Przychód musi być zindywidualizowany
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 10 lipca 2013 r. ILPB1/415-421/10/13-S/TW.
REKLAMA
Ta pozytywna dla podatnika interpretacja została wydana dopiero na skutek oddalenia skargi kasacyjnej organu podatkowego przez NSA. Być może jest to początek dostosowania praktyki interpretacyjnej do coraz bardziej powszechnej linii orzecznictwa sądowego.
Imprezy integracyjne w firmie informatycznej
Sprawa dotyczyła spółki, działającej w branży informatycznej. Specyfika wykonywanej pracy wymagała od pracowników dużej kreatywności, a także częstych migracji wewnętrznych w ramach poszczególnych zespołów. W celu budowania pozytywnych relacji zatrudnianych osób, spółka organizowała spotkania o charakterze integracyjnym i motywacyjnym, w postaci tzw. wspólnych wyjść (do kina, na kręgle, koncerty itp.) lub spotkań w wewnątrzzakładowym „pokoju rekreacyjnym”, w którym pracownicy mieli możliwość grania w gry zespołowe itp. Obu typom spotkań towarzyszył poczęstunek, zapewniany w postaci cateringu.
Na tym tle spółka wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w związku z udziałem pracowników w wymienionych działaniach powstaje po ich stronie przychód do opodatkowania PIT?
Wydatki na uzyskanie uprawnień zawodowych są kosztem
Optymalizacja podatkowa z użyciem interpretacji indywidualnej
Przedstawiając własne stanowisko spółka wskazała, że do powstania przychodu można mówić tylko wówczas, gdy pracownik uzyskał przychód w konkretnej wysokości (np. wartości biletu do kina, czy na koncert). Natomiast w sytuacji, gdy przypisanie przychodu w powyższy sposób nie jest możliwe (a więc np. w sytuacji wynajęcia opłaconego ryczałtowo toru do gry w kręgle), brak jest podstaw do opodatkowania udziału pracownika w wydarzeniu tego rodzaju. Podobnie jest w przypadku cateringu zapewnionego podczas imprez, nie jest bowiem możliwe ustalenie konkretnego poziomu konsumpcji danego pracownika. W takim wypadku nie dojdzie zatem do powstania przychodu opodatkowanego PIT.
W celu wzmocnienia swojej argumentacji, spółka powołała się na potwierdzająca ją orzecznictwo sądowe.
Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka wniosła skargę do WSA, który przyznał jej rację. Organ podatkowy złożył skargę kasacyjną; NSA oddalił ją, w wyniku czego ponownie rozpatrując sprawę Dyrektor IS uznał stanowisko spółki za prawidłowe.
Powołując się na uzasadnienie wyroku NSA organ przyznał, że błędne jest prezentowane dotychczas stanowisko, zgodnie z którym opodatkowaniu PIT podlega prawo do korzystania ze świadczeń bez względu na to, czy pracownik faktycznie z nich skorzystał. Tym samym w sytuacji gdy opłata jest wznoszona ryczałtowo, brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów organizowanej imprezy. Nie sposób bowiem stwierdzić, czy konkretny pracownik rzeczywiście otrzymał świadczenie i jaka jest jego wartość.
Z uwagi zatem na brak możliwości zindywidualizowania otrzymanych przez pracowników świadczeń, z tytułu uczestnictwa w imprezie integracyjnej, wartość tych świadczeń nie stanowi dla pracowników źródła przychodu, podlegającego PIT.
Przypomnijmy, że w tej sprawie oczekujemy na uchwałę NSA.
Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat