że przepisy ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) mówią o rodzicu samotnie wychowującym dziecko, dlatego też można twierdzić, że w momencie zawarcia przez takiego rodzica związku małżeńskiego traci on możliwość skorzystania z rozliczenia dla samotnych rodziców.

- Jednak w przeciwieństwie do istniejących regulacji w zakresie wspólnego rozliczania się małżonków, przepisy ustawy o PIT nie wymagają, aby dany rodzic wychowywał samotnie dziecko przez cały rok podatkowy. Można z tego wnioskować, że skoro ustawodawca nie wskazał bezpośrednio na konieczność bycia samotnym rodzicem przez okres całego roku, to zawarcie związku małżeńskiego nie spowoduje utraty możliwości preferencyjnego rozliczenia - tłumaczy Tomasz Rysiak.

Podkreśla, że nie powinno mieć znaczenia, czy zawarcie związku małżeńskiego nastąpiło z rodzicem samotnie wychowywanego dziecka. Również organy podatkowe potwierdzają, że w przypadku zawarcia małżeństwa nie dojdzie do utraty prawa do rozliczenia rodzica samotnie wychowującego dziecko.

- Przykładowo Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku w interpretacji z 24 maja 2006 r. (nr DF/415-447/06/FD) potwierdził, że zawarcie związku małżeńskiego w trakcie roku podatkowego nie stanowi przeszkody do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci, pod warunkiem że zeznanie podatkowe zostało złożone w terminie ustawowym - wskazuje Tomasz Rysiak.


OBLICZENIE PODATKU

Osoba, która rozlicza się jako rodzic samotnie wychowujący dziecko, określa podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama