| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Jak opodatkować lokatę na koncie firmowym

Jak opodatkować lokatę na koncie firmowym

Organy podatkowe uznają, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie ma prawa do uznania za przychody z tej działalności odsetek od firmowych lokat, które są zakładane na kontach lokacyjnych powiązanych z firmowym ROR. Innego zdania jest Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

Przelew pieniędzy z firmowego ROR na firmową lokatę powoduje zdaniem fiskusa podobny skutek co „wyjęcie” pieniędzy z firmy i uznanie ich za pieniądze „prywatne”.

W efekcie odsetki z lokaty fiskus kwalifikuje jako przychody z kapitałów pieniężnych, a nie z działalności gospodarczej. W przypadku takiej interpretacji przepisów odsetki powinny zostać opodatkowane „podatkiem Belki”. 

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Jednak 30 września 2010 r. WSA w Kielcach (sygn. akt I SA/Ke 437/10) zinterpretował obowiązujące w tym zakresie przepisy inaczej niż fiskus.
Zdaniem sądu prowadzenie przez przedsiębiorcę rachunku bankowego służącego do bieżącej obsługi jego działalności gospodarczej, nie stoi na przeszkodzie, aby przedsiębiorca założył lokatę bankową ze środków wykorzystywanych w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

WSA w Kielcach nie miał wątpliwości, że lokata firmowa ma związek z wykonywaną działalnością gospodarczą. Dlatego osiąganie przychodów z odsetek od takich lokat bankowych uznał za opodatkowane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podatnik, który wygrał sprawę przed WSA planował założyć firmę i wskazać przy okazji jej rejestracji jako przedmioty działalności gospodarczej: „osiąganie przychodów z odsetek od lokat bankowych, z odsetek od pożyczek udzielanych różnym podmiotom, sprzedaży nieruchomości, najmu nieruchomości, sprzedaży akcji i innych papierów wartościowych oraz udziałów w spółkach prawa handlowego, z uczestnictwa w różnych funduszach inwestycyjnych (akcyjnych, nieruchomości, itp.)”. 

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Z analizy treści orzeczenia nie wynika jednak zastrzeżenie, że warunkiem uznania odsetek na firmowej lokacie za przychód firmy z działalności gospodarczej jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie zakładania lokat bankowych.
Wyrok z 30 września 2010 r. nie jest prawomocny i najprawdopodobniej po skardze kasacyjnej wniesionej przez organ podatkowy zostanie oceniony przez NSA.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »