| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy zwrot nienależnie pobranych składek podlega PIT?

Czy zwrot nienależnie pobranych składek podlega PIT?

Zakład pracy będzie zwracał w 2011 r. spadkobiercom nienależnie pobrane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od wypłaconego w latach 2008 - 2009 wynagrodzenia byłych pracowników. Zapytał KIP o sposób rozliczenia tego zwrotu.

Składki te będą zwracane na podstawie m.in. art. 922 § 1 kodeksu cywilnego - nabycie przez osoby fizyczne praw majątkowych w drodze spadku.

Zwrotowi będą podlegać składki na ubezpieczenie społeczne i składka na ubezpieczenie zdrowotne odliczona od podatku w latach 2008 – 2009, opłacona przez pracownika.

Czy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega zwrot nienależnie pobranych składek społecznych i zdrowotnych po zmarłym pracowniku osobom, które nie spełniają warunków do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych?

Czy w związku z tym ciążą na zakładzie pracy obowiązki płatnika?

W przypadku gdy osoba, której zwrócone zostaną nienależnie wcześniej pobrane z dochodu pracownika składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, wypłacone po śmierci pracownika, nie będzie osobą, o której mowa w art. 631 § 2 ww. Kodeksu pracy (uprawnioną do renty rodzinnej), to zwrócone składki wejdą do spadku, w związku z czym nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a na zakładzie pracy nie ciążą obowiązki płatnika.

Polecamy: Serwis PIT

Polecamy:Serwis Podatki osobiste

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »