| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Firma zwraca pracownikowi wydatki z podróży służbowej - skutki w PIT

Firma zwraca pracownikowi wydatki z podróży służbowej - skutki w PIT

Zwrot wydatków poniesionych przez pracowników w czasie podróży służbowej własnym środkiem transportu, obejmujących opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrady oraz opłaty parkingowe, związanych z wykorzystaniem w podróży służbowej samochodu prywatnego, jest dla pracowników zwolniony z opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o PIT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 19 lipca 2013 r. (nr ILPB1/415-588/13-3/AP).

Sprawa dotyczyła spółki, która ze względu na profil swej działalności często wysyłała swoich pracowników w podróże służbowe, celu m.in. nawiązywania kontaktów handlowych, negocjacji z dostawcami oraz sprzedaży wytworzonych produktów. Podróże służbowe często realizowane są z wykorzystaniem prywatnych samochodów należących do pracowników, na podstawie zawartych z nimi umów.

W rozliczeniu podróży służbowej spółka posługiwała się tzw. kilometrówką, według zasad określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

W związku z tym, że dojazd autostradą znacznie skraca czas podróży, co zapewnia szybszą realizację służbowego zadania, spółka zwracała pracownikom koszty poniesione przez nich w celu przejazdu płatnymi odcinkami autostrad. Podobną praktykę spółka stosowała w odniesieniu do udokumentowanych opłat parkingowych.  

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy zwrot wydatków poniesionych przez pracowników w czasie podróży służbowej własnym środkiem transportu z tytułu opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrady oraz opłat parkingowych będzie podlegał opodatkowaniu PIT?

Podróż służbowa przedsiębiorcy – diety w kosztach uzyskania przychodów

Przychód musi być zindywidualizowany

Druki PIT 2013 / 2014 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że pracownikom będącym w podróży służbowej posługującym się własnym środkiem transportu przysługuje zwrot wydatków poniesionych z tytułu opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrady oraz opłat parkingowych, a zatem jest to należność za podróż służbową. W związku z tym, ów zwrot mieści się w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT, a tym samym będzie wolny od opodatkowania PIT. 

Dyrektor Izby Skarbowej podzielił to stanowisko.

Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »