| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2008 > Czy za paczkę dla dzieci otrzymaną od pracodawcy trzeba zapłacić PIT - PIT-y 2008

Czy za paczkę dla dzieci otrzymaną od pracodawcy trzeba zapłacić PIT - PIT-y 2008

Mój pracodawca z okazji Mikołajek i Dnia Dziecka wręcza mi paczki dla moich dzieci. Czy wartość tych paczek jest moim dochodem, od którego muszę zapłacić podatek? Czy też może paczki te są jakoś zwolnione z podatku?

Wartość takich paczek jest zwolniona z PIT tylko w przypadku jeżeli paczki zostały sfinansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i rocznie wartość ta nie przekroczyła u danego pracownika 380,- zł

Jeżeli wartość takich paczek sfinansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przekroczyła 380,- zł rocznie – kwota powyżej 380,- zł jest przychodem pracownika ze stosunku pracy, tak jak zwykłe wynagrodzenie.

Powyższe dotyczy również innych świadczeń rzeczowych otrzymywanych przez pracowników.

Kalkulator odsetek podatkowych

Kontrola podatkowa

Zgodnie bowiem z Art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Przy okazji ustawa o PIT precyzuje, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Takie bony nie korzystają więc z tego ani żadnego innego zwolnienia podatkowego.

Warto zauważyć, że świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych powinny być związane z sytuacją życiową, rodzinną lub materialną pracowników. Fundusz ten ma bowiem na celu pomoc socjalną dla pracowników znajdujących się w potrzebie.

Podstawa prawna:

art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.;

Paweł Huczko

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

PIT 2008
PIT 2008

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »