Wybór kwartalnych zaliczek na PIT tylko do 20 lutego
REKLAMA
REKLAMA
Kwartalne rozliczenie podatku dochodowego dostępne jest tylko dla tzw. małych podatników (tj. tych, których sprzedaż brutto w poprzednim roku nie przekroczyła 5 015 000 zł) oraz dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. O ile startujący z biznesem mogą wybrać tę formę rozliczeń przed założeniem firmy, nie później jednak niż przed dniem uzyskania pierwszego przychodu, o tyle mali podatnicy mają na to czas wyłącznie raz w roku – do 20 lutego.
REKLAMA
Zdecydowani muszą pisemnie poinformować do piątku o wyborze kwartalnego PIT-u naczelnika swojego urzędu skarbowego. Zawiadomienie nie ma określonego wzoru, ale część urzędów skarbowych udostępnia przykładowy format. Nie trzeba tu czekać na żadną decyzję fiskusa. Można też zaktualizować swój wpis do CEIDG, poprzez formularz CEIDG-1. W okienku nr 19 należy zaznaczyć rozliczenie kwartalne.
Rozpoczynający działalność mogą wybrać kwartalne rozliczenie, o ile w roku rozpoczęcia tej działalności oraz w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadzili już jakiejś firmy samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej. Kwartału w PIT-cie nie może wybrać też osoba, której mąż czy żona prowadzili w tym okresie własną działalność, jeśli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD
Terminy przelewów na konto fiskusa
Kwartalne rozliczenie PIT-u oznacza wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy cztery razy w roku, odpowiednio do 20. kwietnia za I kwartał, do 20. lipca za II kwartał, do 20. października za III kwartał i do 20. stycznia za kwartał ostatni. Obowiązek wpłacania zaliczki na PIT powstaje, licząc od kwartału, w którym dochody przedsiębiorcy przekroczą kwotę wolną od podatku (3091 zł).
Korzyści z wpłat cztery razy do roku
Wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy co kwartał, a nie co miesiąc, daje możliwość odroczenia płatności na rzecz fiskusa nawet o trzy miesiące. To oznacza, że pieniądze zostają na dłużej w firmie i przedsiębiorca może np. zakładać krótkoterminowe lokaty czy inwestować i dzięki temu zwiększać swoją płynność finansową. Problemem przy kwartalnym rozliczeniu może okazać się konieczność gromadzenia co kwartał większych kwot, niż przy wpłatach miesięcznych. Można temu jednak zaradzić, zakładając oddzielny rachunek bankowy, na którym przedsiębiorca będzie systematycznie odkładał środki na podatek. Kwartalne rozliczenie wymaga zwiększonej dyscypliny zarządzania wydatkami firmy.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Katarzyna Miazek, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat