REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykup samochodu z leasingu - kwestie podatkowe

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
leasing samochodu
leasing samochodu
Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Leasing jest narzędziem, który pozwala przedsiębiorcy rozłożyć koszty w czasie. W pewnym momencie przedmiot leasingu może zostać wykupiony i pozostać w majątku przedsiębiorstwa jako środek trwały lub przejść do majątku osobistego przedsiębiorcy. Jak to wygląda od strony podatkowej?

Leasing operacyjny i finansowy – czym się różnią

Podstawowa różnica – czyim składnikiem majątkowym jest przedmiot leasingu. W przypadku leasingu finansowego – samochód jest składnikiem majątkowym leasingobiorcy. Leasing operacyjny odwraca role -  przedmiot leasingu pozostaje składnikiem majątku firmy leasingowej, która oddaje samochód do używania.

Autopromocja

Kolejna kwestia – podatek VAT. Leasing operacyjny jest korzystniejszy z powodu rozłożenia VAT-u w czasie. Kwota VAT jest doliczana do poszczególnych rat leasingowych. W przypadku leasingu finansowego – całość VAT-u jest wymagana na wstępie wraz z pierwszą ratą.

Jak wygląda możliwość wykupu przedmiotu leasingu w obu wersjach? W przypadku leasingu operacyjnego – możliwość wykupu jest kwestią indywidualną w zależności od danej umowy. Leasing finansowy zakłada pewien automatyzm – przedmiot leasingu staje się własnością wraz z zapłatą ostatniej raty.

Obie formy leasingu nie są dla korzystającego ani własnością ani ograniczonym prawem rzeczowym. Jednak w znaczeniu potocznym – leasingobiorca w ramach leasingu finansowego może się poczuć nieco bardziej jak właściciel niż w przypadku leasingu operacyjnego.

Wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego - do celów prywatnych lub w ramach działalności gospodarczej

Zaletą leasingu operacyjnego jest możliwość wykupu po zakończeniu umowy za cenę niższą niż początkowa. Pewnym standardem jest wykup leasingowanego samochodu oraz ujęcie go w kategorii środków trwałych przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwe jest również wykupienie samochodu do celów prywatnych (po okresie leasingowania na cele firmowe). Podstawową różnicą jest odliczenie podatku VAT – taka możliwość wystąpi tylko w przypadku wykupu w ramach działalności gospodarczej.

Należy ponadto zwrócić uwagę, że leasingowany samochód mógł być używany jednocześnie na cele służbowe i prywatne – wtedy możliwe jest odliczenie tylko 50% VAT-u.

Rozliczenie wykupu samochodu o wartości powyżej  lub poniżej 10 000 zł

Jeśli wartość wykupionego z leasingu samochodu jest wyższa niż 10 000 zł (dla czynnego podatnika VAT decydująca jest wartość netto) powstaje obowiązek ujęcia go w ewidencji środków trwałych i dokonania amortyzacji.

W przypadku wartości nieprzekraczającej 10 000 zł – cena nabycia może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu bez konieczności amortyzacji.

Samochód wykupiony z leasingu do majątku prywatnego – zmiany 2022

Od 1 stycznia 2022 r. zmieniły się na niekorzyść przepisy dotyczące skutków podatkowych sprzedaży leasingowanego wcześniej samochodu.

Przedsiębiorca nie ma już przywileju, aby w krótkim odstępie czasu wykupić leasingowany samochód do majątku prywatnego, a następnie sprzedać bez zapłaty podatku dochodowego. Jest to jedna z niekorzystnych dla podatników zmian ustanowiona przez Polski Ład.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA