REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy impreza integracyjna jest przychodem pracownika

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Kiedy impreza integracyjna jest przychodem pracownika
Kiedy impreza integracyjna jest przychodem pracownika
Fotolia

REKLAMA

W tych wszystkich sytuacjach, kiedy konkretne świadczenie jest uchwytne, gdy można je przypisać do konkretnego pracownika, gdy pracownik skorzysta z konkretnej usługi pozostawionej do dyspozycji, która jest określona np. poprzez nocleg indywidualny zorganizowany dla pracownika czy przez bilet wstępu na określoną imprezę - można mówić o powstaniu przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Jednak w tych przypadkach, kiedy zaproszenie jest skierowane do ogółu pracowników, kiedy nie można zindywidualizować ani tego, ilu pracowników weźmie udział w imprezie, a nawet jeśli stawi się określona liczba, gdy nie można ocenić w jakim zakresie każdy z nich skorzysta z pozostawionych do dyspozycji świadczeń w naturze, nie można mówić o powstawaniu przychodu.

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2013 r., II FSK 1828/11.

Uchwała NSA rozwiąże problem

Komentowany wyrok NSA odnosi się do trwającego przez lata sporu dotyczącego wykładni sformułowania „otrzymanych świadczeń” w ustawie o PIT. Zgodnie bowiem z treścią z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W powyższej definicji nie określono jednoznacznie czy sama możliwość skorzystania z oferowanych świadczeń, czy też dopiero faktyczne skorzystanie z oferowanych świadczeń przez pracownika, jest przesłanką do zwiększania przychodów podatkowych pracownika.

Kwestia doliczania do przychodów pracowników kosztów związanych z organizacją imprez integracyjnych przez pracodawców budziła i nadal budzi wiele kontrowersji. W postępowaniu organów podatkowych od lat można zauważyć tendencję do nadmiernego rozszerzania zakresu nieodpłatnych świadczeń uzyskiwanych przez pracowników, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do opodatkowania świadczeń, z których nie chcieliśmy skorzystać i nie skorzystaliśmy.

Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Woda dla pracowników w firmie - rozliczenie PIT, CIT i VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także wiele wyroków sądów administracyjnych pokrywało się z tezami organów podatkowych i było negatywnych dla podatników (np. wyrok NSA z dnia 12 marca 2013 r., sygn. akt: II FSK 1428/11 czy wyrok NSA z dnia 8 listopada 2012 r., sygn. akt: II FSK 602/11).

Należy jednak zaznaczyć, iż komentowany wyrok NSA wpisuje się linię wyroków pozytywnych dla pracowników, do których odwołał się także sędzia w uzasadnieniu ustnym wyroku (wyrok NSA z dnia 20 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1256/11, wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1064/11 oraz wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2012 r., sygn. akt II FSK 1356/10).

Za powyższymi wyrokami przemawia także komunikat Ministerstwa Finansów stwierdzający, że nie jest intencją fiskusa opodatkowanie samego faktu zaproszenia na imprezę integracyjną (Komunikat MF z 22 marca 2012 r., sygn. BMI3/0553/239/KVK/12/265).

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Wydaje mi się, że obecna sytuacja prowadzi w wielu przypadkach do zwiększania przychodów podatkowych pracowników przez pracodawców jako płatników, gdyż pracodawcy w dużej mierze są zaznajomieni z negatywnymi interpretacjami w tym zakresie oraz stosują najbezpieczniejsze dla siebie podejście aby nie angażować się w długotrwałe spory z organami podatkowymi.

Moim zdaniem, w sytuacji, gdy zapadają tak rozbieżne orzeczenia, NSA powinien wydać uchwałę w sprawie przychodu pracowników z uczestnictwa w imprezach integracyjnych, tak jak to miało miejsce w przypadku pakietów medycznych opłacanych przez pracodawców na rzecz pracowników. Do tej pory jednak żaden ze składów sędziowskich ani prezes NSA nie wystąpili z takim pytaniem prawnym do rozszerzonego składu NSA. Można mieć tylko nadzieje, że pozytywne wyroki sądów administracyjnych wpłyną na interpretacje wydawane przez organy podatkowe.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Michał Patkowski, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

    Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

    Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

    MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

    W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

    Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

    Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

    KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

    Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

    Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

    Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

    KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

    E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

    Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

    Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

    Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

    W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

    Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

    Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

    REKLAMA