| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Pracownik

Czy dofinansowanie do rehabilitacji dzieci pracowników jest opodatkowane PIT?

Aktualizacja: 05.06.2011

Dziecko naszego pracownika cierpi na schorzenie, którego leczenie wiąże się z koniecznością długotrwałej rehabilitacji prowadzonej w różnych formach. Chcielibyśmy dofinansować dwutygodniowy pobyt w ośrodku wypoczynkowym, w którym dziecko będzie mogło korzystać z rehabilitacji w formie jazdy konnej. Czy prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej możemy sfinansować wypoczynek i czy uzyskane przez pracownika przysporzenie będzie dla niego przychodem? »

Jak opodatkować wynagrodzenie pracownika wysyłanego czasowo za granicę?

Aktualizacja: 20.05.2011

Pracownik polskiej spółki został wysłany w podróż służbową na terytorium Bułgarii, co nie wiązało się ze zmianą miejsca wykonywania pracy wskazanym w umowie (terytorium Polski). Wynagrodzenie za pracę przez cały okres trwania podróży służbowej przekazywane jest przez pracodawcę na takich samych zasadach jak podczas wykonywania pracy w Polsce tj. z rachunku bankowego pracodawcy. Powstaje pytanie, jak opodatkować wynagrodzenie takiego pracownika? Według polskich czy bułgarskich przepisów? »

Czy poczęstunek dla pracowników jest ich przychodem?

Aktualizacja: 11.05.2011

Poczęstunek na nieobowiązkowym spotkaniu pracowniczym w formie szwedzkiego stołu nie będzie traktowany jako przychód pracownika. Decydujące znaczenie ma przy tym właśnie fakt braku obowiązku uczestnictwa w spotkaniu. W poczęstunku uczestniczy w takim przypadku jedynie część załogi. Nie sposób więc ustalić, jaka jest wysokość przychodu dla poszczególnych pracowników. »

Czy służbowa komórka jest przychodem pracownika?

Aktualizacja: 06.04.2011

Jeżeli pracownik jest obciążany kosztami rozmów i połączeń ponad limit, które będą traktowane jako prywatne i pracownik zwróci pracodawcy ich koszt - to w tym przypadku nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »

Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Aktualizacja: 07.11.2011

Pracodawcy wypełniając obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy zapewniają swoim pracownikom zatrudnionym przy monitorach ekranowych odpowiednie okulary. Najczęściej odbywa się to tak, że pracownik kupuje okulary we własnym imieniu i na własną rzecz (faktura za okulary jest wystawiana na pracownika). Następnie pracodawca opiniuje wysokość dofinansowania ww. zakupu (np. nie więcej niż do 300 zł) i pracownik po okazaniu faktury otrzymuje zwrot części zapłaconej należności za okulary. »

PIT-11 - najważniejsze zasady i typowe sytuacje

Aktualizacja: 02.02.2018

Nie wystarczy umieć wypełnić formularz informacji PIT-11. Trzeba jeszcze wiedzieć jak postąpić z tą informacją w wielu sytuacjach jakie niesie życie. Informację PIT-11 należy co do zasady sporządzić najpóźniej do końca lutego roku następującym po roku podatkowym (art. 39 ust. 1 ustawy o PIT). Ale jeżeli pracownik rozstał się z zakładem pracy w trakcie roku, to płatnik musi wydać PIT-11 wcześniej na wniosek pracownika. »

Jak wypełnić PIT-11?

Aktualizacja: 06.04.2018

PIT-11, czyli informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy powinna zostać sporządzona przez płatników i przesłana podatnikom oraz urzędom skarbowym właściwym dla tych podatników do końca lutego następnego roku podatkowego. »

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

Aktualizacja: 13.12.2018

Świadczenia pieniężne i rzeczowe otrzymane przez pracownika ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych są zwolnione z PIT do wysokości 1000 zł rocznie(taki limit obowiązuje od 2018 roku - wcześniej limit wynosił 380 zł). Jeżeli pracownik otrzyma w danym roku z zfśs świadczenia o większej wartości – od nadwyżki ponad 1000 zł powinna zostać pobrana zaliczka na PIT. Świadczenia z funduszu socjalnego są ponadto zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. »

Jak rozliczyć zwrot nienależnego wynagrodzenia

Aktualizacja: 16.02.2011

Zdarzają się sytuacje wypłacenia pracownikowi nienależnych kwot. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien oddać pracodawcy kwotę brutto, czy netto? »

PIT-11 można złożyć za pośrednictwem systemu e-deklaracje

Aktualizacja: 11.10.2011

Ministerstwo Finansów przypomina, że bezpłatny system www.e-deklaracje.gov.pl umożliwia łatwe składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną nie tylko podatnikom, ale także płatnikom. W szczególności płatnicy zatrudniający dużą liczbę pracowników, mogą liczyć na istotną oszczędność czasu i pieniędzy. »

Czy karty przedpłacone dla pracowników są opodatkowane PIT?

Aktualizacja: 29.08.2019

Pracownicy są często obdarowywali przez pracodawców np. prezentami na święta. Formą świadczenia pozapłacowego dla pracowników są także tzw. karty przedpłacone, finansowane przez pracodawców z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Sporo wątpliwości wywołuje w praktyce kwestia, czy karty przedpłacone, finansowane przez pracodawców pracownikom korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. »

Czy trzeba płacić PIT od wykupionych przez pracodawcę uprawnień do ulgowych przejazdów koleją?

Aktualizacja: 15.02.2011

Niektórzy pracodawcy decydują się na zafundowanie pracownikom ulgowych przejazdów kolejowych. Zawierają stosowne umowy z przewoźnikami kolejowymi i wykupują na własny koszt imienne legitymacje zniżkowe dla pracowników lub częściowo dofinansowują zakup takich legitymacji. W ten sposób umożliwiają pracownikom tańszy dojazd do pracy. »

Czy bilety abonamentowe-okresowe uprawniają do zwiększenia kosztów ze stosunku pracy?

Aktualizacja: 15.02.2011

Niezależnie od tego, w jakiej wysokości uiszczamy podatek PIT od naszych przychodów ze stosunku pracy, zawsze dokonujemy obniżenia uzyskanego przychodu o koszty jego uzyskania, co zazwyczaj dokonywane jest przy wykorzystaniu symbolicznych kwot wskazanych w ustawie (przeważnie 111,25 zl miesięcznie). »

Czy zwrot wydatków za odwołanie pracownika z urlopu jest opodatkowany PIT?

Aktualizacja: 28.01.2011

Prawo do nieprzerwanego urlopu jest jednym z podstawowych praw pracownika. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że pracodawca odwoła pracownika z urlopu. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy zwrot wydatków poniesionych przez pracownika z tytułu odwołania z urlopu jest przychodem pracownika, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »

Czy karty przepłacone (pre-paid) dla pracowników są zwolnione z PIT

Aktualizacja: 19.01.2011

Pracownicy w ramach działalności socjalnej pracodawcy otrzymują sfinansowane z funduszu socjalnego karty podarunkowe (karty przepłacone, karty bonus) o wartości 500 zł. Kartą tą pracownik może dokonywać operacji bezgotówkowych, tj. płacić za towary oraz usługi i dokonywać operacji gotówkowych polegających na wypłacie pieniędzy w bankomacie. Czy otrzymane świadczenie w postaci karty korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof jako świadczenie pieniężne lub rzeczowe? »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »