Wyjeżdżasz za granicę - ustanów przed wyjazdem pełnomocnika podatkowego - PIT 2008
REKLAMA
REKLAMA
Problematyczne w takiej sytuacji może okazać się wezwanie do osobistego stawiennictwa – nie tylko ze względu na krótki, na ogół siedmiodniowy termin wyznaczany przez urząd, ale też zazwyczaj spore koszty związane z przyjazdem do kraju. Dlatego warto jest przed wyjazdem ustanowić pełnomocnika, który w razie potrzeby będzie nas reprezentował przed urzędem skarbowym.
REKLAMA
Dzięki temu unikniemy w zdecydowanej większości przypadków konieczności osobistej wizyty w urzędzie, jednocześnie nie narażając się na negatywne skutki niezastosowania się do wezwania urzędu skarbowego.
Pełnomocnik może nas też wyręczyć w samym złożeniu zeznania rocznego – będąc prawidłowo umocowanym do działania w naszym imieniu może nie tylko sporządzić za nas zeznanie, ale też się za nas na nim podpisać oraz dopilnować terminowego złożenia zeznania we właściwym urzędzie skarbowym (bądź nadania go przed upływem terminu na poczcie).
Dzięki temu przebywając za granicą możemy być spokojni o stan naszych rozliczeń z polskim fiskusem. Eliminujemy bowiem w ten sposób ryzyko nieterminowego złożenia zeznania rocznego, którym jest obarczone nadanie zeznania rocznego w zagranicznej placówce pocztowej. Data nadania jest bowiem decydująca tylko w przypadku złożenia zeznania za pośrednictwem polskiej poczty. W przypadku zaś nadania listu z zeznaniem na poczcie zagranicznej za datę jego złożenia będzie uznana nie data widniejąca na stemplu pocztowym, ale data doręczenia listu do urzędu skarbowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat