REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować dochody Polaka pracującego w Irlandii.

REKLAMA

REKLAMA

Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez Polaka pracującego w Irlandii zależy od tego gdzie znajduje się jego miejsce zamieszkania rozumiane jako centrum interesów życiowych

Interpretacja Ministra Finansów odnośnie opodatkowania obywatela polskiego pracującego w Irlandii:

REKLAMA

Autopromocja

"1. Prawidłowe jest stanowisko Podatniczki, zgodnie z którym w okresie pobytu w Irlandii jej miejsce zamieszkania dla celów podatkowych znajdować się będzie w tym państwie

Podatniczka przeniesie bowiem centrum swoich interesów życiowych, gdyż z Irlandią łączyć ją będą ścisłe powiązania osobiste (w Polsce nie pozostawi najbliższej rodziny) oraz gospodarcze (w tym państwie będzie na co dzień mieszkać i osiągać dochód z pracy na rzecz irlandzkiego pracodawcy, który stanowić będzie jej główne źródło utrzymania).

Od dnia wyjazdu do Irlandii, w Polsce Podatniczka będzie podlegać ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium RP na zasadach określonych w art. 3 ust. 2a updof z uwzględnieniem postanowień polsko-irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.


2. Dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Irlandii podlega opodatkowaniu wyłącznie w tym państwie.

3. Dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii z tytułu najmu nieruchomości położnej na terytorium Polski podlega opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w polskim prawie podatkowym. Jednakże, dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia).

4. Zyski z tytułu całkowitego przeniesienia praw autorskich podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie miejsca zamieszkania osoby osiągającej dochód (w państwie rezydencji).

5. Dochód z tytułu należności licencyjnych powstających w Polsce wypłacanych na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce w wysokości 10 procent kwoty brutto należności licencyjnych. Dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia).

6. Dochód z tytułu odsetek powstających w Polsce (np. wypłacanych w związku z jednostkami uczestnictwa posiadanymi w polskich funduszach inwestycyjnych) wypłacanych na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce w wysokości 10 procent kwoty brutto odsetek. Dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia).

7. Dochód z tytułu odsetek wypłacanych w Irlandii w związku z posiadanymi jednostkami uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

8. Zyski z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa w polskich funduszachinwestycyjnych podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie miejsca zamieszkania osoby osiągającej dochód (w państwie rezydencji).

9. Dochód z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych nie podlega opodatkowaniu w Polsce."

KOMENTARZ EKSPERTA
Minister Finansów prawidłowo omówił zasady opodatkowania dochodów, uzyskiwanych z różnych źródeł przez obywatela polskiego, mającego miejsce zamieszkania w Irlandii.

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Regulacja ta ma zastosowanie z uwzględnieniem umów w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Umowa taka została zwarta z Irlandią dnia 13 listopada 1995 r. (Dz.U. z 1996 r. Nr 29, poz. 129).
Zgodnie z nią określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie” oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania. Warto zwrócić uwagę na fakt, że od dnia 1 stycznia 2007 r. ustawodawca definiuje „miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 3 ust. 1a updof).

Jeżeli podatnik podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, to dochody z pracy (pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia) osiągane w Irlandii oraz dochody z tytułu odsetek wypłacanych w Irlandii w związku z posiadanymi jednostkami uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Irlandii.

Inaczej wygląda opodatkowanie dochodów z najmu nieruchomości, należności licencyjnych oraz odsetek z tytułu uczestnictwa w polskich funduszach inwestycyjnych, gdyż są one opodatkowane w Polsce oraz w Irlandii (przy czym w Irlandii w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu stosuje się metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a w/w umowy).

Jest to tak zwana metoda proporcjonalnego odliczenia, która oznacza, że podatek zapłacony w Polsce podlega odliczeniu od podatku irlandzkiego obliczonego od dochodów uzyskanych tam w roku podatkowym. Odliczenie to, możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w Irlandii.

Analogiczna interpretacja Ministra Finansów, dotycząca opodatkowania dochodów z pracy zawarta jest w postanowieniu (sygnatura DD4-033-01887/ZKK/06/AP8066) z dnia 23 kwietnia 2007 r..

Interpretację skomentował
Leszek Syguła
ekspert podatkowy, prawnik,
doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu




STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatniczka zamierza wyjechać na pobyt czasowy do Irlandii na okres ok. 3-4 lat. W tym czasie Podatniczka będzie mieszkać w Irlandii i pracować w charakterze architekta na podstawie umowy o pracę lub umowy o dzieło zawartej z irlandzkim pracodawcą. Główne źródło dochodów Podatniczki stanowić będzie praca świadczona w Irlandii (ok. 80% całkowitego dochodu). Ponadto, Podatniczka zaznacza, iż w okresie pobytu w Irlandii nie będzie posiadać stałej placówki na terytorium Polski w celu wykonywania w tym państwie działalności.

Podatniczka jest osobą stanu wolnego, przy czym jej narzeczony planuje również wyjazd do Irlandii. W Polsce Podatniczka jest właścicielką mieszkania kupionego w 2004 r. Ponadto, w Polsce Podatniczka podpisała również umowę przedwstępną kupna mieszkania (zakup kredytowany w 90% przez bank) oraz planuje w najbliższym czasie zakup gruntu.

W okresie pobytu w Irlandii, Podatniczka będzie uzyskiwać następujące dochody:
1. z tytułu z pracy na terytorium Irlandii;
2. z tytułu najmu mieszkania pozostawionego w Polsce;
3. z tytułu wykonywania usług projektowych na podstawie umowy o dzieło na rzecz polskich kontrahentów, w wyniku których nastąpi całkowite przeniesienie praw autorskich;
4. z tytułu tantiem wypłacanych z Polski w związku z dziełami wykonanymi w Polsce w latach 90-tych;
5. z tytułu odsetek wypłacanych w związku z posiadanymi jednostkami uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych w Polsce i w Irlandii;
6. z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych w Polsce i w Irlandii.

Zdaniem Podatniczki w okresie pobytu w Irlandii, w tym państwie będzie się znajdować jej rezydencja podatkowa. W związku z tym, będzie na Podatniczce spoczywać obowiązek opodatkowania wyłącznie w Polsce tych dochodów, które uzyskuje w Polsce (tj. dochodów z najmu mieszkania, dochodów z tytułu usług na rzecz polskich kontrahentów w związku z którymi nastąpi całkowite przeniesienie praw autorskich, dochodów z tytułu tantiem oraz dochodów z tytułu odsetek wypłacanych w związku z jednostkami uczestnictwa w polskich funduszach inwestycyjnych oraz sprzedaży takich jednostek uczestnictwa). Natomiast dochody uzyskane w Irlandii, tj. dochody z tytułu pracy wykonywanej w Irlandii oraz dochody z tytułu odsetek wypłacanych w związku z jednostkami uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych oraz sprzedaży takich jednostek uczestnictwa podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Irlandii.


INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA:
Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 13 listopada 1995 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1996 r. Nr 29, poz. 129 z późn. zm.), Minister Finansów uznał stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w sprawie zasad opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Irlandii oraz dochodów z tytułu posiadania (oraz sprzedaży) jednostek uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych oraz za nieprawidłowe w pozostałym zakresie.

W uzasadnieniu swego postanowienia Minister Finansów stwierdził co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Artykuł 3 ust. 1a updof stanowi, iż za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Natomiast, zgodnie z art. 3 ust. 2a updof, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Stosownie do art. 3 ust. 2b updof, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1. pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
2. działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
3. działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
4. położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Zgodnie z art. 4a updof, przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b updof stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Stosownie do art. 4 ust. 1 umowy z dnia 13 listopada 1995 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, pobytu, siedzibę, miejsce zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze. Jednakże określenie to nie obejmuje żadnej osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie z tytułu dochodu osiąganego ze źródeł położonych tylko w tym Państwie.

Z powyższego wynika, iż definicja „miejsca zamieszkania” odnosi się bezpośrednio do określenia „miejsca zamieszkania” przyjętego w ustawodawstwach wewnętrznych państw będących Stronami umowy i uwzględnia różne formy więzi osobistej z państwem, które we własnym ustawodawstwie ustala podstawę do nieograniczonego obowiązku podatkowego.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów stwierdza, iż prawidłowe jest stanowisko Podatniczki, zgodnie z którym w okresie pobytu w Irlandii jej miejsce zamieszkania dla celów podatkowych znajdować się będzie w tym państwie. Podatniczka przeniesie bowiem centrum swoich interesów życiowych, gdyż z Irlandią łączyć ją będą ścisłe powiązania osobiste (w Polsce nie pozostawi najbliższej rodziny) oraz gospodarcze (w tym państwie będzie na co dzień mieszkać i osiągać dochód z pracy na rzecz irlandzkiego pracodawcy, który stanowić będzie jej główne źródło utrzymania).

Oznacza to, iż od dnia wyjazdu do Irlandii, w Polsce Podatniczka będzie podlegać ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w art. 3 ust. 2a updof z uwzględnieniem postanowień polsko-irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zasady opodatkowania dochodów z tytułu pracy najemnej zostały zawarte w art. 15 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej umowy, pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim państwie.

Oznacza to, iż dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Irlandii podlega opodatkowaniu wyłącznie w tym państwie. Prawidłowe jest zatem stanowisko Podatniczki, iż dochody z pracy wykonywanej w Irlandii będą podlegały opodatkowaniu wyłącznie w tym państwie.

Opodatkowanie dochodów z tytuł najmu nieruchomości następuje zgodnie z art. 6 polsko-irlandzkiej umowy. Stosownie do art. 6 ust. 1 umowy, dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie z majątku nieruchomego (w tym dochód z gospodarstwa rolnego i leśnego), położonego w drugim umawiającym się państwie, może być opodatkowany w tym drugim państwie. Zgodnie z art. 6 ust. 3 umowy, ww. przepis stosuje się do dochodu osiąganego z bezpośrednio użytkowania, dzierżawy, jak również każdego innego rodzaju użytkowania majątku nieruchomego oraz do dochodu z przeniesienia tytułu własności takiego majątku.

Oznacza to, iż dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii z tytułu najmu nieruchomości położnej na terytorium Polski podlega opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w polskim prawie podatkowym. Jednakże, dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia). Nieprawidłowe jest zatem stanowisko Podatniczki, iż dochód ten może opodatkować wyłącznie w Polsce.

Dochody z tytułu całkowitego przeniesienia praw autorskich podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 13 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 13 ust. 5 umowy, zyski z przeniesienia tytułu własności majątku innego niż ten, o którym mowa w poprzednich ustępach tego artykułu, podlegają opodatkowaniu tylko w tym umawiającym się państwie, w którym osoba przenosząca tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Oznacza to, iż zyski z tytułu całkowitego przeniesienia praw autorskich podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie miejsca zamieszkania osoby osiągającej dochód (w państwie rezydencji). W związku z powyższym, nieprawidłowe jest stanowisko Podatniczki, iż dochód z tytułu całkowitego przeniesienia praw autorskich do dzieła na rzecz polskiego kontrahenta podlegać będzie opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. Zasady opodatkowania dochodów z tytułu praw autorskich (tantiem) reguluje art. 12 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 12 ust. 1, należności licencyjne i opłaty za usługi techniczne powstałe w umawiającym się państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Jednakże, stosownie do art. 12 ust. 2 umowy, należności licencyjne, o których mowa w ustępie 1 tego artykułu, mogą być również opodatkowane w tym umawiającym się państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego państwa, lecz podatek wymierzony w ten sposób nie może przekroczyć 10 procent kwoty brutto należności licencyjnych.

Z powyższych przepisów wynika, iż dochód z tytułu należności licencyjnych powstających w Polsce wypłacanych na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce w wysokości 10 procent kwoty brutto należności licencyjnych. Dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia). Oznacza to, iż nieprawidłowe jest stanowisko Podatniczki, iż powyższy dochód może opodatkować wyłącznie w Polsce.

Zasady opodatkowania dochodów z tytułu odsetek wypłacanych w związku z jednostkami uczestnictwa posiadanymi w polskich funduszach inwestycyjnych reguluje art. 10 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 10 ust. 1 umowy, odsetki, które powstają w umawiającym się państwie i wypłacane są osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie.

Jednakże, stosownie do art. 10 ust. 2 umowy, odsetki takie mogą być także opodatkowane w umawiającym się państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego państwa, lecz jeżeli odbiorca jest właścicielem odsetek, podatek w ten sposób wymierzony nie może przekroczyć 10 procent kwoty brutto tych odsetek.

Z powyższych przepisów wynika, iż dochód z tytułu odsetek powstających w Polsce wypłacanych na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce w wysokości 10 procent kwoty brutto odsetek. Dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia). Oznacza to, iż nieprawidłowe jest stanowisko Podatniczki, iż powyższy dochód może opodatkować wyłącznie w Polsce.

Natomiast prawidłowo Podatniczka uznaje, iż dochód z tytułu odsetek wypłacanych w Irlandii w związku z posiadanymi jednostkami uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Dochody uzyskiwane w związku ze sprzedażą jednostek uczestnictwa podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 13 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 13 ust. 5 umowy, zyski z przeniesienia tytułu własności majątku innego niż ten, o którym mowa w poprzednich ustępach tego artykułu, podlegają opodatkowaniu tylko w tym umawiającym się państwie, w którym osoba przenosząca tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Oznacza to, iż zyski z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa w polskich funduszach inwestycyjnych podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie miejsca zamieszkania osoby osiągającej dochód (w państwie rezydencji). W związku z powyższym, nieprawidłowe jest stanowisko Podatniczki, iż powyższy dochód podlegać będzie opodatkowaniu wyłącznie w Polsce.

Natomiast prawidłowo Podatniczka uznaje, iż dochód z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych nie podlega opodatkowaniu w Polsce.



Źródło: Interpretacja Ministra Finansów z 30 maja 2007 r., nr DD4/033-054/JG/07/106
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uszkodzenie towarów w transporcie lub niedostarczenie ich na czas. Kiedy przewoźnik może się powołać na siłę wyższą? Prawo przewozowe, Konwencja CMR, kodeks cywilny

Klęski żywiołowe takie jak powódź, śnieżyce, nawalne opady deszczu, zamknięcie granicy, strajki, zamieszki i inne tego typu nadzwyczajne zdarzenia mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

InPost startuje z bezpośrednimi przesyłkami z Polski do maszyn Paczkomat® lub punktu PUDO w 7 europejskich krajach

Grupa InPost uruchomiła usługę dostaw międzynarodowych pomiędzy Polską a Francją, Hiszpanią, Portugalią, Włochami, Belgią, Holandią oraz Luksemburgiem (usługa cross network). Umożliwi to zarówno sklepom internetowym, jak i klientom indywidualnym szybką wysyłkę i dostawy za granicę, przy najniższej na rynku cenie. Usługa jest dostępna dla biznesowych i indywidualnych klientów InPost

To już pewne: takie będą wszystkie nowe terminy dotyczące obowiązku e-fakturowania. Jest nowa ustawa o KSeF

5 listopada Ministerstwo Finansów opublikowało rządowy projekt ustawy dotyczący obowiązkowego wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF).  W ten sposób realizuje część reformy z Krajowego Planu Odbudowy i Wzmacniania Odporności - KPO. Znane są już wszystkie terminy wdrożenia fakturowania w systemie KSeF.

Prof. Modzelewski: Dlaczego wdrożenie obowiązkowego KSeF skończy się fiaskiem; nie usunięto zasadniczych błędów faktur ustrukturyzowanych

Opublikowano wreszcie nowelizację nowelizacji przepisów dotyczących faktur ustrukturyzowanych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministra Finansów (które podatnicy przyjęli z ulgą i zadowoleniem), nie usunięto zasadniczych błędów tej koncepcji, a proponowane zmiany mają charakter wręcz kosmetyczny. Czyli dalej forsowany jest absurdalny, kosztowny, szkodliwy politycznie i w sumie niewdrażalny projekt niewiadomego autorstwa, który doprowadzi do całkowitej destrukcji systemu rozliczeń i dokumentowania sprzedaży i zakupów w obrocie gospodarczym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych. 

REKLAMA

Prof. Modzelewski: Dlaczego wdrożenie obowiązkowego KSeF skończy się fiaskiem; nie usunięto zasadniczych błędów faktur ustrukturyzowanych

Opublikowano wreszcie nowelizację nowelizacji przepisów dotyczących faktur ustrukturyzowanych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministra Finansów (które podatnicy przyjęli z ulgą i zadowoleniem), nie usunięto zasadniczych błędów tej koncepcji, a proponowane zmiany mają charakter wręcz kosmetyczny. Czyli dalej forsowany jest absurdalny, kosztowny, szkodliwy politycznie i w sumie niewdrażalny projekt niewiadomego autorstwa, który doprowadzi do całkowitej destrukcji systemu rozliczeń i dokumentowania sprzedaży i zakupów w obrocie gospodarczym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych. 

Wdrażanie ustawy o sygnalistach. Ważna data dla firm: 1 stycznia 2025 r.

Ustawa o sygnalistach weszła w życie 25 września 2024 r. Na jej mocy wiele firm ma obowiązek wyznaczenia osoby, która będzie przyjmowała zgłoszenia wewnętrzne od pracowników. Stan zatrudnienia należy pierwszy raz ustalić na dzień 1 stycznia 2025 r. i również na ten dzień trzeba mieć przygotowaną procedurę zgłoszeń wewnętrznych chroniącą sygnalistów. Dotyczy to tych podmiotów, których dotyczą przepisy ustawy o ochronie sygnalistów z uwagi na zatrudnienie co najmniej 50 osób.

Czy prawo pozwala zwolnić pracownika i zastąpić go sztuczną inteligencją? Adwokat: nie ma specjalnych przepisów ale etat może być zlikwidowany, gdy firma wprowadza automatyzację

Czy pracodawca ma prawo zwolnić pracowników i zastąpić ich przez sztuczną inteligencję? Jak mówi adwokat Marek Jarosiewicz, wspólnik w kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski sytuacja jest delikatna, bo sztuczna inteligencja, szczególnie w kontekście rynku pracy, wymaga jeszcze dużego doprecyzowania. – Przedsiębiorca ma prawo unowocześniać procesy w swojej firmie. Z etycznego punktu widzenia jednak powoływanie się na sztuczną inteligencję przy redukcji etatów może być wątpliwe – przyznaje mecenas Jarosiewicz. 

Koniec realnych zysków z lokat bankowych. W 2025 r. inflacja będzie spadała szybciej niż stopy procentowe?

Zanotowane we wrześniu 2024 r. przyspieszenie inflacji to zła informacja dla oszczędzających na lokatach bankowych. Osoby posiadające przeciętne lokaty w bankach znowu zaczynają realnie tracić, czyli przegrywać z inflacją. Oprocentowanie depozytów przestaje bowiem chronić siłę nabywczą zaoszczędzonych pieniędzy przed zgubnym działaniem inflacji. Dalsze przyspieszenie inflacji i spodziewane obniżki stóp procentowych to scenariusz, który działa na niekorzyść bankowych ciułaczy.

REKLAMA

Jak działa ulga na zabytki? Można odliczyć wpłaty na fundusz remontowy, ale też wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków

Ulga na zabytki to forma preferencji podatkowej dostępna dla podatników PIT, którzy rozliczają się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu. Aby móc z niej skorzystać, konieczne jest posiadanie statusu właściciela lub współwłaściciela zabytkowej nieruchomości. Można odliczyć wpłat na fundusz remontowy oraz wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane.

Z dużej chmury mały deszcz – system do obsługi zgłoszeń celnych wywozowych AES działa

Z dniem 31 października 2024 odłączono działający do tej pory system do obsługi zgłoszeń celnych wywozowych AES/ECS i zastąpiono go systemem AES Plus. Jest to ogólnounijny program do walidacji i weryfikacji zgłoszeń celnych w procedurze wywozu.

REKLAMA