REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykup samochodu z leasingu - kwestie podatkowe

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
leasing samochodu
leasing samochodu
Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Leasing jest narzędziem, który pozwala przedsiębiorcy rozłożyć koszty w czasie. W pewnym momencie przedmiot leasingu może zostać wykupiony i pozostać w majątku przedsiębiorstwa jako środek trwały lub przejść do majątku osobistego przedsiębiorcy. Jak to wygląda od strony podatkowej?

Leasing operacyjny i finansowy – czym się różnią

Podstawowa różnica – czyim składnikiem majątkowym jest przedmiot leasingu. W przypadku leasingu finansowego – samochód jest składnikiem majątkowym leasingobiorcy. Leasing operacyjny odwraca role -  przedmiot leasingu pozostaje składnikiem majątku firmy leasingowej, która oddaje samochód do używania.

REKLAMA

Autopromocja

Kolejna kwestia – podatek VAT. Leasing operacyjny jest korzystniejszy z powodu rozłożenia VAT-u w czasie. Kwota VAT jest doliczana do poszczególnych rat leasingowych. W przypadku leasingu finansowego – całość VAT-u jest wymagana na wstępie wraz z pierwszą ratą.

Jak wygląda możliwość wykupu przedmiotu leasingu w obu wersjach? W przypadku leasingu operacyjnego – możliwość wykupu jest kwestią indywidualną w zależności od danej umowy. Leasing finansowy zakłada pewien automatyzm – przedmiot leasingu staje się własnością wraz z zapłatą ostatniej raty.

Obie formy leasingu nie są dla korzystającego ani własnością ani ograniczonym prawem rzeczowym. Jednak w znaczeniu potocznym – leasingobiorca w ramach leasingu finansowego może się poczuć nieco bardziej jak właściciel niż w przypadku leasingu operacyjnego.

Wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego - do celów prywatnych lub w ramach działalności gospodarczej

Zaletą leasingu operacyjnego jest możliwość wykupu po zakończeniu umowy za cenę niższą niż początkowa. Pewnym standardem jest wykup leasingowanego samochodu oraz ujęcie go w kategorii środków trwałych przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwe jest również wykupienie samochodu do celów prywatnych (po okresie leasingowania na cele firmowe). Podstawową różnicą jest odliczenie podatku VAT – taka możliwość wystąpi tylko w przypadku wykupu w ramach działalności gospodarczej.

Należy ponadto zwrócić uwagę, że leasingowany samochód mógł być używany jednocześnie na cele służbowe i prywatne – wtedy możliwe jest odliczenie tylko 50% VAT-u.

Rozliczenie wykupu samochodu o wartości powyżej  lub poniżej 10 000 zł

Jeśli wartość wykupionego z leasingu samochodu jest wyższa niż 10 000 zł (dla czynnego podatnika VAT decydująca jest wartość netto) powstaje obowiązek ujęcia go w ewidencji środków trwałych i dokonania amortyzacji.

W przypadku wartości nieprzekraczającej 10 000 zł – cena nabycia może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu bez konieczności amortyzacji.

Samochód wykupiony z leasingu do majątku prywatnego – zmiany 2022

Od 1 stycznia 2022 r. zmieniły się na niekorzyść przepisy dotyczące skutków podatkowych sprzedaży leasingowanego wcześniej samochodu.

Przedsiębiorca nie ma już przywileju, aby w krótkim odstępie czasu wykupić leasingowany samochód do majątku prywatnego, a następnie sprzedać bez zapłaty podatku dochodowego. Jest to jedna z niekorzystnych dla podatników zmian ustanowiona przez Polski Ład.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA