| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie podmiotowe z VAT - nie każdy może skorzystać

Zwolnienie podmiotowe z VAT - nie każdy może skorzystać

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Jednak nie każdy przedsiębiorca może wybrać to zwolnienie. Ci, którzy świadczą usługi prawnicze, usługi w zakresie doradztwa lub usługi jubilerskie nie mają wyboru - muszą być podatnikami VAT od początku swojej działalności.

W podatku VAT funkcjonują dwa rodzaje zwolnień - przedmiotowe i podmiotowe.

Zwolnienie podmiotowe (czyli takie, które dotyczy przedsiębiorcy) związane jest z wysokością osiąganego przychodu. Limit zwolnienia z rejestracji wynosi 150 000 zł. Dla przedsiębiorców zakładających działalność w trakcie roku limit ten jest proporcjonalny.

Schemat wyliczenia: 150.000zł * X / 365 (gdzie X to liczba dni od daty rozpoczęcia działalności do końca roku podatkowego).

Limit zwolnienia podmiotowego w VAT

Faktura korygująca i nota korygująca w 2013 roku

Zwolnienie przedmiotowe (czyli takie, które dotyczy rodzaju działalności) w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług, wymieniono czynności zwolnione z podatku VAT, bez względu na wysokość obrotów.

Trzeba jednak wiedzieć, że istnieją usługi, które wykluczają prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego (dotyczącego przedsiębiorcy) bez względu na wysokość obrotów. Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa lub usługi jubilerskie, muszą być płatnikami VAT od razu.

Usługi prawnicze i jubilerskie to konkretne i łatwe do zidentyfikowania czynności. Natomiast usługi doradztwa to bardzo szerokie pojęcie i wielu podatników nie zdaje sobie sprawy, że samo użycie słowa „doradztwo” na wystawianym rachunku skutkuje utratą prawa do zwolnienia podmiotowego.

Należy jeszcze rozpatrzyć kwestię czy posiadanie PKD we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, które zawiera słowo „doradztwo”, od razu zobowiązuje do rejestracji jako płatnik VAT? Na szczęście dopiero rzeczywiste świadczenie usług doradztwa powoduje konieczność zostania czynnym płatnikiem podatku VAT.

Pod symbolem PKWiU 68.31 sklasyfikowane są „Usługi agencji nieruchomości świadczone na zlecenie”.

Klasyfikacja ta obejmuje:

  • działalność wynajmujących, agentów i/lub maklerów w zakresie: kupna lub sprzedaży nieruchomości, wynajmowania nieruchomości oraz pozostała działalność usługowa związana z nieruchomościami, taka jak: wycenianie ruchomości; działalność ta może być prowadzona na własnej lub dzierżawionej nieruchomości lub na zlecenie;
  • budowę obiektów, na użytek własny lub na wynajem;
  • zarządzanie nieruchomościami.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »