REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawody medyczne. Jak określić właściwą stawkę ryczałtu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, prawne oraz księgowość
ryczałt zawody medyczne
ryczałt zawody medyczne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Określenie odpowiedniej stawki ryczałtu dla niektórych działalności może napotkać trudności, zwłaszcza w przypadku zawodów medycznych.

Stawka ryczałtu – stomatologia i podobne zawody

Nie zagłębiając się w zbytnio w technikalia konkretnych zawodów, można powiedzieć, że lekarz stomatolog zajmuje się funkcjonowaniem i leczeniem zębów.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Osoba w zawodzie technika dentystycznego posiada kwalifikacje do wykonywania prac techniczno-dentystycznych, polegających na projektowaniu i obróbce protez dentystycznych w pracowni protetycznej, jest również uprawniona do wykonywania określonych zabiegów.

Protetyka natomiast jest dziedziną nauki obejmującą zakres wiedzy zarówno medycznej, jak i technicznej, w ramach której wykonywane są protezy ze sztucznego materiału, służące do uzupełniania braków tkankowych, narządowych lub naczyniowych. Zatem protetyk to osoba samodzielnie wykonująca różnego rodzaju protezy na potrzeby wielu działów protetyki.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (2015 r.) wyroby protetyki dentystycznej wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zostały zakwalifikowane pod symbolem PKWiU 32.50.22. Klasyfikacja ta obejmuje sztuczne stawy; sprzęt i aparaty ortopedyczne; sztuczne zęby; wyroby protetyki dentystycznej; protezy pozostałych części ciała, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Wysokość różnych stawek ryczałtu

REKLAMA

W przypadku ustalenia właściwej stawki podatku na gruncie ustawy o ryczałcie dla świadczenia usług w zakresie protetyki pojawia się kilka możliwości. Mianowicie 5,5% stawka w ramach tzw. działalności wytwórczej, stawka 8,5% dotyczącą przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów z materiału powierzonego przez zamawiającego oraz stawka nawet 14% w przypadku usług w zakresie opieki zdrowotnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tegorocznymi zmianami w przepisach, od początku 2022 r. definicja wolnego zawodu nie obejmuje już między innymi lekarzy, techników dentystycznych, stomatologów, weterynarzy, pielęgniarek i położnych. Zatem spod naszych rozważań na temat ryczałtu wyłączona będzie 17% stawka podatku.

Stawka 14% – kiedy ją stosować?

Czternasto procentowa stawka ryczałtu obowiązywać będzie w przypadku świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej. Mowa tutaj o dziale 86 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, obejmuje on szeroki zakres działalności mającej związek ze zdrowiem i medycyną.

Dotyczy to przede wszystkim diagnostyki, leczenia, a także porad świadczonych przez lekarzy, ogólnej i specjalistycznej praktyki dentystycznej, włączając usługi ortodontyczne oraz praktykę pielęgniarek i położnych.

W tym zakresie mieścić będą się również usługi fizjoterapeutyczne i paramedyczne, usługi pogotowia ratunkowego oraz izb przyjęć. Ponadto wskazane zostały na przykład usługi prowadzone laboratoria przez apteki, szpitale i sanatoria.

Stawki ryczałtu 8,5% oraz 5,5%. Kiedy można zastosować?

Idąc dalej po ścieżce ryczałtowej ustawy rozważyć należy stawkę 8,5%, która jest właściwa dla ogólnej działalności usługowej. W przypadku protetyka należałoby zastosować ją w sytuacji, kiedy czynności przez niego wykonywane nie będą stanowić działalności wytwórczej. W omawianym przypadku 8,5% stawka może mieć zastosowanie wtedy, gdy wykonywane przez protetyka produkty powstają z cudzych materiałów i na czyjeś zlecenie. W takim wypadku działanie protetyka ogranicza się wyłącznie do odtworzenia niezindywidualizowanego projektu. Dotyczy to na przykład takiej sytuacji, w której protetyk właściwie nie ma do czynienia z leczeniem konkretnego pacjenta, wykonuje wyłącznie koronę (formę protezy zębowej) przy użyciu dostarczonych przez zlecającego specjalistycznych materiałów.

Działalność wytwórcza została wprost zdefiniowana w ustawie o ryczałcie i rozumiana jest jako działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika. Regulacja ta wskazuje na zastosowanie 5,5% stawki podatku w stosunku do działalności w wyniku, której powstają nowe produkty.

Stąd też uzasadnionym wydaje się być, że 5,5% stawka zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych będzie właściwa w przypadku działalności wykonywanej przez protetyka, jako że w wyniku jego pracy niewątpliwie powstają nowe produkty. Poparcie powyższego stanowiska znajduje odzwierciedlenie w licznych interpretacjach organów podatkowych i jest to wiodące stanowisko.

Zdaniem organów na ogół działalność wykonywana przez protetyka mieści się w definicji działalności wytwórczej, ze względu na specyfikę pracy, istotne jest również to, aby protetyk pracował na własnym materiale. Potwierdzenie tej tezy znaleźć można na przykład w jednej z interpretacji indywidualnych Dyrektora KIS o znaku 0115-KDIT3.4011.548.2022.1.PS z dnia 5 września 2022 r., mianowicie

“biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany powyżej, w szczególności opis kwalifikacyjny grupowania PKWiU 32.50.22 – sztuczne stawy; sprzęt i aparaty ortopedyczne; sztuczne zęby; wyroby protetyki dentystycznej; protezy pozostałych części ciała, gdzie indziej niesklasyfikowane, prowadzona działalność jest działalnością wytwórczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów protetyki stomatologicznej i wpasowuje się w definicję działalności wytwórczej”. Przeczytać możemy także, że “przychody z działalności wytwórczej podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%, o ile dany rodzaj działalności nie jest objęty innymi stawkami przewidzianymi w art. 12 omawianej ustawy podatkowej”.

Jak wybrać właściwą stawkę ryczałtu?

Kwestie dotyczące opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w przypadku wielu dziedzin budzą liczne kontrowersje i wątpliwości. Z przepisów trudno wywieść klarowne odpowiedzi na pytania, które naturalnie pojawiają się podczas podejmowania i wykonywania pracy zawodowej.

Należy jednak pamiętać, że w podatkach jak w życiu, nic nie jest czarne albo białe i każdy przypadek charakteryzuje się szczególnymi okolicznościami, które wpływają na ocenę konkretnego stanu rzeczy. Zatem istotne jest, aby indywidualnie rozpatrywać każdą zaistniałą sytuację. Jednym z dostępnych rozwiązań jest wystąpienie do organów podatkowych o interpretację indywidualną, w której uzyskamy odpowiedź na nurtujące nas podatkowe pytania na podstawie przedstawionego stanu faktycznego.

Agata Rokicińska, Kancelaria Mentzen

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krajowy System e-Faktur – przełomowa zmiana wraca do Komisji Sejmowej. Co oznacza dla przedsiębiorców?

Sejm ponownie skierował do Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy mają zrewolucjonizować wystawianie faktur w Polsce, wprowadzając cyfrową platformę. Zgłoszono poprawki wydłużające termin przesyłania faktur nawet do 5 dni.

Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

REKLAMA

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o pełnym zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

REKLAMA