Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu na własność nie ma wpływu na PIT

REKLAMA
REKLAMA
Warunkiem opodatkowania takiej sprzedaży jest to, że musi się ona zdarzyć przed upływem 5 lat, liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości. Tak więc, mieszkanie kupione w roku 2006 będziemy mogli sprzedać bez płacenia PIT-u dopiero od 1 stycznia 2012 r. (bo 5 lat od 31 grudnia 2006 r. mija 31 grudnia 2011 r.).
REKLAMA
W Polskiej rzeczywistości mamy jednak do czynienia z wielością różnorodnych praw do własności lokalu, które częstokroć ulegają przekształceniu, tj. najczęściej dochodzi do zamiany różnych praw własności spółdzielczej.
Czy w takich przypadkach musimy płacić PIT z tego tytułu, a jeżeli nie, to czy data tej zamiany na wpływ na liczenie ww. pięcioletniego terminu w przypadku zbycia tej nieruchomości ?
Stanowisko organów skarbowych w tej sprawie jest na szczęście logiczne i przyjazne podatnikom.
Jak wynika przykładowo z indywidualnych interpretacji nr IBPBII/2/415-751/10/NG z dnia 9 września 2010 r. czy nr IPPB1/415-54/11-2/JB z dnia 21 marca 2011 r., wydanych przez Dyrektorów Izb Skarbowych w Katowicach i Warszawie, przeniesienie prawa własności lokalu na osobę, która miała dotychczas do niego spółdzielcze prawo własnościowe nie jest nabyciem lokalu, ale tylko przekształceniem formy prawnej władania rzeczą.
Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?
Skutkiem powyższego, zmiana rodzaju prawa do lokalu nie jest jego zbyciem, czy nabyciem i nie podlega opodatkowaniu PIT. Również nie ma wpływu na bieg ww. 5-letniego terminu, tj. można sprzedać taki lokal bez podatku nawet na następny dzień po przekształceniu prawa własności, jeżeli pierwotne nabycie nastąpiło przed ww. 5-latami.
REKLAMA
REKLAMA