REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?

Agnieszka Sakowska
Ekspert podatkowy
Magdalena Pancewicz
Ekspert podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?
Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1. stycznia 2007 r. wprowadzona została w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) do katalogu odliczeń od podatku ulga prorodzinna. Liczne kontrowersje związane z pierwotnym brzmieniem przepisu doprowadziły do tego, że od stycznia 2009 roku regulacji nadano nową formę, doprecyzowano niektóre sformułowania a jednocześnie poszerzono krąg podatników uprawnionych do skorzystania z ulgi, jak i dzieci, na które ulga przysługuje.

Kto może skorzystać z ulgi?

Autopromocja

Podkreślić należy, iż w zeznaniu rocznym ulgę mogą uwzględnić jedynie podatnicy uzyskujący dochody opodatkowane na ogólnych zasadach, przy zastosowaniu skali podatkowej.

W konsekwencji prawa do odliczenia ulgi nie mają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały jedną z uproszczonych form opodatkowania (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), oraz podatnicy, którzy zdecydowali się na opłacanie podatku liniowego.

Ze względu na fakt, iż ulga dotyczy jedynie podatku dochodowego od osób fizycznych, z tej preferencji podatkowej nie mogą skorzystać osoby, które podatku dochodowego w ogóle nie płacą, jak na przykład osoby uiszczające podatek rolny.

Warto wskazać, iż osoby samotnie wychowujące dzieci, które mają prawo do preferencyjnego sposobu określenia wysokości podatku mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na takich samych zasadach, jak podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie warunki musi spełniać podatnik posiadający pełnoletnie dziecko?

Z ulgi może skorzystać podatnik utrzymujący pełnoletnie dzieci, spełniające określone w przepisie warunki (omówione poniżej), m.in. w związku z wykonywaniem ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego (por. art. 27f ust. 6 ustawy o PIT).

Tym samym skorzystanie z powyższego odliczenia dla podatnika utrzymującego pełnoletnie dziecko będzie możliwe, o ile zostanie wykazane, iż na podatniku ciąży obowiązek alimentacyjny.

W tym celu należy się odwołać do przepisu art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepis ten stanowi, iż rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Zaznaczyć należy, iż dla wypełniania obowiązku alimentacyjnego nie ma znaczenia, czy dziecko w trackie studiów mieszka z rodzicami, czy też w związku ze studiami przeniosło się do innego miasta.

Jeżeli dziecko będące na naszym utrzymaniu nie uzyskuje dochodów pozwalających mu na samodzielne utrzymanie się, wówczas podatnik może rozważyć możliwość zastosowania powyższego odliczenia, o ile dziecko będące na jego utrzymaniu spełnia warunki określone w ustawie o PIT.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Podatki 2011

Jakie warunki musi spełniać pełnoletnie dziecko?

Ustawa określa dwie odrębne kategorie pełnoletnich dzieci, na które przysługuje ulga prorodzinna. Jedną grupę stanowią warunki wymagane w stosunku do dzieci uczących się, drugą grupę warunki dla dzieci otrzymujących dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Autopromocja

Jednocześnie z całościowej analizy przepisu wynika, iż rodzić traci prawo do ulgi, począwszy od miesiąca w którym dziecko weszło w związek małżeński, mimo że dziecka może nadal spełniać warunki opisane poniżej.

Dzieci uczące się

Rodzic ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o wartość ulgi prorodzinnej, jeżeli w roku podatkowym wykonywał obowiązek alimentacyjny nad pełnoletnim dzieckiem, które:

Autopromocja

1) nie ukończyło 25. roku życia,

2) uczy się w szkołach, o których mowa w przepisach ustawy z 7.9.1991 r. o systemie oświaty lub w przepisach ustawy z 27.7.2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie,

3) w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu według skali lub dochodów kapitałowych opodatkowanych ryczałtem, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę obliczoną jako iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, o których mowa w pierwszym przedziale skali podatkowej (na rok 2010 jest to kwota 3089 zł), z wyjątkiem renty rodzinnej.

Dzieci otrzymujące dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną

Do ulgi prorodzinnej prawo ma także rodzic wykonujący obowiązek alimentacyjny nad pełnoletnim dzieckiem, które bez względu na ich wiek, otrzymywało zgodnie z odrębnymi przepisami zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych z 28.11.2003 r., zaś zasady i tryb przyznawania renty socjalnej określa ustawa z 27.6.2003 r. o rencie socjalnej.

Zaznaczyć należy, iż odliczenie na dzieci jest odliczeniem miesięcznym co oznacza, iż za każdy miesiąc, za który podatnik chce skorzystać z odliczenia, muszą być badane przesłanki dla jego zastosowania określone powyżej.

Wysokość ulgi prorodzinnej

Odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali (1/6 z 556,02 zł tj.92,67 zł miesięcznie) za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wypełniał obowiązek alimentacyjny, zaś dziecko spełniało przesłanki do objęcia go powyższym zwolnieniem tj. wypełnia przesłanki określone powyżej oraz nie wstąpiło w związek małżeński lub na podstawie orzeczenia sądu nie zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych. Roczna kwota odliczenia za rok 2010 wynosi 1112,04 zł.

Udokumentowanie prawa do skorzystania z ulgi

Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia. Tytułem przykładu jako dowody należy powołać następujące dokumenty:
1) odpis aktu urodzenia dziecka;
2) zaświadczenie organu rentowego o przyznaniu renty socjalnej;
3) zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA