Nie ma PIT od obowiązkowych szkoleń dla pracowników

REKLAMA
Tezy te zostały przedstawione w ustnym uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 24 października 2011 r. (sygn. III SA/Wa 555/11).
Sprawa dotyczyła spółki, która ponosiła wydatki związane z organizowaniem spotkań pracowników. Zdarzało się, że były one organizowane w miejscach atrakcyjnych turystycznie.
Spotkania miały charakter szkoleniowy i wówczas były obowiązkowe dla pracowników, lub integracyjny, w których pracownicy nie musieli uczestniczyć.
Na tle powyższego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy z tytułu uczestnictwa pracowników w wyjazdach, podczas których odbywają się imprezy integracyjne, spotkania i szkolenia pracowników, powinna ona pobierać zaliczki na PIT?
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur
Kup książkę:
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po krokuZdaniem spółki, do powstania przychodu nie dojdzie.
Wskazała, że udział pracowników w spotkaniu integracyjnym o charakterze otwartym ma dobrowolny charakter. Podczas jego trwania nie ma możliwości ustalenia tego, kto, w jakim stopniu i czy w ogóle skorzystał z oferowanych świadczeń.
Nie ma zatem obiektywnej możliwości ustalenia przychodu. Z kolei w sytuacji, gdy wyjazd jest połączony ze szkoleniem, w którym pracownik ma obowiązek uczestniczyć, nie ma mowy o powstaniu u pracowników przychodu ze stosunku pracy.
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety PrawnejSpółka nie ma zatem obowiązku pobrania zaliczki na PIT. Realizacja obowiązków służbowych przez pracownika nie może generować dla tego pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy. Spółka powołała się też na orzecznictwo sądów administracyjnych.
Zasady rozliczania ulg w PIT uległy zmianie od 2011 roku
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychPIT 2011 - jak przygotować się do rozliczenia rocznego
Przychód tylko w razie skorzystania ze świadczenia
Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe.
Podkreślił, iż o powstaniu przychodu ze stosunku pracy nie przesądza fakt skorzystania przez pracownika z oferowanych przez pracodawcę świadczeń w postaci wyjazdów szkoleniowych i towarzyszących im imprez integracyjnych, lecz samo otrzymanie przez pracownika możliwości skorzystania z nich.
Zdaniem organu, jeśli spotkania/wyjazdy są skierowane do ogółu lub określonej grupy pracowników, spółka jest w stanie ustalić, kto w nich uczestniczył, nawet jeśli nie wymagano potwierdzenia obecności. Wobec tego spółka jest w stanie ustalić wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu możliwości uczestnictwa w organizowanych przez nią spotkaniach integracyjnych i przyporządkować je poszczególnym pracownikom. Po wyczerpaniu toku instancyjnego, sprawa trafiła do WSA.
Zdaniem sądu, organ podatkowy błędnie przyjął, że w przypadku świadczeń w naturze, opodatkowaniu podlega sama możliwość skorzystania z nich. Tymczasem, w opinii WSA, opodatkowaniu podlegają jedynie te świadczenia, z których pracownik rzeczywiście skorzystał.
Sąd wyjaśnił, że w przypadku wyjazdów szkoleniowych, jeśli pracownik bierze w nich udział w ramach swoich obowiązków pracowniczych, zakład pracy zapewnia mu koszty zakwaterowania, wyżywienia, itp.
Nie może to jednak generować dodatkowych przychodów po stronie pracownika. Jeśli chodzi o ewentualne imprezy towarzyszące takiemu szkoleniu, to nie można ustalić z jakich atrakcji pracownik skorzystał, a zatem również w tym przypadku ustalenie ewentualnego przychodu nie jest możliwe.
Sąd podkreślił, że w prawie podatkowym musi być ściśle określona wartość świadczenia, stanowiąca podstawę opodatkowania.
Joanna Dekarz jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: