reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Premia za przekroczenie limitu sprzedaży – moment powstania przychodu w PIT

Premia za przekroczenie limitu sprzedaży – moment powstania przychodu w PIT

Jednoosobowy przedsiębiorca będący osobą fizyczną (podatkowa księga przychodów i rozchodów) na podstawie umowy agencyjnej świadczy usługi dla innych firm. Umowa agencyjna przewiduje kilka form wynagradzania za zawarcie umów sprzedaży na rzecz firm, dla których agent pracuje. Agent otrzymuje premię motywacyjną będącą dodatkowym wynagrodzeniem za przekroczenie obowiązującego w danym miesiącu poziomu sprzedaży. Premia ta wypłacana jest kilka miesięcy później w stosunku do miesiąca, którego dotyczy. W którym momencie powstaje przychód?

Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Na podstawie art. 14 ust. 1c ustawy o PIT za datę powstania przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Wyjątek od powyższych zasad wprowadzają art. 14 ust. 1e, 1h oraz 1i ustawy o PIT:

Przepis

Zakres stosowania przepisu

art. 14 ust. 1e

ustawy o PIT

Jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

art. 14 ust. 1h

ustawy o PIT

art. 14 ust. 1e ustawy o PIT stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego.

art. 14 ust. 1i

ustawy o PIT

W przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Przy stosowaniu powyższych przepisów obowiązują następujące zasady:

1. Premia za przekroczenie limitu sprzedaży nie podlega art. 14 ust. 1c ustawy o PIT. Premia ta nie jest wynagrodzeniem za świadczenie jakiejś odrębnej usługi na rzecz firmy zlecającej zadania agentowi.

2. Przekroczenie przez agenta limitu poziomu sprzedaży nie oznacza, iż agent wyświadczył taką usługę. Zawarcie w umowie agencyjnej mechanizmu premiowania nie powoduje powstania płatności za dodatkową usługę.

Dlatego do takiej premii zastosowanie ma art. 14 ust. 1i ustawy o PIT.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Polecamy: Postępowanie podatkowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama