reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?

Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?

Z dniem 1. stycznia 2007 r. wprowadzona została w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) do katalogu odliczeń od podatku ulga prorodzinna. Liczne kontrowersje związane z pierwotnym brzmieniem przepisu doprowadziły do tego, że od stycznia 2009 roku regulacji nadano nową formę, doprecyzowano niektóre sformułowania a jednocześnie poszerzono krąg podatników uprawnionych do skorzystania z ulgi, jak i dzieci, na które ulga przysługuje.

Podkreślić należy, iż w zeznaniu rocznym ulgę mogą uwzględnić jedynie podatnicy uzyskujący dochody opodatkowane na ogólnych zasadach, przy zastosowaniu skali podatkowej.

W konsekwencji prawa do odliczenia ulgi nie mają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały jedną z uproszczonych form opodatkowania (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), oraz podatnicy, którzy zdecydowali się na opłacanie podatku liniowego.

Ze względu na fakt, iż ulga dotyczy jedynie podatku dochodowego od osób fizycznych, z tej preferencji podatkowej nie mogą skorzystać osoby, które podatku dochodowego w ogóle nie płacą, jak na przykład osoby uiszczające podatek rolny.

Warto wskazać, iż osoby samotnie wychowujące dzieci, które mają prawo do preferencyjnego sposobu określenia wysokości podatku mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na takich samych zasadach, jak podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych.

Z ulgi może skorzystać podatnik utrzymujący pełnoletnie dzieci, spełniające określone w przepisie warunki (omówione poniżej), m.in. w związku z wykonywaniem ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego (por. art. 27f ust. 6 ustawy o PIT).

Tym samym skorzystanie z powyższego odliczenia dla podatnika utrzymującego pełnoletnie dziecko będzie możliwe, o ile zostanie wykazane, iż na podatniku ciąży obowiązek alimentacyjny.

W tym celu należy się odwołać do przepisu art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepis ten stanowi, iż rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Zaznaczyć należy, iż dla wypełniania obowiązku alimentacyjnego nie ma znaczenia, czy dziecko w trackie studiów mieszka z rodzicami, czy też w związku ze studiami przeniosło się do innego miasta.

Jeżeli dziecko będące na naszym utrzymaniu nie uzyskuje dochodów pozwalających mu na samodzielne utrzymanie się, wówczas podatnik może rozważyć możliwość zastosowania powyższego odliczenia, o ile dziecko będące na jego utrzymaniu spełnia warunki określone w ustawie o PIT.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Podatki 2011

Ustawa określa dwie odrębne kategorie pełnoletnich dzieci, na które przysługuje ulga prorodzinna. Jedną grupę stanowią warunki wymagane w stosunku do dzieci uczących się, drugą grupę warunki dla dzieci otrzymujących dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?
Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama