REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć dotacje otrzymane z urzędu pracy na wyposażenie stanowiska pracy?

Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
Jak rozliczyć dotacje otrzymane z urzędu pracy na wyposażenie stanowiska pracy?
Jak rozliczyć dotacje otrzymane z urzędu pracy na wyposażenie stanowiska pracy?

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca, który zamierza wyposażyć lub doposażyć stanowisko pracy dla skierowanego bezrobotnego, może złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce położenia tego stanowiska pracy lub siedzibę pracodawcy, wniosek o refundację ze środków Funduszu Pracy, kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

Refundacja może zostać przyznana na wniosek pracodawcy w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie wyższej jednak niż 500% przeciętnego wynagrodzenia. Refundacja dokonywana jest po przedłożeniu rozliczenia poniesionych kosztów w kwocie brutto do dnia zatrudnienia na tych stanowiskach skierowanych bezrobotnych. Warunkiem jest zatrudnienie bezrobotnych na okres co najmniej 24 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy oraz spełnieniu warunków określonych w stosownej umowie zawartej pomiędzy starostą a pracodawcą.

Autopromocja

Warunki udzielenia pomocy:

- utworzone stanowisko pracy będzie utrzymywane przez okres co najmniej trzech lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw dwóch lat,

- refundacja stanowić będzie nie więcej niż 75% kosztów poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne za zatrudnionego bezrobotnego w okresie 24 miesięcy, a więc udział środków własnych pracodawcy w kosztach zatrudnienia powinien wynosić nie mniej niż 25%

- utworzenie stanowiska i zatrudnienie na nim bezrobotnego będzie stanowić wzrost netto liczby zatrudnionych pracowników w porównaniu do przeciętnej liczby zatrudnionych w okresie ostatnich 12 miesięcy. 

Zgodnie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządów terytorialnych są wolne od podatku dochodowego. Kwoty udzielonej dotacji nie wykazujemy więc w dochodzie firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zatem rozliczyć zakupy dokonane ze środków dotacji?

Otóż zakupy dokonane za środki pieniężne pochodzące z dotacji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ale nie wszystkie. Zakupione wyposażenie, którego wartość nie przekracza kwoty 3.500,00zł, a więc nie zaliczające się do środków trwałych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast zakup wyposażenia przekraczającego kwotę 3.500,00zł, a więc zaliczającego się do środków trwałych nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Również odpisy amortyzacyjne z tytułu umorzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. 

Kwestia podatku VAT

O tym czy do kosztów uzyskania przychodów zaliczamy wartość netto czy brutto decyduje fakt, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT. Jeżeli podatnikowi przysługuje takie prawo do kosztów zalicza się kwotę netto, a podatek VAT wykazywany jest w deklaracji VAT-7 jako VAT naliczony. Jeżeli natomiast podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT wówczas do kosztów zalicza się kwotę brutto.

Polecamy: Ustawa o podatku VAT a PKWiU 2008

Polecamy: Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA