Firma zwraca pracownikowi wydatki z podróży służbowej - skutki w PIT
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 19 lipca 2013 r. (nr ILPB1/415-588/13-3/AP).
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, która ze względu na profil swej działalności często wysyłała swoich pracowników w podróże służbowe, celu m.in. nawiązywania kontaktów handlowych, negocjacji z dostawcami oraz sprzedaży wytworzonych produktów. Podróże służbowe często realizowane są z wykorzystaniem prywatnych samochodów należących do pracowników, na podstawie zawartych z nimi umów.
W rozliczeniu podróży służbowej spółka posługiwała się tzw. kilometrówką, według zasad określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
W związku z tym, że dojazd autostradą znacznie skraca czas podróży, co zapewnia szybszą realizację służbowego zadania, spółka zwracała pracownikom koszty poniesione przez nich w celu przejazdu płatnymi odcinkami autostrad. Podobną praktykę spółka stosowała w odniesieniu do udokumentowanych opłat parkingowych.
Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy zwrot wydatków poniesionych przez pracowników w czasie podróży służbowej własnym środkiem transportu z tytułu opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrady oraz opłat parkingowych będzie podlegał opodatkowaniu PIT?
Podróż służbowa przedsiębiorcy – diety w kosztach uzyskania przychodów
Przychód musi być zindywidualizowany
Druki PIT 2013 / 2014 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych
Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że pracownikom będącym w podróży służbowej posługującym się własnym środkiem transportu przysługuje zwrot wydatków poniesionych z tytułu opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrady oraz opłat parkingowych, a zatem jest to należność za podróż służbową. W związku z tym, ów zwrot mieści się w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT, a tym samym będzie wolny od opodatkowania PIT.
Dyrektor Izby Skarbowej podzielił to stanowisko.
Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat