REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawody medyczne. Jak określić właściwą stawkę ryczałtu?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
ryczałt zawody medyczne
ryczałt zawody medyczne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Określenie odpowiedniej stawki ryczałtu dla niektórych działalności może napotkać trudności, zwłaszcza w przypadku zawodów medycznych.

Stawka ryczałtu – stomatologia i podobne zawody

Nie zagłębiając się w zbytnio w technikalia konkretnych zawodów, można powiedzieć, że lekarz stomatolog zajmuje się funkcjonowaniem i leczeniem zębów.

REKLAMA

Autopromocja

Osoba w zawodzie technika dentystycznego posiada kwalifikacje do wykonywania prac techniczno-dentystycznych, polegających na projektowaniu i obróbce protez dentystycznych w pracowni protetycznej, jest również uprawniona do wykonywania określonych zabiegów.

Protetyka natomiast jest dziedziną nauki obejmującą zakres wiedzy zarówno medycznej, jak i technicznej, w ramach której wykonywane są protezy ze sztucznego materiału, służące do uzupełniania braków tkankowych, narządowych lub naczyniowych. Zatem protetyk to osoba samodzielnie wykonująca różnego rodzaju protezy na potrzeby wielu działów protetyki.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (2015 r.) wyroby protetyki dentystycznej wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zostały zakwalifikowane pod symbolem PKWiU 32.50.22. Klasyfikacja ta obejmuje sztuczne stawy; sprzęt i aparaty ortopedyczne; sztuczne zęby; wyroby protetyki dentystycznej; protezy pozostałych części ciała, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Wysokość różnych stawek ryczałtu

REKLAMA

W przypadku ustalenia właściwej stawki podatku na gruncie ustawy o ryczałcie dla świadczenia usług w zakresie protetyki pojawia się kilka możliwości. Mianowicie 5,5% stawka w ramach tzw. działalności wytwórczej, stawka 8,5% dotyczącą przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów z materiału powierzonego przez zamawiającego oraz stawka nawet 14% w przypadku usług w zakresie opieki zdrowotnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tegorocznymi zmianami w przepisach, od początku 2022 r. definicja wolnego zawodu nie obejmuje już między innymi lekarzy, techników dentystycznych, stomatologów, weterynarzy, pielęgniarek i położnych. Zatem spod naszych rozważań na temat ryczałtu wyłączona będzie 17% stawka podatku.

Stawka 14% – kiedy ją stosować?

Czternasto procentowa stawka ryczałtu obowiązywać będzie w przypadku świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej. Mowa tutaj o dziale 86 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, obejmuje on szeroki zakres działalności mającej związek ze zdrowiem i medycyną.

Dotyczy to przede wszystkim diagnostyki, leczenia, a także porad świadczonych przez lekarzy, ogólnej i specjalistycznej praktyki dentystycznej, włączając usługi ortodontyczne oraz praktykę pielęgniarek i położnych.

W tym zakresie mieścić będą się również usługi fizjoterapeutyczne i paramedyczne, usługi pogotowia ratunkowego oraz izb przyjęć. Ponadto wskazane zostały na przykład usługi prowadzone laboratoria przez apteki, szpitale i sanatoria.

Stawki ryczałtu 8,5% oraz 5,5%. Kiedy można zastosować?

Idąc dalej po ścieżce ryczałtowej ustawy rozważyć należy stawkę 8,5%, która jest właściwa dla ogólnej działalności usługowej. W przypadku protetyka należałoby zastosować ją w sytuacji, kiedy czynności przez niego wykonywane nie będą stanowić działalności wytwórczej. W omawianym przypadku 8,5% stawka może mieć zastosowanie wtedy, gdy wykonywane przez protetyka produkty powstają z cudzych materiałów i na czyjeś zlecenie. W takim wypadku działanie protetyka ogranicza się wyłącznie do odtworzenia niezindywidualizowanego projektu. Dotyczy to na przykład takiej sytuacji, w której protetyk właściwie nie ma do czynienia z leczeniem konkretnego pacjenta, wykonuje wyłącznie koronę (formę protezy zębowej) przy użyciu dostarczonych przez zlecającego specjalistycznych materiałów.

Działalność wytwórcza została wprost zdefiniowana w ustawie o ryczałcie i rozumiana jest jako działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika. Regulacja ta wskazuje na zastosowanie 5,5% stawki podatku w stosunku do działalności w wyniku, której powstają nowe produkty.

Stąd też uzasadnionym wydaje się być, że 5,5% stawka zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych będzie właściwa w przypadku działalności wykonywanej przez protetyka, jako że w wyniku jego pracy niewątpliwie powstają nowe produkty. Poparcie powyższego stanowiska znajduje odzwierciedlenie w licznych interpretacjach organów podatkowych i jest to wiodące stanowisko.

Zdaniem organów na ogół działalność wykonywana przez protetyka mieści się w definicji działalności wytwórczej, ze względu na specyfikę pracy, istotne jest również to, aby protetyk pracował na własnym materiale. Potwierdzenie tej tezy znaleźć można na przykład w jednej z interpretacji indywidualnych Dyrektora KIS o znaku 0115-KDIT3.4011.548.2022.1.PS z dnia 5 września 2022 r., mianowicie

“biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany powyżej, w szczególności opis kwalifikacyjny grupowania PKWiU 32.50.22 – sztuczne stawy; sprzęt i aparaty ortopedyczne; sztuczne zęby; wyroby protetyki dentystycznej; protezy pozostałych części ciała, gdzie indziej niesklasyfikowane, prowadzona działalność jest działalnością wytwórczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów protetyki stomatologicznej i wpasowuje się w definicję działalności wytwórczej”. Przeczytać możemy także, że “przychody z działalności wytwórczej podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%, o ile dany rodzaj działalności nie jest objęty innymi stawkami przewidzianymi w art. 12 omawianej ustawy podatkowej”.

Jak wybrać właściwą stawkę ryczałtu?

Kwestie dotyczące opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w przypadku wielu dziedzin budzą liczne kontrowersje i wątpliwości. Z przepisów trudno wywieść klarowne odpowiedzi na pytania, które naturalnie pojawiają się podczas podejmowania i wykonywania pracy zawodowej.

Należy jednak pamiętać, że w podatkach jak w życiu, nic nie jest czarne albo białe i każdy przypadek charakteryzuje się szczególnymi okolicznościami, które wpływają na ocenę konkretnego stanu rzeczy. Zatem istotne jest, aby indywidualnie rozpatrywać każdą zaistniałą sytuację. Jednym z dostępnych rozwiązań jest wystąpienie do organów podatkowych o interpretację indywidualną, w której uzyskamy odpowiedź na nurtujące nas podatkowe pytania na podstawie przedstawionego stanu faktycznego.

Agata Rokicińska, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA