reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Czy małżonkowie, którzy złożyli odrębne zeznania podatkowe, mogą poprzez korektę złożyć wspólne zeznanie

Czy małżonkowie, którzy złożyli odrębne zeznania podatkowe, mogą poprzez korektę złożyć wspólne zeznanie

Gdy małżonkowie złożyli odrębne zeznania, a następnie uznali, że chcą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania, to do dnia, w którym upływa termin określony dla złożenia zeznania (30 kwietnia), mogą dokonać ich korekty składając wspólne zeznanie. Późniejsze złożenie oświadczenia, podobnie jak złożenie wspólnej deklaracji korygującej pozbawi małżonków prawa do rozliczenia łącznego.

Zasadą opodatkowania dochodów jest, że każdy podatnik rozlicza się odrębnie i płaci podatek od swoich dochodów. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszczają jednak wyjątki od odrębnego opodatkowania. Dotyczą one dla przykładu rodziców samotnie wychowujących dzieci, którzy mogą rozliczać się wspólnie z dziećmi oraz wspólnego opodatkowania małżeństw.

Taką formę opodatkowania można uznać za preferencyjną i korzystną dla małżonków, szczególnie wtedy, gdy ich dochody są na tyle zróżnicowane, że mieszczą się w różnych przedziałach skali podatkowej. Jeżeli dochody małżonków mieszczą się w tym samym przedziale, wspólne opodatkowanie nie ma wpływu na wysokość podatku.

Wspólne opodatkowanie małżonków jest możliwe, gdy małżonkowie spełnią określone w ustawie warunki:

- oboje podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,

- złożą stosowny wniosek we wspólnym zeznaniu podatkowym,

- oboje uzyskali dochód albo tylko jeden z nich uzyskał dochód,

- cały rok byli małżeństwem,

- pozostają we wspólności majątkowej.

Aby skorzystać, ze wspólnego rozliczenia dochodów małżonkowie muszą złożyć wniosek w ustawowym terminie o chęci wspólnego opodatkowania. Polega on na zakreśleniu odpowiedniego pola na formularzu zeznania rocznego, podpisaniu zeznania i złożenia go w urzędzie skarbowym. Termin złożenia wniosku jest taki sam, jak w przypadku zeznania rocznego (czyli do końca kwietnia roku następującego po roku, za który się rozliczamy).

Wniosek, o wspólne opodatkowanie może być wyrażony przez jednego z małżonków. Złożenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Innymi słowy, jeśli podpis pod deklaracją złoży jeden z małżonków, to jest ona tak samo ważna, jak deklaracja podpisana przez obydwoje. Na podpisywanie deklaracji przez jednego małżonka należy uważać, gdyż podpisujący formularz małżonek ponosi wówczas odpowiedzialność karną za podane w deklaracji dane, w tym również dane dotyczące przychodów współmałżonka.

Gdyby informacje były nieprawidłowe (np. drugi małżonek podał je niezgodnie z prawdą), to podpisujący może ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną – skarbową za błędy w deklaracji.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama