REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawody medyczne. Jak określić właściwą stawkę ryczałtu?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
ryczałt zawody medyczne
ryczałt zawody medyczne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Określenie odpowiedniej stawki ryczałtu dla niektórych działalności może napotkać trudności, zwłaszcza w przypadku zawodów medycznych.

Stawka ryczałtu – stomatologia i podobne zawody

Nie zagłębiając się w zbytnio w technikalia konkretnych zawodów, można powiedzieć, że lekarz stomatolog zajmuje się funkcjonowaniem i leczeniem zębów.

Autopromocja

Osoba w zawodzie technika dentystycznego posiada kwalifikacje do wykonywania prac techniczno-dentystycznych, polegających na projektowaniu i obróbce protez dentystycznych w pracowni protetycznej, jest również uprawniona do wykonywania określonych zabiegów.

Protetyka natomiast jest dziedziną nauki obejmującą zakres wiedzy zarówno medycznej, jak i technicznej, w ramach której wykonywane są protezy ze sztucznego materiału, służące do uzupełniania braków tkankowych, narządowych lub naczyniowych. Zatem protetyk to osoba samodzielnie wykonująca różnego rodzaju protezy na potrzeby wielu działów protetyki.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (2015 r.) wyroby protetyki dentystycznej wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zostały zakwalifikowane pod symbolem PKWiU 32.50.22. Klasyfikacja ta obejmuje sztuczne stawy; sprzęt i aparaty ortopedyczne; sztuczne zęby; wyroby protetyki dentystycznej; protezy pozostałych części ciała, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Wysokość różnych stawek ryczałtu

W przypadku ustalenia właściwej stawki podatku na gruncie ustawy o ryczałcie dla świadczenia usług w zakresie protetyki pojawia się kilka możliwości. Mianowicie 5,5% stawka w ramach tzw. działalności wytwórczej, stawka 8,5% dotyczącą przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów z materiału powierzonego przez zamawiającego oraz stawka nawet 14% w przypadku usług w zakresie opieki zdrowotnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tegorocznymi zmianami w przepisach, od początku 2022 r. definicja wolnego zawodu nie obejmuje już między innymi lekarzy, techników dentystycznych, stomatologów, weterynarzy, pielęgniarek i położnych. Zatem spod naszych rozważań na temat ryczałtu wyłączona będzie 17% stawka podatku.

Stawka 14% – kiedy ją stosować?

Czternasto procentowa stawka ryczałtu obowiązywać będzie w przypadku świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej. Mowa tutaj o dziale 86 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, obejmuje on szeroki zakres działalności mającej związek ze zdrowiem i medycyną.

Dotyczy to przede wszystkim diagnostyki, leczenia, a także porad świadczonych przez lekarzy, ogólnej i specjalistycznej praktyki dentystycznej, włączając usługi ortodontyczne oraz praktykę pielęgniarek i położnych.

W tym zakresie mieścić będą się również usługi fizjoterapeutyczne i paramedyczne, usługi pogotowia ratunkowego oraz izb przyjęć. Ponadto wskazane zostały na przykład usługi prowadzone laboratoria przez apteki, szpitale i sanatoria.

Stawki ryczałtu 8,5% oraz 5,5%. Kiedy można zastosować?

Idąc dalej po ścieżce ryczałtowej ustawy rozważyć należy stawkę 8,5%, która jest właściwa dla ogólnej działalności usługowej. W przypadku protetyka należałoby zastosować ją w sytuacji, kiedy czynności przez niego wykonywane nie będą stanowić działalności wytwórczej. W omawianym przypadku 8,5% stawka może mieć zastosowanie wtedy, gdy wykonywane przez protetyka produkty powstają z cudzych materiałów i na czyjeś zlecenie. W takim wypadku działanie protetyka ogranicza się wyłącznie do odtworzenia niezindywidualizowanego projektu. Dotyczy to na przykład takiej sytuacji, w której protetyk właściwie nie ma do czynienia z leczeniem konkretnego pacjenta, wykonuje wyłącznie koronę (formę protezy zębowej) przy użyciu dostarczonych przez zlecającego specjalistycznych materiałów.

Działalność wytwórcza została wprost zdefiniowana w ustawie o ryczałcie i rozumiana jest jako działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika. Regulacja ta wskazuje na zastosowanie 5,5% stawki podatku w stosunku do działalności w wyniku, której powstają nowe produkty.

Stąd też uzasadnionym wydaje się być, że 5,5% stawka zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych będzie właściwa w przypadku działalności wykonywanej przez protetyka, jako że w wyniku jego pracy niewątpliwie powstają nowe produkty. Poparcie powyższego stanowiska znajduje odzwierciedlenie w licznych interpretacjach organów podatkowych i jest to wiodące stanowisko.

Zdaniem organów na ogół działalność wykonywana przez protetyka mieści się w definicji działalności wytwórczej, ze względu na specyfikę pracy, istotne jest również to, aby protetyk pracował na własnym materiale. Potwierdzenie tej tezy znaleźć można na przykład w jednej z interpretacji indywidualnych Dyrektora KIS o znaku 0115-KDIT3.4011.548.2022.1.PS z dnia 5 września 2022 r., mianowicie

“biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany powyżej, w szczególności opis kwalifikacyjny grupowania PKWiU 32.50.22 – sztuczne stawy; sprzęt i aparaty ortopedyczne; sztuczne zęby; wyroby protetyki dentystycznej; protezy pozostałych części ciała, gdzie indziej niesklasyfikowane, prowadzona działalność jest działalnością wytwórczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów protetyki stomatologicznej i wpasowuje się w definicję działalności wytwórczej”. Przeczytać możemy także, że “przychody z działalności wytwórczej podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%, o ile dany rodzaj działalności nie jest objęty innymi stawkami przewidzianymi w art. 12 omawianej ustawy podatkowej”.

Jak wybrać właściwą stawkę ryczałtu?

Kwestie dotyczące opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w przypadku wielu dziedzin budzą liczne kontrowersje i wątpliwości. Z przepisów trudno wywieść klarowne odpowiedzi na pytania, które naturalnie pojawiają się podczas podejmowania i wykonywania pracy zawodowej.

Należy jednak pamiętać, że w podatkach jak w życiu, nic nie jest czarne albo białe i każdy przypadek charakteryzuje się szczególnymi okolicznościami, które wpływają na ocenę konkretnego stanu rzeczy. Zatem istotne jest, aby indywidualnie rozpatrywać każdą zaistniałą sytuację. Jednym z dostępnych rozwiązań jest wystąpienie do organów podatkowych o interpretację indywidualną, w której uzyskamy odpowiedź na nurtujące nas podatkowe pytania na podstawie przedstawionego stanu faktycznego.

Agata Rokicińska, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA