reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Kiedy impreza integracyjna jest przychodem pracownika

Kiedy impreza integracyjna jest przychodem pracownika

W tych wszystkich sytuacjach, kiedy konkretne świadczenie jest uchwytne, gdy można je przypisać do konkretnego pracownika, gdy pracownik skorzysta z konkretnej usługi pozostawionej do dyspozycji, która jest określona np. poprzez nocleg indywidualny zorganizowany dla pracownika czy przez bilet wstępu na określoną imprezę - można mówić o powstaniu przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Jednak w tych przypadkach, kiedy zaproszenie jest skierowane do ogółu pracowników, kiedy nie można zindywidualizować ani tego, ilu pracowników weźmie udział w imprezie, a nawet jeśli stawi się określona liczba, gdy nie można ocenić w jakim zakresie każdy z nich skorzysta z pozostawionych do dyspozycji świadczeń w naturze, nie można mówić o powstawaniu przychodu.

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2013 r., II FSK 1828/11.

Uchwała NSA rozwiąże problem

Komentowany wyrok NSA odnosi się do trwającego przez lata sporu dotyczącego wykładni sformułowania „otrzymanych świadczeń” w ustawie o PIT. Zgodnie bowiem z treścią z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W powyższej definicji nie określono jednoznacznie czy sama możliwość skorzystania z oferowanych świadczeń, czy też dopiero faktyczne skorzystanie z oferowanych świadczeń przez pracownika, jest przesłanką do zwiększania przychodów podatkowych pracownika.

Kwestia doliczania do przychodów pracowników kosztów związanych z organizacją imprez integracyjnych przez pracodawców budziła i nadal budzi wiele kontrowersji. W postępowaniu organów podatkowych od lat można zauważyć tendencję do nadmiernego rozszerzania zakresu nieodpłatnych świadczeń uzyskiwanych przez pracowników, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do opodatkowania świadczeń, z których nie chcieliśmy skorzystać i nie skorzystaliśmy.

Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.

Woda dla pracowników w firmie - rozliczenie PIT, CIT i VAT

Także wiele wyroków sądów administracyjnych pokrywało się z tezami organów podatkowych i było negatywnych dla podatników (np. wyrok NSA z dnia 12 marca 2013 r., sygn. akt: II FSK 1428/11 czy wyrok NSA z dnia 8 listopada 2012 r., sygn. akt: II FSK 602/11).

Należy jednak zaznaczyć, iż komentowany wyrok NSA wpisuje się linię wyroków pozytywnych dla pracowników, do których odwołał się także sędzia w uzasadnieniu ustnym wyroku (wyrok NSA z dnia 20 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1256/11, wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1064/11 oraz wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2012 r., sygn. akt II FSK 1356/10).

Za powyższymi wyrokami przemawia także komunikat Ministerstwa Finansów stwierdzający, że nie jest intencją fiskusa opodatkowanie samego faktu zaproszenia na imprezę integracyjną (Komunikat MF z 22 marca 2012 r., sygn. BMI3/0553/239/KVK/12/265).

Wydaje mi się, że obecna sytuacja prowadzi w wielu przypadkach do zwiększania przychodów podatkowych pracowników przez pracodawców jako płatników, gdyż pracodawcy w dużej mierze są zaznajomieni z negatywnymi interpretacjami w tym zakresie oraz stosują najbezpieczniejsze dla siebie podejście aby nie angażować się w długotrwałe spory z organami podatkowymi.

Moim zdaniem, w sytuacji, gdy zapadają tak rozbieżne orzeczenia, NSA powinien wydać uchwałę w sprawie przychodu pracowników z uczestnictwa w imprezach integracyjnych, tak jak to miało miejsce w przypadku pakietów medycznych opłacanych przez pracodawców na rzecz pracowników. Do tej pory jednak żaden ze składów sędziowskich ani prezes NSA nie wystąpili z takim pytaniem prawnym do rozszerzonego składu NSA. Można mieć tylko nadzieje, że pozytywne wyroki sądów administracyjnych wpłyną na interpretacje wydawane przez organy podatkowe.

Michał Patkowski, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama