REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?

Agnieszka Sakowska
Ekspert podatkowy
Magdalena Pancewicz
Ekspert podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?
Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1. stycznia 2007 r. wprowadzona została w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) do katalogu odliczeń od podatku ulga prorodzinna. Liczne kontrowersje związane z pierwotnym brzmieniem przepisu doprowadziły do tego, że od stycznia 2009 roku regulacji nadano nową formę, doprecyzowano niektóre sformułowania a jednocześnie poszerzono krąg podatników uprawnionych do skorzystania z ulgi, jak i dzieci, na które ulga przysługuje.

Kto może skorzystać z ulgi?

REKLAMA

Autopromocja

Podkreślić należy, iż w zeznaniu rocznym ulgę mogą uwzględnić jedynie podatnicy uzyskujący dochody opodatkowane na ogólnych zasadach, przy zastosowaniu skali podatkowej.

W konsekwencji prawa do odliczenia ulgi nie mają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały jedną z uproszczonych form opodatkowania (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), oraz podatnicy, którzy zdecydowali się na opłacanie podatku liniowego.

Ze względu na fakt, iż ulga dotyczy jedynie podatku dochodowego od osób fizycznych, z tej preferencji podatkowej nie mogą skorzystać osoby, które podatku dochodowego w ogóle nie płacą, jak na przykład osoby uiszczające podatek rolny.

Warto wskazać, iż osoby samotnie wychowujące dzieci, które mają prawo do preferencyjnego sposobu określenia wysokości podatku mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na takich samych zasadach, jak podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie warunki musi spełniać podatnik posiadający pełnoletnie dziecko?

Z ulgi może skorzystać podatnik utrzymujący pełnoletnie dzieci, spełniające określone w przepisie warunki (omówione poniżej), m.in. w związku z wykonywaniem ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego (por. art. 27f ust. 6 ustawy o PIT).

Tym samym skorzystanie z powyższego odliczenia dla podatnika utrzymującego pełnoletnie dziecko będzie możliwe, o ile zostanie wykazane, iż na podatniku ciąży obowiązek alimentacyjny.

W tym celu należy się odwołać do przepisu art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepis ten stanowi, iż rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Zaznaczyć należy, iż dla wypełniania obowiązku alimentacyjnego nie ma znaczenia, czy dziecko w trackie studiów mieszka z rodzicami, czy też w związku ze studiami przeniosło się do innego miasta.

Jeżeli dziecko będące na naszym utrzymaniu nie uzyskuje dochodów pozwalających mu na samodzielne utrzymanie się, wówczas podatnik może rozważyć możliwość zastosowania powyższego odliczenia, o ile dziecko będące na jego utrzymaniu spełnia warunki określone w ustawie o PIT.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Podatki 2011

Jakie warunki musi spełniać pełnoletnie dziecko?

Ustawa określa dwie odrębne kategorie pełnoletnich dzieci, na które przysługuje ulga prorodzinna. Jedną grupę stanowią warunki wymagane w stosunku do dzieci uczących się, drugą grupę warunki dla dzieci otrzymujących dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Jednocześnie z całościowej analizy przepisu wynika, iż rodzić traci prawo do ulgi, począwszy od miesiąca w którym dziecko weszło w związek małżeński, mimo że dziecka może nadal spełniać warunki opisane poniżej.

Dzieci uczące się

Rodzic ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o wartość ulgi prorodzinnej, jeżeli w roku podatkowym wykonywał obowiązek alimentacyjny nad pełnoletnim dzieckiem, które:

1) nie ukończyło 25. roku życia,

2) uczy się w szkołach, o których mowa w przepisach ustawy z 7.9.1991 r. o systemie oświaty lub w przepisach ustawy z 27.7.2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie,

3) w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu według skali lub dochodów kapitałowych opodatkowanych ryczałtem, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę obliczoną jako iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, o których mowa w pierwszym przedziale skali podatkowej (na rok 2010 jest to kwota 3089 zł), z wyjątkiem renty rodzinnej.

Dzieci otrzymujące dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną

REKLAMA

Do ulgi prorodzinnej prawo ma także rodzic wykonujący obowiązek alimentacyjny nad pełnoletnim dzieckiem, które bez względu na ich wiek, otrzymywało zgodnie z odrębnymi przepisami zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych z 28.11.2003 r., zaś zasady i tryb przyznawania renty socjalnej określa ustawa z 27.6.2003 r. o rencie socjalnej.

Zaznaczyć należy, iż odliczenie na dzieci jest odliczeniem miesięcznym co oznacza, iż za każdy miesiąc, za który podatnik chce skorzystać z odliczenia, muszą być badane przesłanki dla jego zastosowania określone powyżej.

Wysokość ulgi prorodzinnej

Odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali (1/6 z 556,02 zł tj.92,67 zł miesięcznie) za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wypełniał obowiązek alimentacyjny, zaś dziecko spełniało przesłanki do objęcia go powyższym zwolnieniem tj. wypełnia przesłanki określone powyżej oraz nie wstąpiło w związek małżeński lub na podstawie orzeczenia sądu nie zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych. Roczna kwota odliczenia za rok 2010 wynosi 1112,04 zł.

Udokumentowanie prawa do skorzystania z ulgi

Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia. Tytułem przykładu jako dowody należy powołać następujące dokumenty:
1) odpis aktu urodzenia dziecka;
2) zaświadczenie organu rentowego o przyznaniu renty socjalnej;
3) zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA