REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór kwartalnych zaliczek na PIT tylko do 20 lutego

Wybór kwartalnego rozliczania PIT tylko do 20 lutego
Wybór kwartalnego rozliczania PIT tylko do 20 lutego
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do piątku 20 lutego 2015 r. mali podatnicy mogą zdecydować, czy chcą rozliczać się z fiskusem z PIT-u tylko cztery razy w bieżącym 2015 roku. Na odłożeniu zapłaty podatku można „zarobić”, przeznaczając bieżące środki na krótkoterminowe lokaty czy inwestycje.

Kwartalne rozliczenie podatku dochodowego dostępne jest tylko dla tzw. małych podatników (tj. tych, których sprzedaż brutto w poprzednim roku nie przekroczyła 5 015 000 zł) oraz dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. O ile startujący z biznesem mogą wybrać tę formę rozliczeń przed założeniem firmy, nie później jednak niż przed dniem uzyskania pierwszego przychodu, o tyle mali podatnicy mają na to czas wyłącznie raz w roku – do 20 lutego.

REKLAMA

Autopromocja

Zdecydowani muszą pisemnie poinformować do piątku o wyborze kwartalnego PIT-u naczelnika swojego urzędu skarbowego. Zawiadomienie nie ma określonego wzoru, ale część urzędów skarbowych udostępnia przykładowy format. Nie trzeba tu czekać na żadną decyzję fiskusa. Można też zaktualizować swój wpis do CEIDG, poprzez formularz CEIDG-1. W okienku nr 19 należy zaznaczyć rozliczenie kwartalne.

Rozpoczynający działalność mogą wybrać kwartalne rozliczenie, o ile w roku rozpoczęcia tej działalności oraz w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadzili już jakiejś firmy samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej. Kwartału w PIT-cie nie może wybrać też osoba, której mąż czy żona prowadzili w tym okresie własną działalność, jeśli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Terminy przelewów na konto fiskusa

Kwartalne rozliczenie PIT-u oznacza wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy cztery razy w roku, odpowiednio do 20. kwietnia za I kwartał, do 20. lipca za II kwartał, do 20. października za III kwartał i do 20. stycznia za kwartał ostatni. Obowiązek wpłacania zaliczki na PIT powstaje, licząc od kwartału, w którym dochody przedsiębiorcy przekroczą kwotę wolną od podatku (3091 zł).

Korzyści z wpłat cztery razy do roku

Wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy co kwartał, a nie co miesiąc, daje możliwość odroczenia płatności na rzecz fiskusa nawet o trzy miesiące. To oznacza, że pieniądze zostają na dłużej w firmie i przedsiębiorca może np. zakładać krótkoterminowe lokaty czy inwestować i dzięki temu zwiększać swoją płynność finansową. Problemem przy kwartalnym rozliczeniu może okazać się konieczność gromadzenia co kwartał większych kwot, niż przy wpłatach miesięcznych. Można temu jednak zaradzić, zakładając oddzielny rachunek bankowy, na którym przedsiębiorca będzie systematycznie odkładał środki na podatek. Kwartalne rozliczenie wymaga zwiększonej dyscypliny zarządzania wydatkami firmy.

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Katarzyna Miazek, Tax Care

Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA