Dofinansowanie biletów przez pracodawcę nie jest przychodem rodziny pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Dofinansowanie biletów dla pracowników - pytanie podatnika
REKLAMA
Pracodawca zamierza przyznać dofinansowanie do biletów wstępu do opery dla swoich pracowników i ich małżonków (wartość dofinansowania wynosi 50 zł na osobę). Z uwagi na fakt, że w zakładzie pracy nie funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, dopłata do biletów nastąpi ze środków obrotowych przedsiębiorstwa.
Czy otrzymane przez małżonka pracownika dofinansowanie do zakupu biletu wstępu do opery stanowi jego przychód z innych źródeł (a zatem dla małżonka należy wystawić informację PIT-8C), czy też wartość dofinansowania należy doliczyć do przychodów ze stosunku pracy pracownika?
Odpowiedź KIP:
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Polecamy: Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Z powyższej definicji wynika, iż do przychodów ze stosunku pracy ustawodawca zaliczył nie tylko pieniądze, ale również wartość otrzymanych świadczeń w naturze, czy świadczeń nieodpłatnych poniesionych za pracownika. A zatem, co do zasady, przychód ze stosunku pracy powstaje w każdym przypadku, w którym mamy do czynienia z uzyskaniem przez pracownika realnej korzyści.
Z kolei art. 20 ust. 1 ustawy stanowi, że za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny,
w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty
z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
Polecamy: Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?
W przypadku, gdy pracodawca postanawia o przyznaniu dofinansowania do zakupu biletów wstępu do opery także dla małżonka pracownika, to świadczenie to otrzymuje pracownik pozostający w stosunku pracy z pracodawcą.
Reasumując, dofinansowanie do biletów wstępu do opery zarówno dla pracownika jak i dla małżonka, stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu łącznie z innymi przychodami, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy. W konsekwencji – nie ma podstaw do wystawienia informacji PIT-8C dla małżonka, gdyż przychód ten zostanie ujęty
w informacji PIT-11 wystawionej dla pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat