REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie samochodu wycofanego z działalności

Rozliczenie samochodu wycofanego z działalności / Fotolia
Rozliczenie samochodu wycofanego z działalności / Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wycofanie samochodu z majątku trwałego firmy i przekazanie go na potrzeby prywatne podatnika (np. właściciela jednoosobowej firmy, wspólnika spółki cywilnej lub wspólnika spółki jawnej), co do zasady, nie powoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Artykuł pochodzi z

Autopromocja

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 updof za przychód z działalności gospodarczej uznaje się również „przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą”. Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej i przekazanie go na cele osobiste podatnika nie jest odpłatnym zbyciem, wobec czego nie powoduje powstania przychodu podatkowego.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. We wrześniu 2012 r. zakupił do firmy samochód osobowy, który wprowadził do ewidencji środków trwałych. Od wartości początkowej auta dokonywał odpisów amortyzacyjnych. W październiku 2014 r. przedsiębiorca wycofał samochód z działalności gospodarczej i przeznaczył go na cele osobiste. W związku z wycofaniem samochodu z działalności nie powstaje przychód podatkowy. I to niezależnie od tego, czy auto zostało zamortyzowane, czy też nie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobne skutki w PIT wystąpią w przypadku wycofania samochodu, np. ze spółki cywilnej lub spółki jawnej, i przekazania go na potrzeby osobiste wszystkich wspólników lub jednego z nich (choć w tym ostatnim przypadku jest to nieco bardziej złożone). Dla przykładu, samochód nabyty w czasie trwania umowy spółki cywilnej stanowi wspólny, niepodzielny majątek wszystkich wspólników (współwłasność łączną). Każdy ze wspólników ma równe prawa do całego auta. Wspólnicy mogą wycofać samochód z działalności, przekształcając współwłasność łączną na współwłasność ułamkową lub na własność jednego ze wspólników.

Polecamy: Samochód w firmie 2015 – multipakiet

PRZYKŁAD

W spółce cywilnej jest dwóch wspólników – X i Y, z których każdy uczestniczy w zyskach i stratach w 50%. W 2011 r. zakupili oni do firmy samochód (współwłasność łączna). W 2014 r. na podstawie podjętej uchwały postanowili wycofać samochód z działalności, zamieniając współwłasność łączną na współwłasność ułamkową, tak by po wycofaniu samochodu każdemu ze wspólników przysługiwał 50% udział we własności (udział we współwłasności auta odpowiada udziałom w spółce). Po kilku dniach od wycofania auta wspólnik X sprzedał swój 50% udział w samochodzie córce wspólnika Y.

1. Wycofanie samochodu z działalności, na skutek przesunięcia z firmowego majątku wspólników do ich majątków prywatnych, nie powoduje u żadnego z nich opodatkowania PIT.

2. Dopiero sprzedaż udziału we współwłasności auta stanowi dla wspólnika X przychód podatkowy.

Szczególnym przypadkiem jest przeniesienie współwłasności samochodu nabytego w trakcie działalności spółki osobowej tylko na jednego ze wspólników, co może wymagać ewentualnego ustalenia sposobu rozliczenia pomiędzy pozostałymi wspólnikami.

PRZYKŁAD

Wspólnikami spółki cywilnej są dwie osoby fizyczne, z których każda ma prawo do udziału w zyskach i stratach spółki w 50% (wspólnicy X i Y). Wspólnicy podjęli uchwałę, na podstawie której postanowili przekazać samochód osobowy, będący środkiem trwałym firmy, na cele prywatne wspólnika Y (bez zmniejszania jego udziału kapitałowego w spółce). Przejęcie samochodu na własność prywatną wspólnika Y wymaga zniesienia współwłasności. Postanowiono, że z tytułu zniesienia współwłasności wspólnik X otrzyma zapłatę.

1. Wycofanie samochodu ze spółki cywilnej i przekazanie go na cele osobiste wspólnika Y, który stał się jego wyłącznym właścicielem, nie powoduje powstania przychodu podatkowego u tego wspólnika.

2. Odpłatne zbycie udziału we współwłasności samochodu stanowi dla wspólnika X przychód podatkowy.

W praktyce dość często spotyka się przypadki wycofania ze spółki osobowej samochodu, który wcześniej został do niej wniesiony przez wspólnika w formie aportu.

Aneta Szwęch


Cały artykuł na INFORFK: Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej – skutki podatkowe


Artykuł omawia zasady opodatkowania związane z wycofaniem samochodu z działalności gospodarczej. Wskazuje, jakie konsekwencje podatkowe powodują różne możliwości przekazania firmowego auta. Materiał zawiera praktyczne przykłady obrazujące skutki podatkowe w przypadku wycofania samochodu z działalności.


Czytaj także:

„Wycofanie samochodu osobowego z działalności gospodarczej” >>

„Jak rozliczyć VAT od samochodu wycofanego z działalności” >>

„Czy wycofanie samochodu dostawczego z działalności skutkuje obowiązkiem korekty odliczonego VAT” >>


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA