REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawody medyczne. Jak określić właściwą stawkę ryczałtu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, prawne oraz księgowość
ryczałt zawody medyczne
ryczałt zawody medyczne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Określenie odpowiedniej stawki ryczałtu dla niektórych działalności może napotkać trudności, zwłaszcza w przypadku zawodów medycznych.

Stawka ryczałtu – stomatologia i podobne zawody

Nie zagłębiając się w zbytnio w technikalia konkretnych zawodów, można powiedzieć, że lekarz stomatolog zajmuje się funkcjonowaniem i leczeniem zębów.

REKLAMA

REKLAMA

Osoba w zawodzie technika dentystycznego posiada kwalifikacje do wykonywania prac techniczno-dentystycznych, polegających na projektowaniu i obróbce protez dentystycznych w pracowni protetycznej, jest również uprawniona do wykonywania określonych zabiegów.

Protetyka natomiast jest dziedziną nauki obejmującą zakres wiedzy zarówno medycznej, jak i technicznej, w ramach której wykonywane są protezy ze sztucznego materiału, służące do uzupełniania braków tkankowych, narządowych lub naczyniowych. Zatem protetyk to osoba samodzielnie wykonująca różnego rodzaju protezy na potrzeby wielu działów protetyki.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (2015 r.) wyroby protetyki dentystycznej wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zostały zakwalifikowane pod symbolem PKWiU 32.50.22. Klasyfikacja ta obejmuje sztuczne stawy; sprzęt i aparaty ortopedyczne; sztuczne zęby; wyroby protetyki dentystycznej; protezy pozostałych części ciała, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Wysokość różnych stawek ryczałtu

REKLAMA

W przypadku ustalenia właściwej stawki podatku na gruncie ustawy o ryczałcie dla świadczenia usług w zakresie protetyki pojawia się kilka możliwości. Mianowicie 5,5% stawka w ramach tzw. działalności wytwórczej, stawka 8,5% dotyczącą przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów z materiału powierzonego przez zamawiającego oraz stawka nawet 14% w przypadku usług w zakresie opieki zdrowotnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tegorocznymi zmianami w przepisach, od początku 2022 r. definicja wolnego zawodu nie obejmuje już między innymi lekarzy, techników dentystycznych, stomatologów, weterynarzy, pielęgniarek i położnych. Zatem spod naszych rozważań na temat ryczałtu wyłączona będzie 17% stawka podatku.

Stawka 14% – kiedy ją stosować?

Czternasto procentowa stawka ryczałtu obowiązywać będzie w przypadku świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej. Mowa tutaj o dziale 86 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, obejmuje on szeroki zakres działalności mającej związek ze zdrowiem i medycyną.

Dotyczy to przede wszystkim diagnostyki, leczenia, a także porad świadczonych przez lekarzy, ogólnej i specjalistycznej praktyki dentystycznej, włączając usługi ortodontyczne oraz praktykę pielęgniarek i położnych.

W tym zakresie mieścić będą się również usługi fizjoterapeutyczne i paramedyczne, usługi pogotowia ratunkowego oraz izb przyjęć. Ponadto wskazane zostały na przykład usługi prowadzone laboratoria przez apteki, szpitale i sanatoria.

Stawki ryczałtu 8,5% oraz 5,5%. Kiedy można zastosować?

Idąc dalej po ścieżce ryczałtowej ustawy rozważyć należy stawkę 8,5%, która jest właściwa dla ogólnej działalności usługowej. W przypadku protetyka należałoby zastosować ją w sytuacji, kiedy czynności przez niego wykonywane nie będą stanowić działalności wytwórczej. W omawianym przypadku 8,5% stawka może mieć zastosowanie wtedy, gdy wykonywane przez protetyka produkty powstają z cudzych materiałów i na czyjeś zlecenie. W takim wypadku działanie protetyka ogranicza się wyłącznie do odtworzenia niezindywidualizowanego projektu. Dotyczy to na przykład takiej sytuacji, w której protetyk właściwie nie ma do czynienia z leczeniem konkretnego pacjenta, wykonuje wyłącznie koronę (formę protezy zębowej) przy użyciu dostarczonych przez zlecającego specjalistycznych materiałów.

Działalność wytwórcza została wprost zdefiniowana w ustawie o ryczałcie i rozumiana jest jako działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika. Regulacja ta wskazuje na zastosowanie 5,5% stawki podatku w stosunku do działalności w wyniku, której powstają nowe produkty.

Stąd też uzasadnionym wydaje się być, że 5,5% stawka zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych będzie właściwa w przypadku działalności wykonywanej przez protetyka, jako że w wyniku jego pracy niewątpliwie powstają nowe produkty. Poparcie powyższego stanowiska znajduje odzwierciedlenie w licznych interpretacjach organów podatkowych i jest to wiodące stanowisko.

Zdaniem organów na ogół działalność wykonywana przez protetyka mieści się w definicji działalności wytwórczej, ze względu na specyfikę pracy, istotne jest również to, aby protetyk pracował na własnym materiale. Potwierdzenie tej tezy znaleźć można na przykład w jednej z interpretacji indywidualnych Dyrektora KIS o znaku 0115-KDIT3.4011.548.2022.1.PS z dnia 5 września 2022 r., mianowicie

“biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany powyżej, w szczególności opis kwalifikacyjny grupowania PKWiU 32.50.22 – sztuczne stawy; sprzęt i aparaty ortopedyczne; sztuczne zęby; wyroby protetyki dentystycznej; protezy pozostałych części ciała, gdzie indziej niesklasyfikowane, prowadzona działalność jest działalnością wytwórczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów protetyki stomatologicznej i wpasowuje się w definicję działalności wytwórczej”. Przeczytać możemy także, że “przychody z działalności wytwórczej podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%, o ile dany rodzaj działalności nie jest objęty innymi stawkami przewidzianymi w art. 12 omawianej ustawy podatkowej”.

Jak wybrać właściwą stawkę ryczałtu?

Kwestie dotyczące opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w przypadku wielu dziedzin budzą liczne kontrowersje i wątpliwości. Z przepisów trudno wywieść klarowne odpowiedzi na pytania, które naturalnie pojawiają się podczas podejmowania i wykonywania pracy zawodowej.

Należy jednak pamiętać, że w podatkach jak w życiu, nic nie jest czarne albo białe i każdy przypadek charakteryzuje się szczególnymi okolicznościami, które wpływają na ocenę konkretnego stanu rzeczy. Zatem istotne jest, aby indywidualnie rozpatrywać każdą zaistniałą sytuację. Jednym z dostępnych rozwiązań jest wystąpienie do organów podatkowych o interpretację indywidualną, w której uzyskamy odpowiedź na nurtujące nas podatkowe pytania na podstawie przedstawionego stanu faktycznego.

Agata Rokicińska, Kancelaria Mentzen

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Obowiązku stosowania KSeF można uniknąć. Jest kilka sposobów. Jednym jest uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

REKLAMA

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

REKLAMA

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

REKLAMA