REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór kwartalnych zaliczek na PIT tylko do 20 lutego

Wybór kwartalnego rozliczania PIT tylko do 20 lutego
Wybór kwartalnego rozliczania PIT tylko do 20 lutego
Fotolia

REKLAMA

Do piątku 20 lutego 2015 r. mali podatnicy mogą zdecydować, czy chcą rozliczać się z fiskusem z PIT-u tylko cztery razy w bieżącym 2015 roku. Na odłożeniu zapłaty podatku można „zarobić”, przeznaczając bieżące środki na krótkoterminowe lokaty czy inwestycje.

Kwartalne rozliczenie podatku dochodowego dostępne jest tylko dla tzw. małych podatników (tj. tych, których sprzedaż brutto w poprzednim roku nie przekroczyła 5 015 000 zł) oraz dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. O ile startujący z biznesem mogą wybrać tę formę rozliczeń przed założeniem firmy, nie później jednak niż przed dniem uzyskania pierwszego przychodu, o tyle mali podatnicy mają na to czas wyłącznie raz w roku – do 20 lutego.

Zdecydowani muszą pisemnie poinformować do piątku o wyborze kwartalnego PIT-u naczelnika swojego urzędu skarbowego. Zawiadomienie nie ma określonego wzoru, ale część urzędów skarbowych udostępnia przykładowy format. Nie trzeba tu czekać na żadną decyzję fiskusa. Można też zaktualizować swój wpis do CEIDG, poprzez formularz CEIDG-1. W okienku nr 19 należy zaznaczyć rozliczenie kwartalne.

Rozpoczynający działalność mogą wybrać kwartalne rozliczenie, o ile w roku rozpoczęcia tej działalności oraz w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadzili już jakiejś firmy samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej. Kwartału w PIT-cie nie może wybrać też osoba, której mąż czy żona prowadzili w tym okresie własną działalność, jeśli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Terminy przelewów na konto fiskusa

Kwartalne rozliczenie PIT-u oznacza wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy cztery razy w roku, odpowiednio do 20. kwietnia za I kwartał, do 20. lipca za II kwartał, do 20. października za III kwartał i do 20. stycznia za kwartał ostatni. Obowiązek wpłacania zaliczki na PIT powstaje, licząc od kwartału, w którym dochody przedsiębiorcy przekroczą kwotę wolną od podatku (3091 zł).

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Korzyści z wpłat cztery razy do roku

Wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy co kwartał, a nie co miesiąc, daje możliwość odroczenia płatności na rzecz fiskusa nawet o trzy miesiące. To oznacza, że pieniądze zostają na dłużej w firmie i przedsiębiorca może np. zakładać krótkoterminowe lokaty czy inwestować i dzięki temu zwiększać swoją płynność finansową. Problemem przy kwartalnym rozliczeniu może okazać się konieczność gromadzenia co kwartał większych kwot, niż przy wpłatach miesięcznych. Można temu jednak zaradzić, zakładając oddzielny rachunek bankowy, na którym przedsiębiorca będzie systematycznie odkładał środki na podatek. Kwartalne rozliczenie wymaga zwiększonej dyscypliny zarządzania wydatkami firmy.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Katarzyna Miazek, Tax Care

Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA