REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy impreza integracyjna jest przychodem pracownika

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Kiedy impreza integracyjna jest przychodem pracownika
Kiedy impreza integracyjna jest przychodem pracownika
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W tych wszystkich sytuacjach, kiedy konkretne świadczenie jest uchwytne, gdy można je przypisać do konkretnego pracownika, gdy pracownik skorzysta z konkretnej usługi pozostawionej do dyspozycji, która jest określona np. poprzez nocleg indywidualny zorganizowany dla pracownika czy przez bilet wstępu na określoną imprezę - można mówić o powstaniu przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Jednak w tych przypadkach, kiedy zaproszenie jest skierowane do ogółu pracowników, kiedy nie można zindywidualizować ani tego, ilu pracowników weźmie udział w imprezie, a nawet jeśli stawi się określona liczba, gdy nie można ocenić w jakim zakresie każdy z nich skorzysta z pozostawionych do dyspozycji świadczeń w naturze, nie można mówić o powstawaniu przychodu.

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2013 r., II FSK 1828/11.

Autopromocja

Uchwała NSA rozwiąże problem

Komentowany wyrok NSA odnosi się do trwającego przez lata sporu dotyczącego wykładni sformułowania „otrzymanych świadczeń” w ustawie o PIT. Zgodnie bowiem z treścią z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W powyższej definicji nie określono jednoznacznie czy sama możliwość skorzystania z oferowanych świadczeń, czy też dopiero faktyczne skorzystanie z oferowanych świadczeń przez pracownika, jest przesłanką do zwiększania przychodów podatkowych pracownika.

Kwestia doliczania do przychodów pracowników kosztów związanych z organizacją imprez integracyjnych przez pracodawców budziła i nadal budzi wiele kontrowersji. W postępowaniu organów podatkowych od lat można zauważyć tendencję do nadmiernego rozszerzania zakresu nieodpłatnych świadczeń uzyskiwanych przez pracowników, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do opodatkowania świadczeń, z których nie chcieliśmy skorzystać i nie skorzystaliśmy.

Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.

Woda dla pracowników w firmie - rozliczenie PIT, CIT i VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także wiele wyroków sądów administracyjnych pokrywało się z tezami organów podatkowych i było negatywnych dla podatników (np. wyrok NSA z dnia 12 marca 2013 r., sygn. akt: II FSK 1428/11 czy wyrok NSA z dnia 8 listopada 2012 r., sygn. akt: II FSK 602/11).

Należy jednak zaznaczyć, iż komentowany wyrok NSA wpisuje się linię wyroków pozytywnych dla pracowników, do których odwołał się także sędzia w uzasadnieniu ustnym wyroku (wyrok NSA z dnia 20 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1256/11, wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1064/11 oraz wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2012 r., sygn. akt II FSK 1356/10).

Za powyższymi wyrokami przemawia także komunikat Ministerstwa Finansów stwierdzający, że nie jest intencją fiskusa opodatkowanie samego faktu zaproszenia na imprezę integracyjną (Komunikat MF z 22 marca 2012 r., sygn. BMI3/0553/239/KVK/12/265).

Wydaje mi się, że obecna sytuacja prowadzi w wielu przypadkach do zwiększania przychodów podatkowych pracowników przez pracodawców jako płatników, gdyż pracodawcy w dużej mierze są zaznajomieni z negatywnymi interpretacjami w tym zakresie oraz stosują najbezpieczniejsze dla siebie podejście aby nie angażować się w długotrwałe spory z organami podatkowymi.

Moim zdaniem, w sytuacji, gdy zapadają tak rozbieżne orzeczenia, NSA powinien wydać uchwałę w sprawie przychodu pracowników z uczestnictwa w imprezach integracyjnych, tak jak to miało miejsce w przypadku pakietów medycznych opłacanych przez pracodawców na rzecz pracowników. Do tej pory jednak żaden ze składów sędziowskich ani prezes NSA nie wystąpili z takim pytaniem prawnym do rozszerzonego składu NSA. Można mieć tylko nadzieje, że pozytywne wyroki sądów administracyjnych wpłyną na interpretacje wydawane przez organy podatkowe.

Michał Patkowski, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA