Pieniądze otrzymane w wyniku zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce jawnej bez PIT
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 24 sierpnia 2016 r. (sygn. I SA/Kr 813/16).
REKLAMA
Sprawa dotyczyła podatnika, który zamierza zostać wspólnikiem spółki jawnej, powstałej z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej (SKA). Umowa spółki jawnej będzie dopuszczać zmniejszenie udziałów kapitałowych poszczególnych wspólników po uzyskaniu zgody pozostałych wspólników. Ewentualne zmniejszenie udziału kapitałowego będzie polegać na wypłatach przez spółkę jawną na rzecz podatnika środków pieniężnych w wysokości odpowiadającej częściowej wartości wkładu podatnika do spółki jawnej określonego w umowie spółki. Łączna wysokość wypłat środków pieniężnych na rzecz podatnika, dokonanych przez spółkę jawną tytułem zmniejszenia udziału kapitałowego podatnika będzie niższa niż określona w umowie spółki jawnej wartość wkładu podatnika do spółki jawnej.
Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy wypłata przez spółkę jawną na rzecz podatnika środków pieniężnych tytułem zmniejszenia udziału kapitałowego podatnika w spółce jawnej spowoduje po jego stronie powstanie przychodu na gruncie ustawy o PIT.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że po jego stronie nie powstanie przychód. Żaden z przepisów ustawy o PIT nie wskazuje bowiem, że tak należy zakwalifikować środki pieniężne otrzymane tytułem zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce osobowej. Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska powołał się na liczne orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie.
Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że w przedmiotowej sytuacji powstanie przychód, który należy zaliczyć do określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT źródła przychodów, jakim są m.in. prawa majątkowe. Dodatkowo zdaniem organu zawarty w art. 18 ustawy o PIT katalog praw majątkowych jest jedynie przykładowy. Do przychodów z tego źródła należy zaliczyć także świadczenia otrzymane przez wspólnika spółki osobowej z tytułu obniżenia wkładu w tej spółce.
Sprawa trafiła do WSA w Krakowie. Zdaniem sądu z samego charakteru praw majątkowych wymienionych w art. 18 ustawy o PIT wynika, że przepis ten nie dotyczy praw udziałowych, praw związanych z udziałem w spółkach prawa handlowego, w tym spółkach osobowych. W ocenie sądu, wbrew twierdzeniom organu, ustawa o PIT nie zawiera przepisów dających podstawę do opodatkowania tego rodzaju wypłat.
Wybór przepisów
Ustawa o PIT
Art. 10 ust. 1 Źródłami przychodów są:
7) kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;
Art. 18. Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Patrycja Łukasiewicz
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat